Menu Zamknij
header

Z każdym kolejnym tygodniem słońce przygrzewa coraz mocniej, dni są dłuższe, a temperatury wyższe – oznacza to… początek sezonu biegowego! Zanim jednak wyruszymy na ulubione trasy po ulicach, parkach czy lasach, warto odpowiednio przygotować się do wysiłku.

Jak przygotować się do sezonu biegowego, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji? Oto garść naszych porad!

1.     Zainwestuj w odpowiednie buty

Dla doświadczonych biegaczy to podstawa, ale osoby dopiero zaczynające przygodę z joggingiem powinny wiedzieć, że nie ma ważniejszego elementu biegowego ekwipunku niż obuwie. Do biegania nie nadają się tenisówki, trampki ani nawet sportowe buty do codziennego użytku. Buty do biegania powinny mieć specjalną podeszwę amortyzującą stopę, nieco wyższą cholewkę chroniącą staw skokowy. Powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe i przepuszczające powietrze, tak aby stopa mogła oddychać.

2.     Stopniuj wysiłek

Jeśli w trakcie zimy Twoje treningi były mniej intensywne albo w ogóle ich nie było… Koniecznie trzeba na nowo przyzwyczaić organizm do wysiłku. Nie porywaj się od razu na długie dystanse po wymagających terenach, zacznij od kilkunastominutowych treningów i stopniowo wydłużaj ich czas. Obserwuj, jak na zwiększanie intensywności wysiłku reaguje Twój organizm – jeśli odczuwasz ból np. stawów kolanowych, daj im czas na regenerację.

3.     Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji powysiłkowej

Każdy trening rozpocznij od 10-15-minutowej rozgrzewki. Już kilka prostych ćwiczeń pozwoli przygotować mięśnie i stawy do wysiłku, a to znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj również o tym, że ważne jest odpowiednie zakończenie treningu. Po wysiłku zjedz wysokobiałkowy posiłek, nawodnij organizm, jeśli tego potrzebujesz – zdrzemnij się. Możesz wziąć prysznic z naprzemiennymi ciepłymi i zimnymi strumieniami wody albo skorzystać z rollerów do masażu.

4.     Ból, obrzęk i inne problemy? Idź do specjalisty!

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – ból stawów i mięśni, obrzęki stawów albo ograniczenie ich ruchomości – zgłoś się do specjalisty. Nawet najdrobniejszych dolegliwości nie wolno lekceważyć – nieleczone mogą się pogłębiać i zmienić w poważną kontuzję. Czasami wystarczy kilka wizyt u rehabilitanta i dopasowane do potrzeb zabiegi, by szybko zniwelować drobne przeciążenia albo stany zapalne.

Ze specjalistycznej pomocy – zarówno w zakresie przygotowania do sezonu biegowego, rehabilitacji pourazowej czy regeneracji po treningu – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Poznaj zabiegi stosowane przy leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów!

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z najczęstszych schorzeń układu ruchu, diagnozowanym niestety u coraz młodszych osób. Na szczęście współczesna medycyna ma skuteczne metody jej leczenia – nieocenione w tym zakresie są różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się na skutek zaburzeń w ilości i jakości chrząstki stawowej, do których dołączają później również uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, ścięgien, otaczających staw kości i mięśni. Skutkiem tego jest odczuwany przez pacjenta ból, ograniczenie ruchomości stawu, obrzęki i opuchlizna, utrudniające, a nawet uniemożliwiające normalne poruszanie. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć każdego stawu w organizmie człowieka – najczęściej jednak obejmuje staw kolanowy, biodrowy, łokciowy, barkowy, a także stawy kręgosłupa. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby zalicza się m.in. wiek, otyłość, niedobór aktywności fizycznej, długotrwałe uprawianie sportu czy wykonywanie określonych czynności zawodowych. Fizjoterapia w zwyrodnieniu stawów W leczeniu zwyrodnienia stawów zastosowanie znajdują liczne zabiegi fizjoterapeutyczne. Oto przykłady kilku z nich.
  • Elektroterapia – polega na poddaniu ciała działaniu prądu elektrycznego o odpowiedniej częstotliwości – do skóry przykłada się specjalne elektrody, przez które przepływa prąd. Ma on działanie przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie tkanek i przyspiesza proces ich regeneracji.
  • Krioterapia – jest to poddanie określonego miejsca (krioterapia miejscowa) lub całego ciała (kriokomora) działaniu bardzo niskiej temperatury, nawet do -160°C. Aktywuje to naturalne procesy regeneracji organizmu, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  • Fala uderzeniowa – jest to zabieg, w którym wykorzystuje się właściwości fali akustycznej o krótkim czasie narastania i dużym ciśnieniu. Uwalniają one energię, która wpływa na błony komórkowe i zakończenia nerwowe, działając przeciwbólowo, stymulując produkcję kolagenu oraz pobudzając naturalne procesy naprawcze.
  • Laseroterapia – jest to zabieg, podczas którego określone partie ciała są poddawane działaniu energii lasera – w zależności od czasu naświetlania, częstotliwości impulsów czy długości fali, można uzyskać oczekiwane efekty terapeutyczne, takie jak poprawa krążenia, zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych.
  • Terapia manualna – jest to ogół podejmowanych przez fizjoterapeutę działań, których celem jest wzmocnienie mięśni, odbudowa ruchomości stawu, zredukowanie bólu oraz powrót pełnej sprawności. W trakcie terapii manualnej wykorzystuje się takie metody, jak masaż, stretching, manipulacje czy neuromobilizacje.
Ze wszystkich tych i wielu innych zabiegów fizjoterapii, bardzo skutecznych w leczeniu zwyrodnienia stawów, skorzystać można w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.