Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Krioterapia – dowiedz się wszystkiego o leczeniu zimnem!

Krioterapia, czyli leczenie zimnem to skuteczny sposób na walkę z różnymi schorzeniami. Działa na zasadzie podniesienia krążenia krwi, co odgrywa ważną rolę w leczeniu wielu przypadłości. Co warto wiedzieć o krioterapii? 

Co to jest krioterapia? 

Krioterapia to terapia lecznicza, która polega na schłodzeniu powierzchni ciała niską temperaturą. Z tego też względu nazywana jest również leczeniem zimnem. Metoda ta znana była już w Starożytnym Egipcie. 

Działanie niskich temperatur ma za zadanie przyspieszenie krążenia krwi – odbywa się ono wówczas nawet czterokrotnie szybciej. To natomiast jest doskonałym wsparciem w walce z różnego typu schorzeniami. 

Jak działa krioterapia?

Krioterapia wykorzystuje naturalne reakcje ludzkiego ciała na zimno. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie równowagi funkcjonowania całego organizmu. 

Gdy na ciało oddziaływują bardzo niskie temperatury, początkowo naczynia krwionośne się zwężają. W ten sposób organizm broni się przed utratą ciepła. Krew zaczyna płynąć wolniej, przemiana materii również zwalnia. Stan ten utrzymuje się jednak krótko. Naczynia krwionośne po chwili ulegają rozszerzeniu. Dochodzi do ich przekrwienia. 

Zabiegi mogą być wykonywane w temperaturze od -110 do -160 stopni Celsjusza. Czas trwania dopasowywany jest indywidualnie do pacjenta i wynosi ok. 1-3 minuty w przypadku krioterapii ogólnej oraz ok. 5 minut w przypadku krioterapii miejscowej. Zaleca się wykonanie zabiegów w serii kilku-kilkunastu powtórzeń. 

Rodzaje krioterapii 

Krioterapię można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • Krioterapia ogólna – zabieg odbywa się w komorze kriogenicznej lub w kriosaunie ogólnoustrojowej. Terapii poddawane jest całe ciało. Najczęściej stosowana jest w przypadku występowania rozległych bólów w różnych części ciała oraz konieczności pobudzenia całego organizmu pacjenta do leczenia. 
  • Krioterapia miejscowa – to zabieg wykonywany wyłącznie na określonym obszarze ciała. Do terapii stosowane jest urządzenie zakończone specjalną dyszą, przy pomocy której ochładza się daną część ciała. Ta metoda leczenia ma zastosowanie, gdy ból umiejscowiony jest w miejscu łatwym do zlokalizowania. 

Jakie są wskazania do krioterapii? 

Wśród głównych wskazań do przeprowadzenia zabiegu krioterapii wymienia się takie schorzenia jak:

  • choroby reumatyczne tkanek łącznych i miękkich, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, 
  • stany zapalne ścięgien, mięśni i stawów, 
  • dna moczanowa,
  • stwardnienie rozsiane, 
  • stłuczenia, skręcenia i zwichnięcia narządów ruchu, 
  • osteoporoza,
  • niedowłady kończyn, 
  • przykurcze spastyczne kończyn, 
  • obrzęki pooperacyjne, 
  • bolesne blizny, 
  • menopauza, 
  • choroba Parkinsona,
  • miastenia, 
  • nerwobóle, 
  • zmęczenie psychiczne w wyniku nadmiernego stresu, 
  • zaburzenia nerwicowe i depresyjne, 
  • ostre zapalenie nerwów, 
  • krioterapia może być stosowana również jako odnowa biologiczna, a także w walce z cellulitem. 

Jakie efekty daje krioterapia? 

Leczenie zimnem przynosi wymierne efekty. Przede wszystkim pomaga zwalczać bóle, które dotychczas utrudniały codzienne funkcjonowanie i zabierały radość z życia. Niska temperatura korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego oraz immunologicznego. Pobudzona zostaje produkcja endorfiny, która jest uznawana za naturalny środek przeciwbólowy. W krwi szybciej też krążą substancje przeciwzapalne. Skuteczniej dociera ona również we wszystkie części organizmu. 

Krioterapia pozytywnie wpływa na napięcie mięśni, zmniejszając je. Są one bardziej elastyczne, dzięki czemu mogą być poddawane większemu wysiłkowi. Z tego też względu często z tej metody korzystają sportowcy, którzy chcą osiągać lepsze efekty. Leczenie zimnem pomaga szybciej powrócić do sprawności, przyspieszając proces rehabilitacji np. po urazach lub zabiegach operacyjnych. Powszechny jest również pogląd, że krioterapia zwiększa odporność organizmu oraz poprawia nastrój. 

Krioterapia może być odpowiedzią na różne schorzenia. To świetna pomoc w walce z szeregiem chorób i dolegliwości, które odbierają radość z codzienności. Jej niewątpliwym atutem jest również skrócenie czasu rehabilitacji. 

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.