Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się przygotować?

Czeka Cię pierwsza wizyta u fizjoterapeuty? Sprawdź, o czym pamiętać i jak się do niej przygotować, by przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu.

 1. Weź ze sobą dokumentację medyczną

Bez względu na to, czy Twoja dolegliwość jest już rozpoznana, czy jesteś dopiero w trakcie diagnostyki, na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty weź ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, czyli np. wynik rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wynik badania USG albo zdjęcie rentgenowskie. Fizjoterapeuta zapozna się z nimi i na ich podstawie będzie mógł zaproponować terapię najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

 1. Przypomnij sobie ważne informacje o Twoim stanie zdrowia

Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u fizjoterapeuty jest wywiad z pacjentem - specjalista musi poznać pacjenta, rozpoznać problem, z którym się boryka oraz określić, czy istnieją u niego przeciwwskazania do określonych form terapii. W trakcie wywiadu mogą paść pytania o:

 • obserwowane przez pacjenta objawy,
 • okoliczności, w jakich się pojawiły,
 • ich charakter (np. czy są ciągłe czy występują w konkretnych sytuacjach),
 • przyjmowanie przez pacjenta leki,
 • zdiagnozowane choroby przewlekłe,
 • przebyte wcześniej urazy, zabiegi i operacje,
 • prowadzony tryb życia (rodzaj pracy, uprawianie sportu).

Przed wizytą warto więc przypomnieć sobie wszystkie te kluczowe kwestie.

 1. Ubierz się wygodnie

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta w zdecydowanej większości przypadków przeprowadza badanie pacjenta - ma ono charakter wzrokowy, palpacyjny i czynnościowy, wykonywane są proste testy ruchowe czynne i bierne itp. Wszystko to ma na celu m.in. określenie stopnia ruchomości, sprawdzenie, w którym momencie pacjent odczuwa ból i które elementy układu ruchu nie pracują prawidłowo. Aby badania przebiegły sprawnie i komfortowo, załóż luźne, wygodne ubrania niekrępujące ruchów, które pozwolą Ci również łatwo odsłonić badaną część ciała.

 1. Pamiętaj o dokumencie tożsamości i punktualności

Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty wziąć ze sobą dowód tożsamości. Zachowaj również punktualność - szanuj czas fizjoterapeuty oraz kolejnych pacjentów, którzy czekają na konsultację. Jeśli wiesz, że spóźnisz lub w ogóle nie dotrzesz na wizytę, koniecznie zadzwoń do placówki i o tym poinformuj.

Opiekę doświadczonych fizjoterapeutów oraz szeroki zakres usług rehabilitacyjnych zapewniamy pacjentom w naszych centrach Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z wybraną placówką -> https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac.