Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Laseroterapia ucha u dzieci

Laseroterapia to zabieg, który znajduje zastosowanie nie tylko w leczeniu chorób i urazów w obrębie narządu ruchu. Jest on także chętnie wykorzystywany m.in. w laryngologii - chociażby w terapii przewlekłych zapaleń uszu u dzieci.

Zapalenie ucha to bardzo często występująca choroba laryngologiczna u dzieci. Szacuje się, że przynajmniej raz w życiu boryka się z nim właściwie każde dziecko - najwięcej między 6. a 18. miesiącem życia. Częstość zachorowań maleje u dzieci powyżej 7. roku życia, a u nastolatków są one już sporadyczne.

Zapalenie ucha to proces zapalny, który obejmuje błony śluzowe i pozostałe struktury ucha. Najczęściej jest ono powikłaniem infekcji wirusowej (wirusy paragrypy, RSV, adenowirusy) lub bakteryjnej (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae). Do czynników ryzyka rozwoju choroby zalicza się również nie do końca wykształconą u dziecka prawidłową budowę anatomiczną uszu, przerost migdałków, zaburzenia odporności, alergie i predyspozycje genetyczne.

Zapalenie ucha u dziecka - objawy

Zapalenie ucha u dziecka w większości przypadków poprzedzają objawy infekcji górnych dróg oddechowych oraz nieżyt nosa. Dodatkowo, u dzieci obserwuje się:

  • silny, tętniący ból ucha, nasilający się w nocy,
  • gorączkę,
  • uczucie wypełnienia ucha,
  • upośledzenie słuchu,
  • wyciek ropnej wydzieliny z ucha,
  • wymioty i biegunki.

Laseroterapia metodą leczenia zapaleń ucha u dziecka

U części dzieci objawy zapalenia ucha ustępują samoistnie - w razie potrzeby podaje się im leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jeśli w ciągu kilku dni obraz kliniczny nie ulega poprawie, może zostać podjęta decyzja o włączeniu antybiotykoterapii.

Zdarza się także, że leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów lub zapalenie ucha ma charakter nawracający - w takich sytuacjach pomocna może być laseroterapia ucha u dziecka. Wykonuje się ją przy użyciu lasera biostymulacyjnego lub lasera wysokoenergetycznego HIL. Zabieg jest zupełnie bezbolesny dla pacjenta, pozwala na redukcję dolegliwości bólowych, stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu i przyspiesza ustępowanie stanu zapalnego.

Laseroterapia ucha u dziecka nie wymaga specjalnych przygotowań. Nieliczne są również przeciwwskazania do jej wykonywania - zalicza się do nich m.in. padaczka, wysoka gorączka, przyjmowanie leków światłouczulających oraz sterydów. Na znaczną poprawę stanu zdrowia dziecka pozwala już jeden zabieg, choć zazwyczaj wykonuje się ich serię - w przypadku lasera wysokoenergetycznego HIL jest to 5-6 zabiegów, zaś lasera biostymulacyjnego - około 10 zabiegów.

Laseroterapia ucha u dzieci znajduje się w ofercie naszych centrów Kriosonik. Jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.