Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Laseroterapia a leczenie blizn

Laseroterapia to metoda fizjoterapii o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwobrzękowym. Jak się jednak okazuje, lasery – m.in. laser wysokoenergetyczny – z powodzeniem wykorzystywać można również w terapii blizn, np. po wypadkach, operacjach i cesarskim cięciu. Laser stymuluje naturalne procesy regeneracji, uelastycznia tkankę i redukuje dolegliwości bólowe związane z obecnością blizny.

Laser wysokoenergetyczny to urządzenie, które swoje dobroczynne właściwości zawdzięcza emitowaniu energii świetlnej intensywnie działającej na ludzki organizm. Przyspiesza ona metabolizm komórkowy, pobudza naturalne procesy regeneracji, a dzięki różnym długościom fal oraz trybom pracy (np. tryb wiązki ciągłej albo tryb pulsacyjny) pozwala uzyskać efekty przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz rozluźniające.

Zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują zastosowanie w leczeniu m.in. zwyrodnienia stawów, dolegliwości bólowych kręgosłupa, urazów mięśni, ostrogi piętowej, kontuzji więzadeł krzyżowych, łokcia tenisisty i golfisty, kolana biegacza i kolana skoczka.

Jak się jednak okazuje, zabieg laserowe są również skuteczne w leczeniu blizn różnego pochodzenia.

Laserowe leczenie blizn – na czym polega?

Niektóre blizny – np. drobne blizny po skaleczeniach czy trądziku – stanowią jedynie defekt estetyczny. Są jednak blizny, które rozpatrywać należy w kategoriach problemów zdrowotnych. Tak dzieje się m.in. w przypadku blizn po cesarskich cięciach (zwłaszcza jeśli pojawiły się problemy z ich gojeniem), blizn po wypadkach, rozległych operacjach czy poparzeniach. Tego typu blizny nie tylko zaburzają estetykę wyglądu, ale mogą być bolesne, powodować dyskomfort i uczucie „ciągnięcia”. W takich sytuacjach koniecznie jest ich leczenie, a sprawdza się w tym właśnie laser wysokoenergetyczny.

Jak już wspomniano, energia lasera intensywnie wpływa na tkanki organizmu, i to na kilku płaszczyznach. Pobudzone zostają naturalne procesy regeneracji organizmu, przyspiesza produkcja nowych, nieuszkodzonych komórek, zmniejszają się stany zapalne i dolegliwości bólowe. Pozwala to na znaczne zmniejszenie widoczności blizny, uelastycznienie tkanek oraz redukcję przykrych objawów.

Oczywiście należy mieć świadomość, że istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów laserowych. Zalicza się do nich ciąża i okres karmienia, ciężkie choroby ogólne (nowotwory, choroby układu krążenia), stosowanie leków fotouczulających, otwarte rany w miejscu zabiegu, choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Efekty leczenia laserowego blizn nie będą też widoczne od razu – zazwyczaj konieczne jest wykonanie kilku zabiegów, zależnie od rozległości i głębokości blizny.

Zabiegi z zastosowaniem lasera wysokoenergetycznego – również jako metodę leczenia blizn – oferujemy w placówkach Kriosonik. Pacjentów wymagających tego typu pomocy zachęcamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.