Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Poznaj masaż leczniczy!

Termin „masaż leczniczy” nie określa jednego typu masażu, a wiele różnorakich technik. Celem zawsze jest pomoc pacjentowi w odzyskaniu sprawności czy uśmierzeniu objawów choroby.

Rodzaje terapii masażem

Istnieje co najmniej kilkanaście rodzajów masażu leczniczego. W masażu szwedzkim terapeuta stosuje długie pociągnięcia palcami, ugniatanie, głębokie ruchy okrężne, wibracje i lekkie uderzenia. Masaż sportowy jest podobny do masażu szwedzkiego, jednak dostosowany specjalnie do potrzeb sportowców, zwłaszcza tych po kontuzji. Istnieje masaż tkanek głębokich czy masaż punktów spustowych, który koncentruje się na mięśniowo-powięziowych punktach spustowych – „węzłach” mięśni, które są bolesne po naciśnięciu i mogą powodować ból czy napięcie w innych częściach ciała.

Masaż leczniczy tym różni się od masażu refleksyjnego, że przed jego wykonaniem terapeuta prosi pacjenta o historię medyczną i określa pożądane rezultaty. Może również przeprowadzić ocenę dotykiem, aby zlokalizować bolesne lub napięte obszary i zdecydować, jaki nacisk przyniesie najlepsze efekty.

Jakie dolegliwości koi masaż leczniczy?

Odpowiednio wytrenowany terapeuta może zająć się wieloma problemami medycznymi, zwłaszcza tymi związanymi z bólem, kontuzjami czy zaburzeniami ruchu stawów

Masaż leczniczy stosuje się w przypadku:

  • Powtarzających się urazów wynikające z pozostawania wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej;
  • Migren, klasterowych bólów głowy, napięciowych bólów głowy lub bólów zatok;
  • Zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni twarzy;
  • Nadwyrężeń i skręceń (po ustąpieniu stanu zapalnego);
  • Bólów dolnej części pleców;.
  • Promieniujących bólów pleców;
  • Blizn pooperacyjnych.

Czym różni się masaż leczniczy od masażu relaksacyjnego

Masaż leczniczy może wydawać się bardziej intensywny niż masaż relaksacyjny. Możesz również odczuwać większą tkliwość, gdy terapeuta będzie naciskał napięte mięśnie. W zależności od potrzeb, użyte techniki mogą obejmować masaż tkanek głębokich, rozluźnienie mięśniowo-powięziowe, pracę na punktach spustowych, różne terapie ruchowe lub techniki rozciągania pasywno-oporowego.

Lekarz pierwszego kontaktu lub specjalista mogą wypisać zalecanie masażu jako rozszerzonej części leczenia terapeutycznego. W takim przypadku masaż może być wykonywany przed lub po innym zabiegu fizykalnym. Masaże przeprowadzane wraz z innymi zabiegami trwają zazwyczaj krótko — około 15 minut. W tym wypadku masaż leczniczy uzupełnia leczenie, które otrzymałeś od innych specjalistów.

Zdarza się, że pacjenci sami poszukują masaży leczniczych w celu poprawienia ogólnego stanu zdrowia. Masaż terapeutyczny może znacznie poprawić samopoczucie, zmniejszyć ból, zwiększyć zakres ruchu, ułatwić poruszanie się i normalne funkcjonowanie oraz pomóc w uporaniu się z różnymi problemami medycznymi. 

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.