Menu Zamknij
header

Czy wiesz, że laseroterapia wysokoenergetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w fizjoterapii do redukcji bólu i wspomagania regeneracji tkanek? Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów na całym świecie. Jak działa laser wysokoenergetyczny i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zaawansowana forma terapii fizykalnej, wykorzystująca skoncentrowane światło laserowe do leczenia bólu, stanów zapalnych i przyspieszania procesu gojenia tkanek. Laser wysokoenergetyczny (HIL – High-Intensity Laser) działa na zasadzie fotobiomodulacji – procesu, w którym energia świetlna przenika przez skórę, oddziałując na komórki ciała. Pod wpływem działania lasera dochodzi do wzbudzenia reakcji biochemicznych, które wspierają regenerację tkanek, zmniejszają stany zapalne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu, laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

W jaki sposób laser wysokoenergetyczny zmniejsza ból?

Laser wysokoenergetyczny oddziałuje na organizm na kilka sposobów, które przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego bólu. Po pierwsze, energia lasera przenika przez skórę i dociera do głębiej położonych tkanek, co powoduje efekt fototermiczny, fotomechaniczny oraz fotochemiczny.

  • Efekt fototermiczny prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury, co zwiększa elastyczność tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym redukuje ból.
  • Efekt fotomechaniczny wspomaga mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.
  • Efekt fotochemiczny wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych.

Dodatkowo, działanie przeciwbólowe lasera wysokoenergetycznego wynika z jego zdolności do modulowania przewodnictwa nerwowego. Promieniowanie laserowe wpływa na produkcję endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, a także zmniejsza produkcję mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu oraz poprawy funkcji tkanek.

Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii

Laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, zwłaszcza w leczeniu różnych schorzeń i urazów. Jest skuteczna w terapii bólu kręgosłupa, takich jak dyskopatia, rwa kulszowa czy przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych stawów, np. zapalenia ścięgien, kaletki czy stawów kolanowych.

Laser wysokoenergetyczny jest również stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz uszkodzenia więzadeł i mięśni. Wspiera procesy gojenia po zabiegach operacyjnych, redukując ból i skracając czas rekonwalescencji. Warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w terapii blizn i trudno gojących się ran, gdzie laser wspomaga regenerację tkanek i minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser wysokoenergetyczny to skuteczna i nowoczesna metoda wspierająca procesy leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki jego działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu, stanowi cenne narzędzie w rękach specjalistów fizjoterapii, pomagając pacjentom wrócić do pełni zdrowia i sprawności.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują się oczywiście w ofercie placówek KRIOSONIK – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje!

Poznaj zabiegi stosowane przy leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów!

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z najczęstszych schorzeń układu ruchu, diagnozowanym niestety u coraz młodszych osób. Na szczęście współczesna medycyna ma skuteczne metody jej leczenia – nieocenione w tym zakresie są różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się na skutek zaburzeń w ilości i jakości chrząstki stawowej, do których dołączają później również uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, ścięgien, otaczających staw kości i mięśni. Skutkiem tego jest odczuwany przez pacjenta ból, ograniczenie ruchomości stawu, obrzęki i opuchlizna, utrudniające, a nawet uniemożliwiające normalne poruszanie. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć każdego stawu w organizmie człowieka – najczęściej jednak obejmuje staw kolanowy, biodrowy, łokciowy, barkowy, a także stawy kręgosłupa. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby zalicza się m.in. wiek, otyłość, niedobór aktywności fizycznej, długotrwałe uprawianie sportu czy wykonywanie określonych czynności zawodowych. Fizjoterapia w zwyrodnieniu stawów W leczeniu zwyrodnienia stawów zastosowanie znajdują liczne zabiegi fizjoterapeutyczne. Oto przykłady kilku z nich.
  • Elektroterapia – polega na poddaniu ciała działaniu prądu elektrycznego o odpowiedniej częstotliwości – do skóry przykłada się specjalne elektrody, przez które przepływa prąd. Ma on działanie przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie tkanek i przyspiesza proces ich regeneracji.
  • Krioterapia – jest to poddanie określonego miejsca (krioterapia miejscowa) lub całego ciała (kriokomora) działaniu bardzo niskiej temperatury, nawet do -160°C. Aktywuje to naturalne procesy regeneracji organizmu, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  • Fala uderzeniowa – jest to zabieg, w którym wykorzystuje się właściwości fali akustycznej o krótkim czasie narastania i dużym ciśnieniu. Uwalniają one energię, która wpływa na błony komórkowe i zakończenia nerwowe, działając przeciwbólowo, stymulując produkcję kolagenu oraz pobudzając naturalne procesy naprawcze.
  • Laseroterapia – jest to zabieg, podczas którego określone partie ciała są poddawane działaniu energii lasera – w zależności od czasu naświetlania, częstotliwości impulsów czy długości fali, można uzyskać oczekiwane efekty terapeutyczne, takie jak poprawa krążenia, zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych.
  • Terapia manualna – jest to ogół podejmowanych przez fizjoterapeutę działań, których celem jest wzmocnienie mięśni, odbudowa ruchomości stawu, zredukowanie bólu oraz powrót pełnej sprawności. W trakcie terapii manualnej wykorzystuje się takie metody, jak masaż, stretching, manipulacje czy neuromobilizacje.
Ze wszystkich tych i wielu innych zabiegów fizjoterapii, bardzo skutecznych w leczeniu zwyrodnienia stawów, skorzystać można w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.