Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Masaże lecznicze – dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Masaże lecznicze to znana i ceniona od wieków metoda rehabilitacji i fizjoterapii. Pomagają one w leczeniu wielu urazów oraz chorób, nie tylko narządu ruchu. Ważne jednak, by masaż był wykonywany przez doświadczonego, wykwalifikowane specjalistę – tylko wtedy pacjent ma gwarancję, że będzie dla niego korzystny, a nie szkodliwy. Zapraszamy więc do centrum KRIOSONIK, gdzie do Państwa dyspozycji pozostają nasi fizjoterapeuci! Masaże lecznicze wymagają gruntownej wiedzy z zakresu fizjologii oraz anatomii człowieka – z tego względu muszą być wykonywane przez specjalistów. W innym przypadku mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Istnieje wiele rodzajów masażu leczniczego: masaż klasyczny, segmentarny, tensegracyjny, masaż tkanek głębokich, masaż punktowy czy łącznotkankowy. Wybór zarówno odpowiedniego rodzaju, jak i stosowanych technik masażu, zależy m.in. od płci, wieku i masy ciała pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia, a także problemów, z jakimi zgłasza się do naszego centrum. Masaże lecznicze – wskazania Masaże lecznicze są wskazane w leczeniu oraz rehabilitacji po wielu różnych schorzeniach. Wykonuje się je między innymi:
  • u pacjentów z bólami kręgosłupa o różnym podłożu (wady postawy, styl życia, zmiany zwyrodnieniowe),
  • u osób ze zdiagnozowaną rwą kulszową,
  • w sytuacjach przewlekłych napięć i usztywnień mięśni, spowodowanych np. stresem,
  • jako element fizjoterapii po złamaniach, zwichnięciach, skręceniach,
  • jako element leczenia uszkodzeń mięśni, stawów i nerwów,
  • u pacjentów przewlekle leżących,
  • u kobiet po mastektomii.
W zależności od zastosowanego rodzaju masażu oraz technik wykorzystywanych przez fizjoterapeutę, masaż leczniczy może m.in. łagodzić dolegliwości bólowe, zmniejszać obrzęki, przyspieszać wchłanianie krwiaków, poprawiać ukrwienie tkanek, likwidować przykurcze, zapobiegać zrostom mięśniowym oraz ograniczeniom ruchomości stawów, usprawniać mięśnie czy chronić przed powstawaniem odleżyn. Jak przebiega masaż leczniczy? W centrum KRIOSONIK przykładamy szczególną uwagę do tego, by pacjenci czuli się u nas komfortowo. Dlatego przed rozpoczęciem zabiegu fizjoterapeuta dokładnie tłumaczy, jak przebiega masaż i czego może spodziewać się pacjent. Oczywistym jest, że przed masażem należy odsłonić partię ciała, która ma zostać poddana zabiegowi. W zdecydowanej większości przypadków pacjent musi się położyć na specjalnym łóżku. Podczas zabiegu fizjoterapeuta może stosować specjalne preparaty nadające poślizg (zmniejszają tarcie i chronią przed powstawaniem podrażnień skóry), a także maści, żele czy kremy o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W trakcie masażu fizjoterapeuta skupia się na wykonywanych czynnościach oraz reakcjach pacjenta – tak by jak najlepiej dobrać siłę i natężenie ruchów. Masaże lecznicze – przeciwwskazania Tak jak w przypadku wszystkich zabiegów, również masaży leczniczych nie wykonuje się u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajdują się m.in. ropnie, niezagojone rany i owrzodzenia skóry, stany gorączkowe, zmiany zakrzepowe, zaawansowana miażdżyca, stan po przebytym zawale, niewyleczone choroby bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Wszystkich pacjentów wymagających terapii z zastosowaniem masaży leczniczych zapraszamy do naszego centrum KRIOSONIK. Zapewniamy profesjonalną opiekę doświadczonych specjalistów. Zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt