Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

 • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
 • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
 • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Na czym polega rehabilitacja domowa?

W większości przypadków rehabilitacja – po kontuzjach, chorobach, przebytych operacjach – prowadzona jest w warunkach szpitalnych lub placówkach specjalizujących się w tego typu usługach. Zdarza się jednak, że pacjent, np. ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność, nie jest w stanie regularnie stawiać się w szpitalu czy przychodni osobiście. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą jest rehabilitacja domowa. Rehabilitacja domowa skierowana jest do osób, które ze względu np. na podeszły wiek, zły stan zdrowia czy niepełnosprawność nie są w stanie osobiście stawić się w placówce na sesję rehabilitacyjną. W centrum medycznym KRIOSONIK pacjentom oferujemy zarówno rehabilitację domową w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (skierowanie może wystawić lekarz POZ lub dowolny specjalista, np. ortopeda, reumatolog czy neurolog), jak również komercyjnie. Rehabilitacja domowa – dla kogo? Zgodnie z rozporządzeniem NFZ-u, rehabilitacja domowa przeznaczona jest m.in. dla pacjentów z:
 • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu – w ciągu 12 miesięcy od ich wystąpienia,
 • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
 • uszkodzeniem rdzenia kręgowego – w ciągu 12 miesięcy od jego wystąpienia,
 • chorobami przewlekle postępującymi (m.in. miopatiami, chorobą Parkinsona, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi),
 • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych oraz po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania operacji,
 • złamaniami, obrażeniami i amputacjami kończyn dolnych – w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania choroby.
Oprócz tego, rehabilitacja domowa przysługuje także osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku świadczeń komercyjnych wyżej wymienione terminy nie są obowiązkowe. Rehabilitacja domowa – jak przebiega? Bez względu na to, czy rehabilitacja domowa prowadzona jest w ramach kontraktu z NFZ-em czy komercyjnie, zawsze rozpoczyna się od wizyty naszego specjalisty w domu pacjenta. Zapoznaje się on wówczas z dokumentacją medyczną, przeprowadza podstawowe badania i ustala indywidualny plan rehabilitacji (częstotliwość sesji, liczba i rodzaj zabiegów, długość ich trwania itp.). Rehabilitacja domowa obejmować może:
 • kinezyterapię (tzw. terapia ruchem, która obejmuje m.in ćwiczenia czynne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie, ćwiczenia wspomagane itd.),
 • fizykoterapię (w warunkach domowych wykonywana może być m.in. terapia prądem, jonoforeza, elektrostymulacja i laseroterapia),
 • masaże rehabilitacyjne i lecznicze.
Wszystkie osoby, które wymagają rehabilitacji domowej, zachęcamy do kontaktu z naszym centrum KRIOSONIK -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt. Jednocześnie przypominamy, że w czasie sesji rehabilitacyjnych w domach pacjentów nasi specjaliści przestrzegają wszystkich zasad sanitarno-higienicznych, tak aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa.