Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Poznaj dietę, która wpływa na mocne kości i stawy!

Powszechnie wiadomo, że na zdrowie kości i stawów wpływa wiele czynników – zarówno predyspozycje genetyczne, tryb życia, jak i poziom aktywności fizycznej czy… stosowana dieta. Badania dowiodły, że są produkty, których spożywanie wzmacnia kości i stawy, zmniejszając ryzyko ich kontuzji czy chorób. Co jeść, by mieć mocne kości i sprawne stawy?
  • Nabiał
Mleko i jego przetwory, takie jak maślanka, kefir i jogurt naturalny, ale również twaróg oraz żółte sery to źródło doskonale przyswajalnego białka, które z kolei zawiera aminokwasy niezbędne do budowy tworzącej stawy tkanki chrzęstnej. Osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy, mogą sięgać po mleko sojowe lub mleko roślinne (np. jaglane lub owsiane). Nie można zapominać, że nabiał jest także bardzo cennym źródłem wapnia, który jest niezbędny do zachowania zdrowia kości. Musi on być koniecznie stałym składnikiem codziennej diety, zwłaszcza dzieci w okresie wzrostu oraz kobiet w okresie menopauzy.
  • Ryby
Ryby to jeden z najzdrowszych pokarmów, jaki możemy sobie wyobrazić. Po pierwsze – zawierają w sobie duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które nie dość, że mają dobroczynny wpływ na serce, układ krążenia i pracę mózgu, to również łagodzą stany zapalne, m.in. w obrębie stawów. Dodatkowo, ryby – jako nieliczny produkt – zawierają w sobie pewne ilości witaminy D, niezbędnej do wchłaniania wapnia i fosforu, a więc wpływającej na zdrowie kości. Ryby powinny gościć na naszych stołach jak najczęściej, a co najmniej 3-4 razy w tygodniu. Najlepsze są tłuste ryby morskie: halibut, dorsz, makrela.
  • Warzywa i owoce
Są prawdziwą skarbnicą mikroelementów oraz witamin, z których wiele jest potrzebnych dla zachowania zdrowia kości i stawów. Szczególną uwagę warto zwrócić na źródła witaminy C. W pierwszej chwili może ona kojarzyć się głównie z odpornością organizmu, ale trzeba pamiętać, że witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, czyli białka budującego stawy i ścięgna (z włókien kolagenowych zbudowane jest np. ścięgno Achillesa). Źródłem witaminy C są owoce cytrusowe, papryka, natka pietruszki, kiwi, truskawki czy porzeczki. W diecie osób dbających o stawy powinny znaleźć się również brokuły (zawarta w nich substancja pod nazwą sulforafan hamuje enzym przyczyniający się do rozwoju stawów), a także wiśnie, jagody czy ciemne winogrona, a więc owoce bogate w naturalne barwniki. Zawierają one tzw. antocyjany, które hamują stany zapalne.
  • Produkty pełnoziarniste
Pieczywo z pełnego ziarna, kasze, razowe lub żytnie makarony, mąka żytnia czy orkiszowa – wszystkie te produkty są bogatym źródłem błonnika oraz niezbędnych dla zdrowia stawów minerałów, w tym magnezu. Błonnik usprawnia oczyszczanie organizmu z toksyn, chroniąc przed zakwaszeniem i zapobiegając bólom stawów, z kolei magnez jest kluczowy w walce ze stresem oksydacyjnym, którego efektem mogą być również choroby stawów. Oczywiście należy pamiętać, że jakiekolwiek dolegliwości bólowe kości i stawów trzeba konsultować ze specjalistami. Ważnym elementem ich leczenia jest odpowiednia rehabilitacja, którą zajmujemy się w centrum KRIOSONIK. Osoby zainteresowane zachęcamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.\