Menu Zamknij
header

Czy wiesz, że laseroterapia wysokoenergetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w fizjoterapii do redukcji bólu i wspomagania regeneracji tkanek? Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów na całym świecie. Jak działa laser wysokoenergetyczny i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zaawansowana forma terapii fizykalnej, wykorzystująca skoncentrowane światło laserowe do leczenia bólu, stanów zapalnych i przyspieszania procesu gojenia tkanek. Laser wysokoenergetyczny (HIL – High-Intensity Laser) działa na zasadzie fotobiomodulacji – procesu, w którym energia świetlna przenika przez skórę, oddziałując na komórki ciała. Pod wpływem działania lasera dochodzi do wzbudzenia reakcji biochemicznych, które wspierają regenerację tkanek, zmniejszają stany zapalne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu, laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

W jaki sposób laser wysokoenergetyczny zmniejsza ból?

Laser wysokoenergetyczny oddziałuje na organizm na kilka sposobów, które przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego bólu. Po pierwsze, energia lasera przenika przez skórę i dociera do głębiej położonych tkanek, co powoduje efekt fototermiczny, fotomechaniczny oraz fotochemiczny.

  • Efekt fototermiczny prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury, co zwiększa elastyczność tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym redukuje ból.
  • Efekt fotomechaniczny wspomaga mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.
  • Efekt fotochemiczny wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych.

Dodatkowo, działanie przeciwbólowe lasera wysokoenergetycznego wynika z jego zdolności do modulowania przewodnictwa nerwowego. Promieniowanie laserowe wpływa na produkcję endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, a także zmniejsza produkcję mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu oraz poprawy funkcji tkanek.

Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii

Laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, zwłaszcza w leczeniu różnych schorzeń i urazów. Jest skuteczna w terapii bólu kręgosłupa, takich jak dyskopatia, rwa kulszowa czy przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych stawów, np. zapalenia ścięgien, kaletki czy stawów kolanowych.

Laser wysokoenergetyczny jest również stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz uszkodzenia więzadeł i mięśni. Wspiera procesy gojenia po zabiegach operacyjnych, redukując ból i skracając czas rekonwalescencji. Warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w terapii blizn i trudno gojących się ran, gdzie laser wspomaga regenerację tkanek i minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser wysokoenergetyczny to skuteczna i nowoczesna metoda wspierająca procesy leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki jego działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu, stanowi cenne narzędzie w rękach specjalistów fizjoterapii, pomagając pacjentom wrócić do pełni zdrowia i sprawności.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują się oczywiście w ofercie placówek KRIOSONIK – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje!

Na czym polega rehabilitacja domowa?

W większości przypadków rehabilitacja – po kontuzjach, chorobach, przebytych operacjach – prowadzona jest w warunkach szpitalnych lub placówkach specjalizujących się w tego typu usługach. Zdarza się jednak, że pacjent, np. ze względu na wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność, nie jest w stanie regularnie stawiać się w szpitalu czy przychodni osobiście. W takich sytuacjach nieocenioną pomocą jest rehabilitacja domowa. Rehabilitacja domowa skierowana jest do osób, które ze względu np. na podeszły wiek, zły stan zdrowia czy niepełnosprawność nie są w stanie osobiście stawić się w placówce na sesję rehabilitacyjną. W centrum medycznym KRIOSONIK pacjentom oferujemy zarówno rehabilitację domową w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (skierowanie może wystawić lekarz POZ lub dowolny specjalista, np. ortopeda, reumatolog czy neurolog), jak również komercyjnie. Rehabilitacja domowa – dla kogo? Zgodnie z rozporządzeniem NFZ-u, rehabilitacja domowa przeznaczona jest m.in. dla pacjentów z:
  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu – w ciągu 12 miesięcy od ich wystąpienia,
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego – w ciągu 12 miesięcy od jego wystąpienia,
  • chorobami przewlekle postępującymi (m.in. miopatiami, chorobą Parkinsona, rdzeniowym zanikiem mięśni, guzami mózgu, procesami demielinizacyjnymi),
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych oraz po zabiegach endoprotezoplastyki stawu – w ciągu 6 miesięcy od dnia wykonania operacji,
  • złamaniami, obrażeniami i amputacjami kończyn dolnych – w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania choroby.
Oprócz tego, rehabilitacja domowa przysługuje także osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym. Oczywiście należy pamiętać, że w przypadku świadczeń komercyjnych wyżej wymienione terminy nie są obowiązkowe. Rehabilitacja domowa – jak przebiega? Bez względu na to, czy rehabilitacja domowa prowadzona jest w ramach kontraktu z NFZ-em czy komercyjnie, zawsze rozpoczyna się od wizyty naszego specjalisty w domu pacjenta. Zapoznaje się on wówczas z dokumentacją medyczną, przeprowadza podstawowe badania i ustala indywidualny plan rehabilitacji (częstotliwość sesji, liczba i rodzaj zabiegów, długość ich trwania itp.). Rehabilitacja domowa obejmować może:
  • kinezyterapię (tzw. terapia ruchem, która obejmuje m.in ćwiczenia czynne, ćwiczenia czynno-bierne, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie, ćwiczenia wspomagane itd.),
  • fizykoterapię (w warunkach domowych wykonywana może być m.in. terapia prądem, jonoforeza, elektrostymulacja i laseroterapia),
  • masaże rehabilitacyjne i lecznicze.
Wszystkie osoby, które wymagają rehabilitacji domowej, zachęcamy do kontaktu z naszym centrum KRIOSONIK -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt. Jednocześnie przypominamy, że w czasie sesji rehabilitacyjnych w domach pacjentów nasi specjaliści przestrzegają wszystkich zasad sanitarno-higienicznych, tak aby zapewnić im maksimum bezpieczeństwa.