Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

 • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
 • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
 • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
 • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się przygotować?

Czeka Cię pierwsza wizyta u fizjoterapeuty? Sprawdź, o czym pamiętać i jak się do niej przygotować, by przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu.

 1. Weź ze sobą dokumentację medyczną

Bez względu na to, czy Twoja dolegliwość jest już rozpoznana, czy jesteś dopiero w trakcie diagnostyki, na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty weź ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, czyli np. wynik rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wynik badania USG albo zdjęcie rentgenowskie. Fizjoterapeuta zapozna się z nimi i na ich podstawie będzie mógł zaproponować terapię najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.

 1. Przypomnij sobie ważne informacje o Twoim stanie zdrowia

Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u fizjoterapeuty jest wywiad z pacjentem - specjalista musi poznać pacjenta, rozpoznać problem, z którym się boryka oraz określić, czy istnieją u niego przeciwwskazania do określonych form terapii. W trakcie wywiadu mogą paść pytania o:

 • obserwowane przez pacjenta objawy,
 • okoliczności, w jakich się pojawiły,
 • ich charakter (np. czy są ciągłe czy występują w konkretnych sytuacjach),
 • przyjmowanie przez pacjenta leki,
 • zdiagnozowane choroby przewlekłe,
 • przebyte wcześniej urazy, zabiegi i operacje,
 • prowadzony tryb życia (rodzaj pracy, uprawianie sportu).

Przed wizytą warto więc przypomnieć sobie wszystkie te kluczowe kwestie.

 1. Ubierz się wygodnie

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta w zdecydowanej większości przypadków przeprowadza badanie pacjenta - ma ono charakter wzrokowy, palpacyjny i czynnościowy, wykonywane są proste testy ruchowe czynne i bierne itp. Wszystko to ma na celu m.in. określenie stopnia ruchomości, sprawdzenie, w którym momencie pacjent odczuwa ból i które elementy układu ruchu nie pracują prawidłowo. Aby badania przebiegły sprawnie i komfortowo, załóż luźne, wygodne ubrania niekrępujące ruchów, które pozwolą Ci również łatwo odsłonić badaną część ciała.

 1. Pamiętaj o dokumencie tożsamości i punktualności

Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty wziąć ze sobą dowód tożsamości. Zachowaj również punktualność - szanuj czas fizjoterapeuty oraz kolejnych pacjentów, którzy czekają na konsultację. Jeśli wiesz, że spóźnisz lub w ogóle nie dotrzesz na wizytę, koniecznie zadzwoń do placówki i o tym poinformuj.

Opiekę doświadczonych fizjoterapeutów oraz szeroki zakres usług rehabilitacyjnych zapewniamy pacjentom w naszych centrach Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z wybraną placówką -> https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac.