Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Laseroterapia ucha u dzieci

Laseroterapia to zabieg, który znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób i urazów w obrębie narządu ruchu. Jest on także chętnie wykorzystywany m.in. w laryngologii - chociażby w terapii przewlekłych zapaleń uszu u dzieci.

Zapalenie ucha to bardzo często występująca choroba laryngologiczna u dzieci. Szacuje się, że przynajmniej raz w życiu boryka się z nim właściwie każde dziecko - najwięcej między 6. a 18. miesiącem życia. Częstość zachorowań maleje u dzieci powyżej 7. roku życia, a u nastolatków są one już sporadyczne.

Zapalenie ucha to proces zapalny, który obejmuje błony śluzowe i pozostałe struktury ucha. Najczęściej jest ono powikłaniem infekcji wirusowej (wirusy paragrypy, RSV, adenowirusy) lub bakteryjnej (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae). Do czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się również nie do końca wykształconą u dziecka prawidłową budowę anatomiczną uszu, przerost migdałków, zaburzenia odporności, alergie i predyspozycje genetyczne.

Zapalenie ucha u dziecka - objawy

Zapalenie ucha u dziecka w większości przypadków poprzedzają objawy infekcji górnych dróg oddechowych oraz nieżyt nosa. Dodatkowo, u dzieci obserwuje się:

  • silny, tętniący ból ucha, nasilający się w nocy,
  • gorączkę,
  • uczucie wypełnienia ucha,
  • upośledzenie słuchu,
  • wyciek ropnej wydzieliny z ucha,
  • wymioty i biegunki.

Laseroterapia metodą leczenia zapaleń ucha u dziecka

U części dzieci objawy zapalenia ucha ustępują samoistnie - w razie potrzeby podaje się im leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu kilku dni obraz kliniczny nie ulega poprawie, może zostać podjęta decyzja o włączeniu antybiotykoterapii.

Zdarza się także, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów lub zapalenie ucha ma charakter nawracający - w takich sytuacjach pomocna może być laseroterapia ucha u dziecka. Wykonuje się ją przy użyciu lasera biostymulacyjnego lub lasera wysokoenergetycznego HIL. Zabieg jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta, pozwala na redukcję dolegliwości bólowych, stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspiesza ustępowanie stanu zapalnego.

Laseroterapia ucha u dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań. Nieliczne są również przeciwwskazania do jej wykonywania - zalicza się do nich m.in. padaczka, wysoka gorączka, przyjmowanie leków światłouczulających oraz sterydów. Na znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka pozwala już jeden zabieg, choć zazwyczaj wykonuje się ich serię - w przypadku lasera wysokoenergetycznego HIL jest to 5-6 zabiegów, zaś lasera biostymulacyjnego - około 10 zabiegów.

Laseroterapia ucha u dzieci znajduje się w ofercie naszych centrów Kriosonik. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.