Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Masaż klasyczny – co trzeba o nim wiedzieć?

Masaż klasyczny to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form masażu – może być stosowany zarówno w celach leczniczych, w rehabilitacji ortopedycznej czy neurologicznej, jako element treningu sportowego, a także relaksacyjnie. Z jakich elementów się składa? Jakie korzyści masaż klasyczny niesie ze sobą dla pacjenta? Czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania? Podpowiadamy! Masaż klasyczny może mieć charakter całościowy – oznacza to, że masażysta (lub fizjoterapeuta) zajmuje się całym ciałem pacjenta, partia po partii, zaczynając od stóp, a kończąc na karku. W zależności od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, masaż klasyczny może również być skoncentrowany na jednej części ciała – np. na kręgosłupie czy na kończynach dolnych. Uwaga! Masaż klasyczny powinien wykonywać wyspecjalizowany w tym masażysta lub fizjoterapeuta – osoba bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może zrobić pacjentowi więcej krzywdy niż pożytku. Dlatego należy unikać podejrzanych miejsc czy reklamujących się w prasie „uzdrowicieli”, a na masaż klasyczny zgłaszać się tylko do renomowanych placówek, takich jak nasze centrum KRIOSONIK. Masaż klasyczny – na czym polega? Masaż klasyczny to wiele technik i ruchów wykonywanych przez specjalistów z odpowiednim naciskiem oraz prędkością. Dzięki temu tkanki zostają pobudzone, mięśnie są zregenerowane, poprawia się ukrwienie całego organizmu, zlikwidowane zostaje napięcie, a dolegliwości bólowe – zredukowane. Masaż klasyczny zazwyczaj rozpoczyna się i kończy głaskaniem – ruchy te uspokajają mięśnie i nerwy, a masażysta wyczuć może najbardziej napięte partie ciała, które później rozmasowuje. Głębszymi i bardziej dynamicznymi technikami są m.in. wyciskanie, oklepywanie, rozcieranie oraz ugniatanie – bardziej intensywnie ingerują w tkanki i dzięki temu działają skuteczniej. Uwaga! Masaż klasyczny nie powinien boleć – jeśli tylko pacjent odczuwa dolegliwości, powinien natychmiast poinformować o tym fizjoterapeutę. Jeśli masaż ma mieć charakter relaksacyjny, może odbywać się w towarzystwie spokojnej muzyki (muzykoterapia), przy zastosowaniu przyjemnie pachnących olejków czy kadzidełek (aromaterapia). Masaż klasyczny – wskazania Istnieje wiele wskazań do wykonywania masażu klasycznego. Zalicza się do nich między innymi :
  • rehabilitacja po urazach ortopedycznych (zwichnięcia, złamania, skręcenia),
  • dolegliwości bólowe głowy, szyi, karku,
  • deformacje kręgosłupa,
  • długoterminowa rehabilitacja przy chorobach przewlekłych,
  • porażenia, niedowłady i przykurcze (np. po wylewach),
  • choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe,
  • obrzęki,
  • regeneracja po intensywnym wysiłku fizycznym.
Oczywiście jest także pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania masażu klasycznego. Z reguły nie wykonuje się go u kobiet w ciąży ( można  na specjalnie do tego przeznaczonych krzesłach do masażu) oraz w trakcie miesiączki, u osób z aktywnymi infekcjami i niezagojonymi ranami w obrębie skóry, pacjentów z żylakami oraz nadciśnieniem tętniczym. Masaż klasyczny – kiedy można spodziewać się efektów? Pierwsze efekty – w postaci rozluźnienia mięśni czy zredukowania dolegliwości bólowych – widoczne są już po pierwszym masażu. Czasami jednak, szczególnie w przypadkach długotrwałej rehabilitacji po skomplikowanych urazach czy chorobach, konieczne jest wykonanie serii nawet dziesięciu zabiegów. Wszystkie osoby zainteresowane masażem klasycznym zapraszamy do naszych placówek KRIOSONIK! Zapewniamy opiekę doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów, indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz miłą atmosferę w przyjemnym, nowoczesnym otoczeniu. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.