Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się przygotować?

Czeka Cię pierwsza wizyta u fizjoterapeuty? Sprawdź, o czym pamiętać i jak się do niej przygotować, by przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu.

 1. Weź ze sobą dokumentację medyczną

Bez względu na to, czy Twoja dolegliwość jest już rozpoznana, czy jesteś dopiero w trakcie diagnostyki, na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty weź ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, czyli np. wynik rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wynik badania USG albo zdjęcie rentgenowskie. Fizjoterapeuta zapozna się z nimi i na ich podstawie będzie mógł zaproponować terapię najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

 1. Przypomnij sobie ważne informacje o Twoim stanie zdrowia

Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u fizjoterapeuty jest wywiad z pacjentem - specjalista musi poznać pacjenta, rozpoznać problem, z którym się boryka oraz określić, czy istnieją u niego przeciwwskazania do określonych form terapii. W trakcie wywiadu mogą paść pytania o:

 • obserwowane przez pacjenta objawy,
 • okoliczności, w jakich się pojawiły,
 • ich charakter (np. czy są ciągłe czy występują w konkretnych sytuacjach),
 • przyjmowanie przez pacjenta leki,
 • zdiagnozowane choroby przewlekłe,
 • przebyte wcześniej urazy, zabiegi i operacje,
 • prowadzony tryb życia (rodzaj pracy, uprawianie sportu).

Przed wizytą warto więc przypomnieć sobie wszystkie te kluczowe kwestie.

 1. Ubierz się wygodnie

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta w zdecydowanej większości przypadków przeprowadza badanie pacjenta - ma ono charakter wzrokowy, palpacyjny i czynnościowy, wykonywane są proste testy ruchowe czynne i bierne itp. Wszystko to ma na celu m.in. określenie stopnia ruchomości, sprawdzenie, w którym momencie pacjent odczuwa ból i które elementy układu ruchu nie pracują prawidłowo. Aby badania przebiegły sprawnie i komfortowo, załóż luźne, wygodne ubrania niekrępujące ruchów, które pozwolą Ci również łatwo odsłonić badaną część ciała.

 1. Pamiętaj o dokumencie tożsamości i punktualności

Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty wziąć ze sobą dowód tożsamości. Zachowaj również punktualność - szanuj czas fizjoterapeuty oraz kolejnych pacjentów, którzy czekają na konsultację. Jeśli wiesz, że spóźnisz lub w ogóle nie dotrzesz na wizytę, koniecznie zadzwoń do placówki i o tym poinformuj.

Opiekę doświadczonych fizjoterapeutów oraz szeroki zakres usług rehabilitacyjnych zapewniamy pacjentom w naszych centrach Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z wybraną placówką -> https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac.