Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Na czym polega kinesiotaping?

Kinesiotaping to wywodząca się z Japonii metoda rehabilitacji polegająca na naklejaniu na wymagające tego partie ciała specjalnych elastycznych plastrów, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie, wspomagają pracę stawów i mięśni. Kinesiotaping jest dostępny w naszych centrach rehabilitacji Kriosonik.

Kinesiotaping został opracowany w latach 70. XX wieku przez pochodzącego z Japonii fizjoterapeutę i lekarza Kenzo Kase. Jako pierwszy zaczął on stosować u sportowców elastyczne plastry, których zadaniem było przyspieszenie regeneracji powysiłkowej. Po igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 r. kinesiotaping zaczął zyskiwać popularność na całym świecie – nie tylko u sportowców, ale także jako narzędzie rehabilitacji u osób borykających się z różnego rodzaju chorobami układu ruchu.

Kinesiotaping – jak to działa?

Kinesiotaping polega na naklejeniu na określoną partię ciała specjalnego, elastycznego plastra. Skóra musi być wcześniej oczyszczona i odtłuszczona, a długość taśmy jest dopasowywania do konkretnej części ciała.

Naklejony na skórę plaster lekko unosi ją do góry, co poprawia krążenie krwi i limfy, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu, redukuje dolegliwości bólowe i stany zapalne, a także przyspiesza wchłanianie obrzęków i krwiaków.

Kinesiotaping – kiedy się stosuje?

Kinesiotaping jest szeroko stosowaną metodą rehabilitacji. Wśród wskazań do plastrowania znajdują się między innymi:

  • bóle kręgosłupa,
  • bóle kolan, łokci i barków,
  • kolano skoczka i kolano biegacza,
  • łokieć golfisty i łokieć tenisisty,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • ostroga piętowa,
  • stłuczenia i urazy mięśni,
  • stany zapalne ścięgna Achillesa,
  • zwichnięcia i skręcenia stawów.

Ważne jest również to, że kinesiotaping to nieinwazyjna i bezpieczna metoda rehabilitacji. Wśród nielicznych przeciwwskazań do jego wykonywania zalicza się łuszczyca, świeże rany i owrzodzenia w planowanym miejscu przyklejenia plastra oraz uczulenie na klej.

Plastry zaczynają działać na organizm już po kilkudziesięciu minutach po naklejeniu ich na skórę. Przyspiesza mikrokrążenie, toksyny są szybciej usuwane z organizmu, następuje rozluźnienie mięśni i redukcja dolegliwości bólowych.

Kinesiotaping to metoda rehabilitacji, z której skorzystać można w naszych placówkach Kriosonik. Umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie!