Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Poznaj ćwiczenia korygujące postawę dla dzieci!

Wady postawy są niestety coraz częściej występującym problemem u dzieci – ma na to wpływ przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Podstawowym elementem leczenia wad postawy u dzieci są ćwiczenia prowadzone zarówno przez doświadczonych fizjoterapeutów, jak i wykonywane przez dzieci w domu pod kontrolą rodziców. Za wady postawy u dzieci odpowiada przede wszystkim brak ruchu – spędzanie długich godzin przed telewizorem, komputerem i tabletem, niedobór aktywności fizycznej oraz za mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu chociażby na grze w piłkę czy spacerach. Nie bez znaczenia są także szkodliwe nawyki, takie jak np. noszenie szkolnego plecaka na jednym ramieniu czy nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Wad postawy u dzieci nie można lekceważyć – mogą one nie tylko zniekształcać sylwetkę, ale także zaburzać funkcjonowanie niektórych narządów wewnętrznych. Diagnostyką i leczeniem wad postawy u dzieci zajmuje się ortopeda, który zlecić może m.in. ćwiczenia korekcyjne. Początkowo są one wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, później – po opanowaniu przez dziecko podstaw – można ćwiczyć w domu, pod kontrolą rodziców. Ćwiczenia korygujące wady postawy u dzieci – przykłady Zestawy ćwiczeń korygujących wady postawy u dzieci mogą być przeróżne – konkretne ćwiczenia dobiera się oczywiście pod kątem indywidualnych potrzeb dziecka. Przedstawiamy więc te najbardziej popularne i uniwersalne.
  • Mostek – jest to ćwiczenie, które wzmacnia i rozciąga mięśnie kręgosłupa. Należy położyć się na plecach, zbliżyć ugięte nogi do pośladków i oprzeć dłonie za głową. Prostując jednocześnie nogi i ręce należy unieść tułów do góry i wygiąć ciało w łuk.
  • Kołyska – również wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Należy położyć się na brzuchu i chwycić dłońmi kostki, tworząc z ciała kształt kołyski. Po kilku sekundach można wrócić do leżenia na brzuchu.
  • Spacer z książką na głowie – pomaga ćwiczyć równowagę i utrwalać prawidłowe wzory ruchowe. Dziecko staje wyprostowane i kładzie sobie na głowie książkę – oczywiście dopasowaną wagą do jego wieku. Następnie spaceruje kilka minut po pomieszczeniu, starając się, by książka nie spadła mu z głowy.
  • Ściąganie łopatek – dziecko staje prosto z opuszczonymi ramionami, ściągając do siebie łopatki, jakby próbując je ze sobą zetknąć – oczywiście bez używania nadmiernej siły, tylko do lekkiego napięcia mięśni. W takiej pozycji należy wytrzymać 10 sekund.
  • Koci grzbiet – dziecko przyjmuje pozycję w klęku podpartym, biodra, plecy i ramiona stanowią jedną linię. Kolana są ustawione na szerokość bioder, stopy proste, ręce rozstawione na szerokość barków. Wykonując wdech nosem dziecko powoli chowa głowę między ramiona, podnosząc plecy w odcinku piersiowym do góry (tworząc łuk). W pozycji tej należy wytrzymać około 10 sekund i wrócić do klęku.
W centrum KRIOSONIK zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci z wadami postawy. Zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.