Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Laseroterapia a leczenie blizn

Laseroterapia to metoda fizjoterapii o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym. Jak się jednak okazuje, lasery – m.in. laser wysokoenergetyczny – z powodzeniem wykorzystywać można również w terapii blizn, np. po wypadkach, operacjach i cesarskim cięciu. Laser stymuluje naturalne procesy regeneracji, uelastycznia tkankę i redukuje dolegliwości bólowe związane z obecnością blizny.

Laser wysokoenergetyczny to urządzenie, które swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza emitowaniu energii świetlnej intensywnie działającej na ludzki organizm. Przyspiesza ona metabolizm komórkowy, pobudza naturalne procesy regeneracji, a dzięki różnym długościom fal oraz trybom pracy (np. tryb wiązki ciągłej albo tryb pulsacyjny) pozwala uzyskać efekty przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz rozluźniające.

Zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują zastosowanie w leczeniu m.in. zwyrodnienia stawów, dolegliwości bólowych kręgosłupa, urazów mięśni, ostrogi piętowej, kontuzji więzadeł krzyżowych, łokcia tenisisty i golfisty, kolana biegacza i kolana skoczka.

Jak się jednak okazuje, zabieg laserowe są również skuteczne w leczeniu blizn różnego pochodzenia.

Laserowe leczenie blizn – na czym polega?

Niektóre blizny – np. drobne blizny po skaleczeniach czy trądziku – stanowią jedynie defekt estetyczny. Są jednak blizny, które rozpatrywać należy w kategoriach problemów zdrowotnych. Tak dzieje się m.in. w przypadku blizn po cesarskich cięciach (zwłaszcza jeśli pojawiły się problemy z ich gojeniem), blizn po wypadkach, rozległych operacjach czy poparzeniach. Tego typu blizny nie tylko zaburzają estetykę wyglądu, ale mogą być bolesne, powodować dyskomfort i uczucie „ciągnięcia”. W takich sytuacjach koniecznie jest ich leczenie, a sprawdza się w tym właśnie laser wysokoenergetyczny.

Jak już wspomniano, energia lasera intensywnie wpływa na tkanki organizmu, i to na kilku płaszczyznach. Pobudzone zostają naturalne procesy regeneracji organizmu, przyspiesza produkcja nowych, nieuszkodzonych komórek, zmniejszają się stany zapalne i dolegliwości bólowe. Pozwala to na znaczne zmniejszenie widoczności blizny, uelastycznienie tkanek oraz redukcję przykrych objawów.

Oczywiście należy mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserowych. Zalicza się do nich ciąża i okres karmienia, ciężkie choroby ogólne (nowotwory, choroby układu krążenia), stosowanie leków fotouczulających, otwarte rany w miejscu zabiegu, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Efekty leczenia laserowego blizn nie będą też widoczne od razu – zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, zależnie od rozległości i głębokości blizny.

Zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego – również jako metodę leczenia blizn – oferujemy w placówkach Kriosonik. Pacjentów wymagających tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.