Masaż klasyczny – co trzeba o nim wiedzieć?
Masaż klasyczny to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form masażu – może być stosowany zarówno w celach leczniczych, w rehabilitacji ortopedycznej czy neurologicznej, jako element treningu sportowego, a także relaksacyjnie. Z jakich elementów się składa? Jakie korzyści masaż klasyczny niesie ze sobą dla pacjenta? Czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonywania? Podpowiadamy!
Masaż klasyczny może mieć charakter całościowy – oznacza to, że masażysta (lub fizjoterapeuta) zajmuje się całym ciałem pacjenta, partia po partii, zaczynając od stóp, a kończąc na karku. W zależności od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta, masaż klasyczny może również być skoncentrowany na jednej części ciała – np. na kręgosłupie czy na kończynach dolnych.
Uwaga! Masaż klasyczny powinien wykonywać wyspecjalizowany w tym masażysta lub fizjoterapeuta – osoba bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności może zrobić pacjentowi więcej krzywdy niż pożytku. Dlatego należy unikać podejrzanych miejsc czy reklamujących się w prasie „uzdrowicieli”, a na masaż klasyczny zgłaszać się tylko do renomowanych placówek, takich jak nasze centrum KRIOSONIK.
Masaż klasyczny – na czym polega?
Masaż klasyczny to wiele technik i ruchów wykonywanych przez specjalistów z odpowiednim naciskiem oraz prędkością. Dzięki temu tkanki zostają pobudzone, mięśnie są zregenerowane, poprawia się ukrwienie całego organizmu, zlikwidowane zostaje napięcie, a dolegliwości bólowe – zredukowane.
Masaż klasyczny zazwyczaj rozpoczyna się i kończy głaskaniem – ruchy te uspokajają mięśnie i nerwy, a masażysta wyczuć może najbardziej napięte partie ciała, które później rozmasowuje. Głębszymi i bardziej dynamicznymi technikami są m.in. wyciskanie, oklepywanie, rozcieranie oraz ugniatanie – bardziej intensywnie ingerują w tkanki i dzięki temu działają skuteczniej. Uwaga! Masaż klasyczny nie powinien boleć – jeśli tylko pacjent odczuwa dolegliwości, powinien natychmiast poinformować o tym fizjoterapeutę.
Jeśli masaż ma mieć charakter relaksacyjny, może odbywać się w towarzystwie spokojnej muzyki (muzykoterapia), przy zastosowaniu przyjemnie pachnących olejków czy kadzidełek (aromaterapia).
Masaż klasyczny – wskazania
Istnieje wiele wskazań do wykonywania masażu klasycznego. Zalicza się do nich między innymi :
- rehabilitacja po urazach ortopedycznych (zwichnięcia, złamania, skręcenia),
- dolegliwości bólowe głowy, szyi, karku,
- deformacje kręgosłupa,
- długoterminowa rehabilitacja przy chorobach przewlekłych,
- porażenia, niedowłady i przykurcze (np. po wylewach),
- choroby reumatyczne i zwyrodnieniowe,
- obrzęki,
- regeneracja po intensywnym wysiłku fizycznym.
Oczywiście jest także pewna grupa przeciwwskazań do wykonywania masażu klasycznego. Z reguły nie wykonuje się go u kobiet w ciąży ( można na specjalnie do tego przeznaczonych krzesłach do masażu) oraz w trakcie miesiączki, u osób z aktywnymi infekcjami i niezagojonymi ranami w obrębie skóry, pacjentów z żylakami oraz nadciśnieniem tętniczym.
Masaż klasyczny – kiedy można spodziewać się efektów?
Pierwsze efekty – w postaci rozluźnienia mięśni czy zredukowania dolegliwości bólowych – widoczne są już po pierwszym masażu. Czasami jednak, szczególnie w przypadkach długotrwałej rehabilitacji po skomplikowanych urazach czy chorobach, konieczne jest wykonanie serii nawet dziesięciu zabiegów.
Wszystkie osoby zainteresowane masażem klasycznym zapraszamy do naszych placówek KRIOSONIK! Zapewniamy opiekę doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów, indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz miłą atmosferę w przyjemnym, nowoczesnym otoczeniu. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę ->
https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.