Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Poznaj zabiegi stosowane przy leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów!

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z najczęstszych schorzeń układu ruchu, diagnozowanym niestety u coraz młodszych osób. Na szczęście współczesna medycyna ma skuteczne metody jej leczenia – nieocenione w tym zakresie są różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Choroba zwyrodnieniowa stawów rozwija się na skutek zaburzeń w ilości i jakości chrząstki stawowej, do których dołączają później również uszkodzenia torebki stawowej, więzadeł, ścięgien, otaczających staw kości i mięśni. Skutkiem tego jest odczuwany przez pacjenta ból, ograniczenie ruchomości stawu, obrzęki i opuchlizna, utrudniające, a nawet uniemożliwiające normalne poruszanie. Choroba zwyrodnieniowa może dotyczyć każdego stawu w organizmie człowieka – najczęściej jednak obejmuje staw kolanowy, biodrowy, łokciowy, barkowy, a także stawy kręgosłupa. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby zalicza się m.in. wiek, otyłość, niedobór aktywności fizycznej, długotrwałe uprawianie sportu czy wykonywanie określonych czynności zawodowych. Fizjoterapia w zwyrodnieniu stawów W leczeniu zwyrodnienia stawów zastosowanie znajdują liczne zabiegi fizjoterapeutyczne. Oto przykłady kilku z nich.
  • Elektroterapia – polega na poddaniu ciała działaniu prądu elektrycznego o odpowiedniej częstotliwości – do skóry przykłada się specjalne elektrody, przez które przepływa prąd. Ma on działanie przeciwbólowe, zmniejsza napięcie mięśniowe, poprawia ukrwienie tkanek i przyspiesza proces ich regeneracji.
  • Krioterapia – jest to poddanie określonego miejsca (krioterapia miejscowa) lub całego ciała (kriokomora) działaniu bardzo niskiej temperatury, nawet do -160°C. Aktywuje to naturalne procesy regeneracji organizmu, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.
  • Fala uderzeniowa – jest to zabieg, w którym wykorzystuje się właściwości fali akustycznej o krótkim czasie narastania i dużym ciśnieniu. Uwalniają one energię, która wpływa na błony komórkowe i zakończenia nerwowe, działając przeciwbólowo, stymulując produkcję kolagenu oraz pobudzając naturalne procesy naprawcze.
  • Laseroterapia – jest to zabieg, podczas którego określone partie ciała są poddawane działaniu energii lasera – w zależności od czasu naświetlania, częstotliwości impulsów czy długości fali, można uzyskać oczekiwane efekty terapeutyczne, takie jak poprawa krążenia, zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanów zapalnych.
  • Terapia manualna – jest to ogół podejmowanych przez fizjoterapeutę działań, których celem jest wzmocnienie mięśni, odbudowa ruchomości stawu, zredukowanie bólu oraz powrót pełnej sprawności. W trakcie terapii manualnej wykorzystuje się takie metody, jak masaż, stretching, manipulacje czy neuromobilizacje.
Ze wszystkich tych i wielu innych zabiegów fizjoterapii, bardzo skutecznych w leczeniu zwyrodnienia stawów, skorzystać można w naszym centrum KRIOSONIK w Warszawie. Skontaktuj się z nami i umów na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.