Menu Zamknij
header

Wady postawy to częsty problem zdrowotny wśród polskich dzieci i nastolatków. Ich przyczyną mogą być zarówno wrodzone nieprawidłowości w układzie ruchu, jak i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. noszenie ciężkich tornistrów lub niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Nieleczone wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje – dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Według różnych źródeł, wady postawy są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzającym m.in. alergie oraz wady refrakcji. Boryka się z nimi od 50 do 60% polskich uczniów – pojawiają się głównie w czasie tzw. skoków wzrostowych, czyli w wieku 6-7 oraz 12-16 lat, kiedy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Wady postawy mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem ruchu, nieprawidłową pozycją ciała podczas siedzenia przy biurku albo noszeniem zbyt ciężkiego tornistra.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży zalicza się boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy wklęsłe, okrągłe i płaskie, hiperkifoza piersiowa oraz hiperlordoza szyjna, zaś w obrębie kończyn dolnych płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Nie wolno ich lekceważyć – wymagają odpowiedniej diagnostyki przeprowadzonej przez ortopedę (w zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego badanie wzrokowe) oraz leczenia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone wady postawy mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Są to m.in. zaburzenia oddechowe i krążeniowe, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

Wady postawy u dzieci – na czym polega rehabilitacja?

Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Z jednej strony, modyfikuje się styl życia dziecka – wprowadza mu więcej ruchu, uczy się go prawidłowego siedzenia przy biurku albo dobiera odpowiedni szkolny tornister. Z drugiej – wdrażana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja, która może obejmować przeróżne zabiegi, metody i techniki, takie jak:

 • ćwiczenia korekcyjne z piłkami, obręczami i taśmami,
 • elementy terapii manualnej,
 • neuromobilizacja,
 • terapia mięśniowo-powięziowa,
 • terapia kranio-sakralna,
 • techniki PNF i Bobath,
 • techniki relaksacji mięśni,
 • kinesiotaping.

Niektóre z ćwiczeń – po opanowaniu ich przez dziecko, a także przez rodziców – mogą być z powodzeniem wykonywane w warunkach domowych.

Regularna, dopasowana do potrzeb dziecka rehabilitacja, prowadzona i nadzorowana przez specjalistę, w zdecydowanej większości przypadków pozwala wyleczyć wadę postawy i zapobiec powikłaniom w przyszłości. 

Rehabilitacją wad postawy u dzieci i młodzieży zajmują się specjaliści z placówek Kriosonik – listę naszych centrów i dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac. Zapraszamy!

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się przygotować?

Czeka Cię pierwsza wizyta u fizjoterapeuty? Sprawdź, o czym pamiętać i jak się do niej przygotować, by przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu.

 1. Weź ze sobą dokumentację medyczną

Bez względu na to, czy Twoja dolegliwość jest już rozpoznana, czy jesteś dopiero w trakcie diagnostyki, na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty weź ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, czyli np. wynik rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wynik badania USG albo zdjęcie rentgenowskie. Fizjoterapeuta zapozna się z nimi i na ich podstawie będzie mógł zaproponować terapię najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

 1. Przypomnij sobie ważne informacje o Twoim stanie zdrowia

Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u fizjoterapeuty jest wywiad z pacjentem - specjalista musi poznać pacjenta, rozpoznać problem, z którym się boryka oraz określić, czy istnieją u niego przeciwwskazania do określonych form terapii. W trakcie wywiadu mogą paść pytania o:

 • obserwowane przez pacjenta objawy,
 • okoliczności, w jakich się pojawiły,
 • ich charakter (np. czy są ciągłe czy występują w konkretnych sytuacjach),
 • przyjmowanie przez pacjenta leki,
 • zdiagnozowane choroby przewlekłe,
 • przebyte wcześniej urazy, zabiegi i operacje,
 • prowadzony tryb życia (rodzaj pracy, uprawianie sportu).

Przed wizytą warto więc przypomnieć sobie wszystkie te kluczowe kwestie.

 1. Ubierz się wygodnie

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta w zdecydowanej większości przypadków przeprowadza badanie pacjenta - ma ono charakter wzrokowy, palpacyjny i czynnościowy, wykonywane są proste testy ruchowe czynne i bierne itp. Wszystko to ma na celu m.in. określenie stopnia ruchomości, sprawdzenie, w którym momencie pacjent odczuwa ból i które elementy układu ruchu nie pracują prawidłowo. Aby badania przebiegły sprawnie i komfortowo, załóż luźne, wygodne ubrania niekrępujące ruchów, które pozwolą Ci również łatwo odsłonić badaną część ciała.

 1. Pamiętaj o dokumencie tożsamości i punktualności

Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty wziąć ze sobą dowód tożsamości. Zachowaj również punktualność - szanuj czas fizjoterapeuty oraz kolejnych pacjentów, którzy czekają na konsultację. Jeśli wiesz, że spóźnisz lub w ogóle nie dotrzesz na wizytę, koniecznie zadzwoń do placówki i o tym poinformuj.

Opiekę doświadczonych fizjoterapeutów oraz szeroki zakres usług rehabilitacyjnych zapewniamy pacjentom w naszych centrach Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z wybraną placówką -> https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac.