Termin „masaż leczniczy” nie określa jednego typu masażu, a wiele różnorakich technik. Celem zawsze jest pomoc pacjentowi w odzyskaniu sprawności czy uśmierzeniu objawów choroby.
Rodzaje terapii masażem
Istnieje co najmniej kilkanaście rodzajów masażu leczniczego. W masażu szwedzkim terapeuta stosuje długie pociągnięcia palcami, ugniatanie, głębokie ruchy okrężne, wibracje i lekkie uderzenia. Masaż sportowy jest podobny do masażu szwedzkiego, jednak dostosowany specjalnie do potrzeb sportowców, zwłaszcza tych po kontuzji. Istnieje masaż tkanek głębokich czy masaż punktów spustowych, który koncentruje się na mięśniowo-powięziowych punktach spustowych – „węzłach” mięśni, które są bolesne po naciśnięciu i mogą powodować ból czy napięcie w innych częściach ciała.
Masaż leczniczy tym różni się od masażu refleksyjnego, że przed jego wykonaniem terapeuta prosi pacjenta o historię medyczną i określa pożądane rezultaty. Może również przeprowadzić ocenę dotykiem, aby zlokalizować bolesne lub napięte obszary i zdecydować, jaki nacisk przyniesie najlepsze efekty.
Jakie dolegliwości koi masaż leczniczy?
Odpowiednio wytrenowany terapeuta może zająć się wieloma problemami medycznymi, zwłaszcza tymi związanymi z bólem, kontuzjami czy zaburzeniami ruchu stawów.
Masaż leczniczy stosuje się w przypadku:
- Powtarzających się urazów wynikające z pozostawania wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej;
- Migren, klasterowych bólów głowy, napięciowych bólów głowy lub bólów zatok;
- Zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni twarzy;
- Nadwyrężeń i skręceń (po ustąpieniu stanu zapalnego);
- Bólów dolnej części pleców;.
- Promieniujących bólów pleców;
- Blizn pooperacyjnych.
Czym różni się masaż leczniczy od masażu relaksacyjnego
Masaż leczniczy może wydawać się bardziej intensywny niż masaż relaksacyjny. Możesz również odczuwać większą tkliwość, gdy terapeuta będzie naciskał napięte mięśnie. W zależności od potrzeb, użyte techniki mogą obejmować masaż tkanek głębokich, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, pracę na punktach spustowych, różne terapie ruchowe lub techniki rozciągania pasywno-oporowego.
Lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista mogą wypisać zalecanie masażu jako rozszerzonej części leczenia terapeutycznego. W takim przypadku masaż może być wykonywany przed lub po innym zabiegu fizykalnym. Masaże przeprowadzane wraz z innymi zabiegami trwają zazwyczaj krótko — około 15 minut. W tym wypadku masaż leczniczy uzupełnia leczenie, które otrzymałeś od innych specjalistów.
Zdarza się, że pacjenci sami poszukują masaży leczniczych w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Masaż terapeutyczny może znacznie poprawić samopoczucie, zmniejszyć ból, zwiększyć zakres ruchu, ułatwić poruszanie się i normalne funkcjonowanie oraz pomóc w uporaniu się z różnymi problemami medycznymi.