Menu Zamknij
header

Z każdym kolejnym tygodniem słońce przygrzewa coraz mocniej, dni są dłuższe, a temperatury wyższe – oznacza to… początek sezonu biegowego! Zanim jednak wyruszymy na ulubione trasy po ulicach, parkach czy lasach, warto odpowiednio przygotować się do wysiłku.

Jak przygotować się do sezonu biegowego, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji? Oto garść naszych porad!

1.     Zainwestuj w odpowiednie buty

Dla doświadczonych biegaczy to podstawa, ale osoby dopiero zaczynające przygodę z joggingiem powinny wiedzieć, że nie ma ważniejszego elementu biegowego ekwipunku niż obuwie. Do biegania nie nadają się tenisówki, trampki ani nawet sportowe buty do codziennego użytku. Buty do biegania powinny mieć specjalną podeszwę amortyzującą stopę, nieco wyższą cholewkę chroniącą staw skokowy. Powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe i przepuszczające powietrze, tak aby stopa mogła oddychać.

2.     Stopniuj wysiłek

Jeśli w trakcie zimy Twoje treningi były mniej intensywne albo w ogóle ich nie było… Koniecznie trzeba na nowo przyzwyczaić organizm do wysiłku. Nie porywaj się od razu na długie dystanse po wymagających terenach, zacznij od kilkunastominutowych treningów i stopniowo wydłużaj ich czas. Obserwuj, jak na zwiększanie intensywności wysiłku reaguje Twój organizm – jeśli odczuwasz ból np. stawów kolanowych, daj im czas na regenerację.

3.     Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji powysiłkowej

Każdy trening rozpocznij od 10-15-minutowej rozgrzewki. Już kilka prostych ćwiczeń pozwoli przygotować mięśnie i stawy do wysiłku, a to znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj również o tym, że ważne jest odpowiednie zakończenie treningu. Po wysiłku zjedz wysokobiałkowy posiłek, nawodnij organizm, jeśli tego potrzebujesz – zdrzemnij się. Możesz wziąć prysznic z naprzemiennymi ciepłymi i zimnymi strumieniami wody albo skorzystać z rollerów do masażu.

4.     Ból, obrzęk i inne problemy? Idź do specjalisty!

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – ból stawów i mięśni, obrzęki stawów albo ograniczenie ich ruchomości – zgłoś się do specjalisty. Nawet najdrobniejszych dolegliwości nie wolno lekceważyć – nieleczone mogą się pogłębiać i zmienić w poważną kontuzję. Czasami wystarczy kilka wizyt u rehabilitanta i dopasowane do potrzeb zabiegi, by szybko zniwelować drobne przeciążenia albo stany zapalne.

Ze specjalistycznej pomocy – zarówno w zakresie przygotowania do sezonu biegowego, rehabilitacji pourazowej czy regeneracji po treningu – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Na czym polega rehabilitacja domowa?

W większości przypadków rehabilitacja – po kontuzjach, chorobach, przebytych operacjach – prowadzona jest w warunkach szpitalnych lub placówkach specjalizujących się w tego typu usługach. Zdarza się jednak, że pacjent, np. ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność, nie jest w stanie regularnie stawiać się w szpitalu czy przychodni osobiście. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą jest rehabilitacja domowa. Rehabilitacja domowa skierowana jest do osób, które ze względu np. na podeszły wiek, zły stan zdrowia czy niepełnosprawność nie są w stanie osobiście stawić się w placówce na sesję rehabilitacyjną. W centrum medycznym KRIOSONIK pacjentom oferujemy zarówno rehabilitację domową w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (skierowanie może wystawić lekarz POZ lub dowolny specjalista, np. ortopeda, reumatolog czy neurolog), jak również komercyjnie. Rehabilitacja domowa – dla kogo? Zgodnie z rozporządzeniem NFZ-u, rehabilitacja domowa przeznaczona jest m.in. dla pacjentów z:
  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu – w ciągu 12 miesięcy od ich wystąpienia,
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego – w ciągu 12 miesięcy od jego wystąpienia,
  • chorobami przewlekle postępującymi (m.in. miopatiami, chorobą Parkinsona, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi),
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych oraz po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania operacji,
  • złamaniami, obrażeniami i amputacjami kończyn dolnych – w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania choroby.
Oprócz tego, rehabilitacja domowa przysługuje także osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku świadczeń komercyjnych wyżej wymienione terminy nie są obowiązkowe. Rehabilitacja domowa – jak przebiega? Bez względu na to, czy rehabilitacja domowa prowadzona jest w ramach kontraktu z NFZ-em czy komercyjnie, zawsze rozpoczyna się od wizyty naszego specjalisty w domu pacjenta. Zapoznaje się on wówczas z dokumentacją medyczną, przeprowadza podstawowe badania i ustala indywidualny plan rehabilitacji (częstotliwość sesji, liczba i rodzaj zabiegów, długość ich trwania itp.). Rehabilitacja domowa obejmować może:
  • kinezyterapię (tzw. terapia ruchem, która obejmuje m.in ćwiczenia czynne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie, ćwiczenia wspomagane itd.),
  • fizykoterapię (w warunkach domowych wykonywana może być m.in. terapia prądem, jonoforeza, elektrostymulacja i laseroterapia),
  • masaże rehabilitacyjne i lecznicze.
Wszystkie osoby, które wymagają rehabilitacji domowej, zachęcamy do kontaktu z naszym centrum KRIOSONIK -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt. Jednocześnie przypominamy, że w czasie sesji rehabilitacyjnych w domach pacjentów nasi specjaliści przestrzegają wszystkich zasad sanitarno-higienicznych, tak aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa.