Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Opolski Alians Reumoortopedyczny

W dniu 19 lutego 2017 roku trzy podmioty prowadzące działalność leczniczo-rehabilitacyjną schorzeń narządów ruchu - reumatologicznych i ortopedycznych, tj.:
  • 116 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Opolu,
  • Spółka Europejskie Specjalistyczne Centra Medyczne - Korfantowska Ortopedia i Rehabilitacja "KORT" Sp. z o.o. w Korfantowie,
  • KRIOSONIK Sp. z o.o. w Warszawie,
podpisały Umowę Partnerską pod nazwą „Opolski Alians Reumoortopedyczny”, zwaną dalej Aliansem. W dniu 7.03.2017 na podstawie Aneksu, do umowy Aliansu przystąpił Uniwersytet Opolski w Opolu. Celem Aliansu jest:
  • Integracja podmiotów zajmujących się działalnością w zakresie diagnostyki, leczenia zachowawczego i operacyjnego oraz rehabilitacji schorzeń narządów ruchu, w tym przede wszystkim powstałych na tle chorób reumatoidalnych w celu kompleksowego i skoordynowanego ich leczenia.
  • Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu problemów merytorycznych, organizacyjnych i ekonomicznych – związanych z prowadzeniem ww. działalności.
  • Współpraca z uczelniami, instytutami naukowo-badawczymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi badania i zainteresowanymi działalnością w zakresie reumoortopedii.
  • Współdziałanie z organami władzy administracji rządowej i samorządowej w zakresie tworzenia warunków rozwoju prowadzonej działalności z korzyścią dla pacjentów.
  • Prowadzenie wspólnych działań na rzecz systematycznej poprawy jakości świadczonych usług oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w procesie diagnozy, leczenia i rehabilitacji pacjentów reumoortopedycznych.
Uczestnicy Aliansu posiadają wysokokwalifikowaną, doświadczoną kadrę medyczną i diagnostyczną, nowoczesny sprzęt diagnostyczno - leczniczy i rehabilitacyjny oraz dysponują obiektami spełniającymi normy krajowe i europejskie. Szerszą informację o uczestnikach Aliansu można uzyskać na stronach:
  • 116 Szpital Wojskowy z Przychodnią SP ZOZ w Opolu - www.116szpital.opole.pl
  • Klinika KORT Spółki Europejskie Specjalistyczne Centra Medyczne - Korfantowska Ortopedia i Rehabilitacja "KORT" Sp. z o.o. w Korfantowie - www.kortklinika.pl
  • Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK Sp. z o.o. w Warszawie - www.kriosonik.pl
  • Uniwersytet Opolski w Opolu - www.uni.opole.pl
Pacjenci zainteresowani kompleksowym, skoordynowanym leczeniem schorzeń eumatologicznych, ortopedycznych lub reumoortopedycznych winni skontaktować się z:
  • 116 Szpitalem Wojskowym z Przychodnią SP ZOZ w Opolu - tel. (77) 261-62-51`-29,
  • Kliniką KORT Spółki Europejskie Specjalistyczne Centra Medyczne - Korfantowska Ortopedia i Rehabilitacja "KORT" Sp. z o.o. w Korfantowie - informacja: tel. 604 379 977, rejestracja: tel. 77 443 46 07
  • Centrum Medycznym i Rehabilitacji KRIOSONIK Sp. z o.o. w Warszawie – tel. (26) 162-57-57.