Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Poznaj zabiegi dedykowane kobietom!

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. To szczególny dzień, który ma na celu docenienie wszystkich kobiet na świecie. Często otrzymują one kwiaty lub inne upominki od swoich partnerów, ojców czy synów. Dlaczego jednak w tym dniu nie zadbać szczególnie o własne potrzeby? To przecież idealna okazja do tego, aby zatroszczyć się o siebie. 

Pobyt w SPA? Oczywiście. Ale 8 marca to także świetny czas na to, aby zadbać nie tylko o odpoczynek, ale również o swoje zdrowie. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić cztery popularne zabiegi, z których korzyści mogą czerpać kobiety (i nie tylko). Poznaj je już dzisiaj! I wypróbuj ich efekty na własnej skórze. 

Fala uderzeniowa w walce z bólem i cellulitem 

Fala uderzeniowa to jeden z najnowocześniejszych zabiegów o szerokim spektrum działania. Jest nie tylko skuteczny w leczeniu dolegliwości bólowych, ale również wspomaga walkę z cellulitem. To metoda, która opiera się na działaniu fal akustycznych przenoszących energię. 

Fala uderzeniowa stosowana jest w leczeniu m.in. ostrogi piętowej, zmian zwyrodnieniowych stawów, trudno gojących się złamań i bólów kręgosłupa. Zadaniem tego zabiegu jest pobudzenie krążenia krwi oraz zmniejszanie stanów zapalnych, co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa powoduje mikrouszkodzenia, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne oraz pobudzają tworzenie nowych komórek. Metoda ta działa również na tkanki miękkie i wspiera rozbijanie zalegających w nich złogów wapniowych (są one częstą przyczyną bólu). 

Fala uderzeniowa wykorzystywana jest także w walce z cellulitem. Ultradźwięki wytwarzają wibracje w tkance łącznej. Te z kolei powodują jej napinanie oraz rozluźnianie. Komórki tłuszczowe są rozbijane, powierzchnia skóry staje się wyraźnie wygładzona. Dodatkowo zmniejszona zostaje widoczność obrzęków. Fala uderzeniowa może być również wykorzystywana w walce z rozstępami i bliznami dzięki pobudzeniu mikrokrążenia oraz dostarczeniu dużej ilości tlenu do komórek. 

Laser wysokoenergetyczny nie tylko przy dolegliwościach bólowych

Kolejnym zabiegiem, z którego mogą skorzystać kobiety, jest laser wysokoenergetyczny. Znalazł on zastosowanie w leczeniu bólu oraz przyspieszeniu gojenia się tkanek. Energia, którą emituje, wnika w głąb ciała, pobudzając tkanki do regeneracji na poziomie komórkowym. Metoda ta chętnie wykorzystywana jest w leczeniu m.in. zwyrodnienia stawów, bólu kręgosłupa oraz ostrogi piętowej. Już po pierwszym zabiegu można poczuć poprawę. Najczęściej jednak wymagane jest wykonanie serii zabiegów. 

Laser wysokoenergetyczny pomaga pobudzić krążenie krwi, a tym samym zwiększyć transport tlenu i składników odżywczych do komórek. Metoda ta może być wykorzystywana w walce z m.in. rozstępami, bliznami, znamionami brodawkami wirusowymi oraz innymi zmianami skórnymi. Laseroterapia może być łączona m.in. z krioterapią w walce z bliznami przyrosłymi. 

Masaż leczniczy – odprężone i rozluźnione mięśnie

Masaż to jedna z najchętniej wybieranych opcji relaksu. To metoda fizjoterapii, która znana była i ceniona przez naszych przodków już wieki temu. Masaż leczniczy powinien wykonywać wyspecjalizowany terapeuta, który wie, jakie uciski, chwyty, oklepywanie czy wibracje wykonać. Dzięki nim odpowiednio oddziałuje na mięśnie, skórę, ścięgna czy stawy. Masaż może również wesprzeć pracę układu krążenia oraz narządów wewnętrznych. 

Masaż leczniczy zazwyczaj wykonywany jest w przypadku m.in. stanów pourazowych, skręceń i stłuczeń, stanów zapalnych stawów, zespołów bólowych oraz stanów przeciążeniowych. Zabieg ma na celu usprawnienie przepływu krwi i limfy, poprawę sprężystości tkanki łącznej oraz usuwanie napięcia mięśniowego. Efektem masażu sąrozluźnione mięśnie oraz odprężenie

Kriokomora dla poprawy samopoczucia 

Krioterapia to zabieg, który wykorzystuje bardzo niskie temperatury (nawet do -160°C). Może być wykonywany w specjalnej komorze, która sterowana jest komputerowo (krioterapia ogólna). Zabieg trwa ok. 2-3 minuty. Obniżana jest wówczas temperatura skóry i tkanek podskórnych. Ma to liczne właściwości terapeutyczne. Niska temperatura stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu, wspomaga pracę mięśni i układu krążenia. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. 

Krioterapia wykorzystywana jest w leczeniu różnych schorzeń, w tym m.in. zmian przeciążeniowych i pourazowych mięśni oraz stawów, zaburzeń neurologicznych, chorób immunologicznych, chorób zwyrodnieniowych, dyskopatii, a także zespołów depresyjnych i nerwic

Kriokomora znalazła również zastosowanie jako forma odnowy biologicznej dla osób, które uprawiają sport (zarówno zawodowo, jak i amatorsko). Zabieg może być wykonywany pomocniczo u osób walczących z cellulitem oraz otyłością. Krioterapia pozytywnie wpływa na samopoczucie i nastrój, redukując objawy stresu.

Powyżej opisane zabiegi wykorzystywane mają szerokie zastosowanie. Dlatego też każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – w zależności od tego, z jakim problemem się boryka. Może warto podarować sobie chwilę wytchnienia i relaksu od dolegliwości lub po prostu zdecydować się na pełen relaks? Zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas zabiegami – nie tylko dla kobiet, ale również i mężczyzn.