Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Poznaj masaż leczniczy!

Termin „masaż leczniczy” nie określa jednego typu masażu, a wiele różnorakich technik. Celem zawsze jest pomoc pacjentowi w odzyskaniu sprawności czy uśmierzeniu objawów choroby.

Rodzaje terapii masażem

Istnieje co najmniej kilkanaście rodzajów masażu leczniczego. W masażu szwedzkim terapeuta stosuje długie pociągnięcia palcami, ugniatanie, głębokie ruchy okrężne, wibracje i lekkie uderzenia. Masaż sportowy jest podobny do masażu szwedzkiego, jednak dostosowany specjalnie do potrzeb sportowców, zwłaszcza tych po kontuzji. Istnieje masaż tkanek głębokich czy masaż punktów spustowych, który koncentruje się na mięśniowo-powięziowych punktach spustowych – „węzłach” mięśni, które są bolesne po naciśnięciu i mogą powodować ból czy napięcie w innych częściach ciała.

Masaż leczniczy tym różni się od masażu refleksyjnego, że przed jego wykonaniem terapeuta prosi pacjenta o historię medyczną i określa pożądane rezultaty. Może również przeprowadzić ocenę dotykiem, aby zlokalizować bolesne lub napięte obszary i zdecydować, jaki nacisk przyniesie najlepsze efekty.

Jakie dolegliwości koi masaż leczniczy?

Odpowiednio wytrenowany terapeuta może zająć się wieloma problemami medycznymi, zwłaszcza tymi związanymi z bólem, kontuzjami czy zaburzeniami ruchu stawów

Masaż leczniczy stosuje się w przypadku:

  • Powtarzających się urazów wynikające z pozostawania wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • Migren, klasterowych bólów głowy, napięciowych bólów głowy lub bólów zatok;
  • Zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni twarzy;
  • Nadwyrężeń i skręceń (po ustąpieniu stanu zapalnego);
  • Bólów dolnej części pleców;.
  • Promieniujących bólów pleców;
  • Blizn pooperacyjnych.

Czym różni się masaż leczniczy od masażu relaksacyjnego

Masaż leczniczy może wydawać się bardziej intensywny niż masaż relaksacyjny. Możesz również odczuwać większą tkliwość, gdy terapeuta będzie naciskał napięte mięśnie. W zależności od potrzeb, użyte techniki mogą obejmować masaż tkanek głębokich, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, pracę na punktach spustowych, różne terapie ruchowe lub techniki rozciągania pasywno-oporowego.

Lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista mogą wypisać zalecanie masażu jako rozszerzonej części leczenia terapeutycznego. W takim przypadku masaż może być wykonywany przed lub po innym zabiegu fizykalnym. Masaże przeprowadzane wraz z innymi zabiegami trwają zazwyczaj krótko — około 15 minut. W tym wypadku masaż leczniczy uzupełnia leczenie, które otrzymałeś od innych specjalistów.

Zdarza się, że pacjenci sami poszukują masaży leczniczych w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Masaż terapeutyczny może znacznie poprawić samopoczucie, zmniejszyć ból, zwiększyć zakres ruchu, ułatwić poruszanie się i normalne funkcjonowanie oraz pomóc w uporaniu się z różnymi problemami medycznymi.