Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Poznaj ćwiczenia korygujące postawę dla dzieci!

Wady postawy są niestety coraz częściej występującym problemem u dzieci – ma na to wpływ przede wszystkim niezdrowy tryb życia. Podstawowym elementem leczenia wad postawy u dzieci są ćwiczenia prowadzone zarówno przez doświadczonych fizjoterapeutów, jak i wykonywane przez dzieci w domu pod kontrolą rodziców. Za wady postawy u dzieci odpowiada przede wszystkim brak ruchu – spędzanie długich godzin przed telewizorem, komputerem i tabletem, niedobór aktywności fizycznej oraz za mało czasu spędzanego na świeżym powietrzu chociażby na grze w piłkę czy spacerach. Nie bez znaczenia są także szkodliwe nawyki, takie jak np. noszenie szkolnego plecaka na jednym ramieniu czy nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Wad postawy u dzieci nie można lekceważyć – mogą one nie tylko zniekształcać sylwetkę, ale także zaburzać funkcjonowanie niektórych narządów wewnętrznych. Diagnostyką i leczeniem wad postawy u dzieci zajmuje się ortopeda, który zlecić może m.in. ćwiczenia korekcyjne. Początkowo są one wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, później – po opanowaniu przez dziecko podstaw – można ćwiczyć w domu, pod kontrolą rodziców. Ćwiczenia korygujące wady postawy u dzieci – przykłady Zestawy ćwiczeń korygujących wady postawy u dzieci mogą być przeróżne – konkretne ćwiczenia dobiera się oczywiście pod kątem indywidualnych potrzeb dziecka. Przedstawiamy więc te najbardziej popularne i uniwersalne.
  • Mostek – jest to ćwiczenie, które wzmacnia i rozciąga mięśnie kręgosłupa. Należy położyć się na plecach, zbliżyć ugięte nogi do pośladków i oprzeć dłonie za głową. Prostując jednocześnie nogi i ręce należy unieść tułów do góry i wygiąć ciało w łuk.
  • Kołyska – również wzmacnia mięśnie kręgosłupa. Należy położyć się na brzuchu i chwycić dłońmi kostki, tworząc z ciała kształt kołyski. Po kilku sekundach można wrócić do leżenia na brzuchu.
  • Spacer z książką na głowie – pomaga ćwiczyć równowagę i utrwalać prawidłowe wzory ruchowe. Dziecko staje wyprostowane i kładzie sobie na głowie książkę – oczywiście dopasowaną wagą do jego wieku. Następnie spaceruje kilka minut po pomieszczeniu, starając się, by książka nie spadła mu z głowy.
  • Ściąganie łopatek – dziecko staje prosto z opuszczonymi ramionami, ściągając do siebie łopatki, jakby próbując je ze sobą zetknąć – oczywiście bez używania nadmiernej siły, tylko do lekkiego napięcia mięśni. W takiej pozycji należy wytrzymać 10 sekund.
  • Koci grzbiet – dziecko przyjmuje pozycję w klęku podpartym, biodra, plecy i ramiona stanowią jedną linię. Kolana są ustawione na szerokość bioder, stopy proste, ręce rozstawione na szerokość barków. Wykonując wdech nosem dziecko powoli chowa głowę między ramiona, podnosząc plecy w odcinku piersiowym do góry (tworząc łuk). W pozycji tej należy wytrzymać około 10 sekund i wrócić do klęku.
W centrum KRIOSONIK zajmujemy się kompleksową rehabilitacją dzieci z wadami postawy. Zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.  
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.