Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się przygotować?
Czeka Cię pierwsza wizyta u fizjoterapeuty? Sprawdź, o czym pamiętać i jak się do niej przygotować, by przebiegła sprawnie i bez zbędnego stresu.
- Weź ze sobą dokumentację medyczną
Bez względu na to, czy Twoja dolegliwość jest już rozpoznana, czy jesteś dopiero w trakcie diagnostyki, na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty weź ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, czyli np. wynik rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, wynik badania USG albo zdjęcie rentgenowskie. Fizjoterapeuta zapozna się z nimi i na ich podstawie będzie mógł zaproponować terapię najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb.
- Przypomnij sobie ważne informacje o Twoim stanie zdrowia
Bardzo ważnym elementem pierwszej wizyty u fizjoterapeuty jest wywiad z pacjentem - specjalista musi poznać pacjenta, rozpoznać problem, z którym się boryka oraz określić, czy istnieją u niego przeciwwskazania do określonych form terapii. W trakcie wywiadu mogą paść pytania o:
- obserwowane przez pacjenta objawy,
- okoliczności, w jakich się pojawiły,
- ich charakter (np. czy są ciągłe czy występują w konkretnych sytuacjach),
- przyjmowanie przez pacjenta leki,
- zdiagnozowane choroby przewlekłe,
- przebyte wcześniej urazy, zabiegi i operacje,
- prowadzony tryb życia (rodzaj pracy, uprawianie sportu).
Przed wizytą warto więc przypomnieć sobie wszystkie te kluczowe kwestie.
- Ubierz się wygodnie
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta w zdecydowanej większości przypadków przeprowadza badanie pacjenta - ma ono charakter wzrokowy, palpacyjny i czynnościowy, wykonywane są proste testy ruchowe czynne i bierne itp. Wszystko to ma na celu m.in. określenie stopnia ruchomości, sprawdzenie, w którym momencie pacjent odczuwa ból i które elementy układu ruchu nie pracują prawidłowo. Aby badania przebiegły sprawnie i komfortowo, załóż luźne, wygodne ubrania niekrępujące ruchów, które pozwolą Ci również łatwo odsłonić badaną część ciała.
- Pamiętaj o dokumencie tożsamości i punktualności
Pamiętaj, aby na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty wziąć ze sobą dowód tożsamości. Zachowaj również punktualność - szanuj czas fizjoterapeuty oraz kolejnych pacjentów, którzy czekają na konsultację. Jeśli wiesz, że spóźnisz lub w ogóle nie dotrzesz na wizytę, koniecznie zadzwoń do placówki i o tym poinformuj.
Opiekę doświadczonych fizjoterapeutów oraz szeroki zakres usług rehabilitacyjnych zapewniamy pacjentom w naszych centrach Kriosonik. Jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, skontaktuj się z wybraną placówką -> https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac.