Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Masaż leczniczy a relaksacyjny – czym się różnią?

Masaż to jeden z najpopularniejszych zabiegów z pogranicza rehabilitacji, medycyny sportowej i naturalnej. Wyróżnia się kilka odmian masażu, z których zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza masaż leczniczy i masaż relaksacyjny. Na czym dokładnie polegają? Czym się różnią? Podpowiadamy!

Masaż jest zabiegiem polegającym na wykonywaniu przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę określonych mechanicznych ruchów w stosunku do ludzkiego ciała - może to być głaskanie, uciskanie, ugniatanie, rozcieranie, wibrowanie, oklepywanie itp. Poprzez te czynności fizjoterapeuta oddziałuje nie tylko na skórę i tkanki podskórne, ale także na ścięgna, mięśnie, powięź, więzadła, torebki stawowe, receptory nerwowe, naczynia limfatyczne i krwionośne, a pośrednio - również na narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krążenia itp.

Masaż leczniczy i masaż relaksacyjny - co trzeba o nich wiedzieć?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów masażu, z których najczęściej wykonuje się masaż leczniczy oraz masaż relaksacyjny. Masaż leczniczy - jak sama nazwa wskazuje - ma na celu leczenie istniejących chorób, łagodzenie ich objawów i/lub zapobieganie urazom, kontuzjom czy różnego rodzaju schorzeniom.

I tak masaże lecznicze wykonuje się u pacjentów:

  • po ostrych urazach w obrębie układu ruchu (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, przeciążenia mięśni),
  • z przykurczami i zanikami mięśniowymi,
  • ze schorzeniami zapalnymi i zwyrodnieniowymi narządu ruchu,
  • z przewlekłą niewydolnością oddechową,
  • po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył,
  • ze schorzeniami skóry i tkanki podskórnej (m.in. blizny pozabiegowe i pourazowe),
  • z uszkodzeniami nerwów obwodowych.

Oczywiście masaż leczniczy w pewnym stopniu także odpręża i relaksuje, ale ponieważ ma głównie cele terapeutyczne, jego charakter jest bardziej intensywny, a ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę - dynamiczne i ukierunkowane na ściśle określone partie ciała.

Jeśli pacjentowi bardziej zależy na relaksacji, uspokojeniu, odstresowaniu, rozluźnieniu spiętych mięśni i oczyszczeniu z negatywnych emocji, polecany jest masaż relaksacyjny. Techniki i chwyty stosowane przy tego rodzaju masażu są podobne jak przy masażu leczniczym - mają jednak łagodniejszy, delikatny charakter. Podczas masażu relaksacyjnego mogą być wykorzystywane dodatkowe akcesoria (rozgrzewane kamienia, pędy bambusa, pędzle, stemple ziołowe), odbywa się czasem w świetle świec, z zapalonymi kadzidełkami, przy cichej, relaksacyjnej muzyce.

Masaże lecznicze ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu terapii, zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.