Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

  • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
  • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
  • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
  • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Powrót do szkoły, czyli jak zadbać o kręgosłup ucznia?

Wrzesień to czas powrotu uczniów do szkół – w najbliższym czasie będą spędzać wiele godzin siedząc w klasach i przy domowych biurkach. Niestety, siedzący tryb życia nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup – warto wiedzieć, jak w prosty sposób zadbać o jego zdrowie u dzieci i młodzieży.

Przeciętny uczeń pięć razy w tygodniu spędza w szkole kilka godzin – większość tego czasu siedzi w ławce. Z kolei w domu siedzi przy biurku odrabiając lekcje lub przy komputerze – również ucząc się lub spędzając czas wolny. Do tego dodać należy noszenie ciężkich plecaków i niestety dość powszechną niechęć współczesnej młodzieży do aktywności fizycznej – wszystko to negatywnie odbija się na zdrowiu układu ruchu u uczniów, przede wszystkim – na zdrowiu kręgosłupa. Coraz młodsze osoby borykają się z bólem pleców, narzekają na ich ograniczoną ruchomość, poważnym problemem zdrowotnym są także wady postawy.

Dlatego z początkiem roku szkolnego warto zadbać o zdrowy kręgosłup u dziecka – bez względu czy dopiero zaczyna naukę w szkole, czy jest już nastolatkiem.

Zdrowy kręgosłup u ucznia – praktyczne wskazówki

Oto kilka praktycznych porad, które pomogą zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój nie tylko kręgosłupa, ale i całego układu ruchu u dziecka.

  • Dobre, ergonomiczne biurko – to podstawowy, najważniejszy mebel w pokoju dziecka. Można wybrać model z regulowaną wysokością blatu, dzięki czemu można będzie dopasować je do wzrostu dziecka i posłuży mu ono dłużej. Dobrym rozwiązaniem jest także biurko z blatem uchylnym, które pozwala zachować przy siedzeniu prawidłową pozycję.
  • Wygodne krzesło – to także kluczowy mebel pozwalający wypracowywać u dziecka nawyk prawidłowego siedzenia. Powinno mieć wygodne oparcie, zapewniające podporę dla całego kręgosłupa, ważna jest jego odpowiednia wysokość oraz obecność podłokietników, które odciążą ręce.
  • Odpowiedni tornister – nie zawsze da się sprawić, by noszony przez dziecko tornister był lżejszy, ale na pewno można wybrać model przyjazny dla kręgosłupa. I tak idealny tornister powinien być lekki, ale jednocześnie mieć usztywnianą konstrukcję. Ważne są regulowane szelki, tak aby cały tornister przylegał do pleców. Przydatny może być również pas biodrowy, który pozwoli równomiernie rozłożyć ciężar i odciążyć ramiona.
  • Codzienna dawka ruchu – warto wprowadzać w codzienne życie dziecka nawyk aktywności fizycznej. Jeśli faktycznie nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, dziecko powinno brać udział w lekcjach wychowania fizycznego. Jeżeli szkoła nie jest bardzo daleko, lepszy od podwózki samochodem będzie spacer. Warto zachęcać dziecko do uprawiania ulubionych sportów, jazdy na rowerze i wszelkiego rodzaju aktywności.

Oczywiście zdarza się, że mimo wprowadzenia zasad domowej profilaktyki i aktywności fizycznej, dziecko narzeka na bóle kręgosłupa lub rozwijają się u niego wady postawy. W takiej sytuacji nie ma co zwlekać, ale jak najszybciej zgłosić się do specjalisty, np. ortopedy albo fizjoterapeuty. Wdrożone leczenie, zabiegi fizykoterapii, ćwiczenia albo rehabilitacja pozwolą złagodzić dolegliwości i pozytywnie wpłyną na rozwój dziecka.

W centrach KRIOSONIK oferujemy specjalistyczną opiekę rehabilitantów i zabiegi fizjoterapii także dla uczniów – jeśli Twoje dziecko potrzebuje tego typu pomocy, skontaktuj się z nami!