Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Poznaj zabiegi dedykowane kobietom!

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. To szczególny dzień, który ma na celu docenienie wszystkich kobiet na świecie. Często otrzymują one kwiaty lub inne upominki od swoich partnerów, ojców czy synów. Dlaczego jednak w tym dniu nie zadbać szczególnie o własne potrzeby? To przecież idealna okazja do tego, aby zatroszczyć się o siebie. 

Pobyt w SPA? Oczywiście. Ale 8 marca to także świetny czas na to, aby zadbać nie tylko o odpoczynek, ale również o swoje zdrowie. Z tej okazji chcielibyśmy przedstawić cztery popularne zabiegi, z których korzyści mogą czerpać kobiety (i nie tylko). Poznaj je już dzisiaj! I wypróbuj ich efekty na własnej skórze. 

Fala uderzeniowa w walce z bólem i cellulitem 

Fala uderzeniowa to jeden z najnowocześniejszych zabiegów o szerokim spektrum działania. Jest nie tylko skuteczny w leczeniu dolegliwości bólowych, ale również wspomaga walkę z cellulitem. To metoda, która opiera się na działaniu fal akustycznych przenoszących energię. 

Fala uderzeniowa stosowana jest w leczeniu m.in. ostrogi piętowej, zmian zwyrodnieniowych stawów, trudno gojących się złamań i bólów kręgosłupa. Zadaniem tego zabiegu jest pobudzenie krążenia krwi oraz zmniejszanie stanów zapalnych, co pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa powoduje mikrouszkodzenia, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne oraz pobudzają tworzenie nowych komórek. Metoda ta działa również na tkanki miękkie i wspiera rozbijanie zalegających w nich złogów wapniowych (są one częstą przyczyną bólu). 

Fala uderzeniowa wykorzystywana jest także w walce z cellulitem. Ultradźwięki wytwarzają wibracje w tkance łącznej. Te z kolei powodują jej napinanie oraz rozluźnianie. Komórki tłuszczowe są rozbijane, powierzchnia skóry staje się wyraźnie wygładzona. Dodatkowo zmniejszona zostaje widoczność obrzęków. Fala uderzeniowa może być również wykorzystywana w walce z rozstępami i bliznami dzięki pobudzeniu mikrokrążenia oraz dostarczeniu dużej ilości tlenu do komórek. 

Laser wysokoenergetyczny nie tylko przy dolegliwościach bólowych

Kolejnym zabiegiem, z którego mogą skorzystać kobiety, jest laser wysokoenergetyczny. Znalazł on zastosowanie w leczeniu bólu oraz przyspieszeniu gojenia się tkanek. Energia, którą emituje, wnika w głąb ciała, pobudzając tkanki do regeneracji na poziomie komórkowym. Metoda ta chętnie wykorzystywana jest w leczeniu m.in. zwyrodnienia stawów, bólu kręgosłupa oraz ostrogi piętowej. Już po pierwszym zabiegu można poczuć poprawę. Najczęściej jednak wymagane jest wykonanie serii zabiegów. 

Laser wysokoenergetyczny pomaga pobudzić krążenie krwi, a tym samym zwiększyć transport tlenu i składników odżywczych do komórek. Metoda ta może być wykorzystywana w walce z m.in. rozstępami, bliznami, znamionami brodawkami wirusowymi oraz innymi zmianami skórnymi. Laseroterapia może być łączona m.in. z krioterapią w walce z bliznami przyrosłymi. 

Masaż leczniczy – odprężone i rozluźnione mięśnie

Masaż to jedna z najchętniej wybieranych opcji relaksu. To metoda fizjoterapii, która znana była i ceniona przez naszych przodków już wieki temu. Masaż leczniczy powinien wykonywać wyspecjalizowany terapeuta, który wie, jakie uciski, chwyty, oklepywanie czy wibracje wykonać. Dzięki nim odpowiednio oddziałuje na mięśnie, skórę, ścięgna czy stawy. Masaż może również wesprzeć pracę układu krążenia oraz narządów wewnętrznych. 

Masaż leczniczy zazwyczaj wykonywany jest w przypadku m.in. stanów pourazowych, skręceń i stłuczeń, stanów zapalnych stawów, zespołów bólowych oraz stanów przeciążeniowych. Zabieg ma na celu usprawnienie przepływu krwi i limfy, poprawę sprężystości tkanki łącznej oraz usuwanie napięcia mięśniowego. Efektem masażu sąrozluźnione mięśnie oraz odprężenie

Kriokomora dla poprawy samopoczucia 

Krioterapia to zabieg, który wykorzystuje bardzo niskie temperatury (nawet do -160°C). Może być wykonywany w specjalnej komorze, która sterowana jest komputerowo (krioterapia ogólna). Zabieg trwa ok. 2-3 minuty. Obniżana jest wówczas temperatura skóry i tkanek podskórnych. Ma to liczne właściwości terapeutyczne. Niska temperatura stymuluje naturalne procesy regeneracyjne organizmu, wspomaga pracę mięśni i układu krążenia. Działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. 

Krioterapia wykorzystywana jest w leczeniu różnych schorzeń, w tym m.in. zmian przeciążeniowych i pourazowych mięśni oraz stawów, zaburzeń neurologicznych, chorób immunologicznych, chorób zwyrodnieniowych, dyskopatii, a także zespołów depresyjnych i nerwic

Kriokomora znalazła również zastosowanie jako forma odnowy biologicznej dla osób, które uprawiają sport (zarówno zawodowo, jak i amatorsko). Zabieg może być wykonywany pomocniczo u osób walczących z cellulitem oraz otyłością. Krioterapia pozytywnie wpływa na samopoczucie i nastrój, redukując objawy stresu.

Powyżej opisane zabiegi wykorzystywane mają szerokie zastosowanie. Dlatego też każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie – w zależności od tego, z jakim problemem się boryka. Może warto podarować sobie chwilę wytchnienia i relaksu od dolegliwości lub po prostu zdecydować się na pełen relaks? Zapraszamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas zabiegami – nie tylko dla kobiet, ale również i mężczyzn.