Menu Zamknij
header

Wady postawy to częsty problem zdrowotny wśród polskich dzieci i nastolatków. Ich przyczyną mogą być zarówno wrodzone nieprawidłowości w układzie ruchu, jak i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. noszenie ciężkich tornistrów lub niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Nieleczone wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje – dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Według różnych źródeł, wady postawy są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzającym m.in. alergie oraz wady refrakcji. Boryka się z nimi od 50 do 60% polskich uczniów – pojawiają się głównie w czasie tzw. skoków wzrostowych, czyli w wieku 6-7 oraz 12-16 lat, kiedy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Wady postawy mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem ruchu, nieprawidłową pozycją ciała podczas siedzenia przy biurku albo noszeniem zbyt ciężkiego tornistra.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży zalicza się boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy wklęsłe, okrągłe i płaskie, hiperkifoza piersiowa oraz hiperlordoza szyjna, zaś w obrębie kończyn dolnych płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Nie wolno ich lekceważyć – wymagają odpowiedniej diagnostyki przeprowadzonej przez ortopedę (w zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego badanie wzrokowe) oraz leczenia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone wady postawy mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Są to m.in. zaburzenia oddechowe i krążeniowe, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

Wady postawy u dzieci – na czym polega rehabilitacja?

Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Z jednej strony, modyfikuje się styl życia dziecka – wprowadza mu więcej ruchu, uczy się go prawidłowego siedzenia przy biurku albo dobiera odpowiedni szkolny tornister. Z drugiej – wdrażana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja, która może obejmować przeróżne zabiegi, metody i techniki, takie jak:

 • ćwiczenia korekcyjne z piłkami, obręczami i taśmami,
 • elementy terapii manualnej,
 • neuromobilizacja,
 • terapia mięśniowo-powięziowa,
 • terapia kranio-sakralna,
 • techniki PNF i Bobath,
 • techniki relaksacji mięśni,
 • kinesiotaping.

Niektóre z ćwiczeń – po opanowaniu ich przez dziecko, a także przez rodziców – mogą być z powodzeniem wykonywane w warunkach domowych.

Regularna, dopasowana do potrzeb dziecka rehabilitacja, prowadzona i nadzorowana przez specjalistę, w zdecydowanej większości przypadków pozwala wyleczyć wadę postawy i zapobiec powikłaniom w przyszłości. 

Rehabilitacją wad postawy u dzieci i młodzieży zajmują się specjaliści z placówek Kriosonik – listę naszych centrów i dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac. Zapraszamy!

Masaż leczniczy a relaksacyjny – czym się różnią?

Masaż to jeden z najpopularniejszych zabiegów z pogranicza rehabilitacji, medycyny sportowej i naturalnej. Wyróżnia się kilka odmian masażu, z których zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza masaż leczniczy i masaż relaksacyjny. Na czym dokładnie polegają? Czym się różnią? Podpowiadamy!

Masaż jest zabiegiem polegającym na wykonywaniu przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę określonych mechanicznych ruchów w stosunku do ludzkiego ciała - może to być głaskanie, uciskanie, ugniatanie, rozcieranie, wibrowanie, oklepywanie itp. Poprzez te czynności fizjoterapeuta oddziałuje nie tylko na skórę i tkanki podskórne, ale także na ścięgna, mięśnie, powięź, więzadła, torebki stawowe, receptory nerwowe, naczynia limfatyczne i krwionośne, a pośrednio - również na narządy wewnętrzne, układ oddechowy, układ krążenia itp.

Masaż leczniczy i masaż relaksacyjny - co trzeba o nich wiedzieć?

Istnieje kilka podstawowych rodzajów masażu, z których najczęściej wykonuje się masaż leczniczy oraz masaż relaksacyjny. Masaż leczniczy - jak sama nazwa wskazuje - ma na celu leczenie istniejących chorób, łagodzenie ich objawów i/lub zapobieganie urazom, kontuzjom czy różnego rodzaju schorzeniom.

I tak masaże lecznicze wykonuje się u pacjentów:

 • po ostrych urazach w obrębie układu ruchu (stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, przeciążenia mięśni),
 • z przykurczami i zanikami mięśniowymi,
 • ze schorzeniami zapalnymi i zwyrodnieniowymi narządu ruchu,
 • z przewlekłą niewydolnością oddechową,
 • po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył,
 • ze schorzeniami skóry i tkanki podskórnej (m.in. blizny pozabiegowe i pourazowe),
 • z uszkodzeniami nerwów obwodowych.

Oczywiście masaż leczniczy w pewnym stopniu także odpręża i relaksuje, ale ponieważ ma głównie cele terapeutyczne, jego charakter jest bardziej intensywny, a ruchy wykonywane przez fizjoterapeutę - dynamiczne i ukierunkowane na ściśle określone partie ciała.

Jeśli pacjentowi bardziej zależy na relaksacji, uspokojeniu, odstresowaniu, rozluźnieniu spiętych mięśni i oczyszczeniu z negatywnych emocji, polecany jest masaż relaksacyjny. Techniki i chwyty stosowane przy tego rodzaju masażu są podobne jak przy masażu leczniczym - mają jednak łagodniejszy, delikatny charakter. Podczas masażu relaksacyjnego mogą być wykorzystywane dodatkowe akcesoria (rozgrzewane kamienia, pędy bambusa, pędzle, stemple ziołowe), odbywa się czasem w świetle świec, z zapalonymi kadzidełkami, przy cichej, relaksacyjnej muzyce.

Masaże lecznicze ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu terapii, zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.