Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Rehabilitacja – czy tak naprawdę jest ważna?

Każdemu z nas może przytrafić się niespodziewany wypadek, ostry uraz albo choroba. Na szczęście we współczesnej medycynie jest wiele metod leczenia różnych schorzeń i kontuzji – w wielu przypadkach bardzo istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Czym w ogóle jest rehabilitacja? Najogólniej można stwierdzić, że jest to proces terapeutyczny, który ma przyspieszyć regenerację organizmu po chorobie albo urazie, a także zmniejszyć lub zupełnie wyeliminować ich niekorzystne skutki fizyczne, psychiczne oraz społeczne.

Rehabilitacja – nie tylko ortopedyczna!

W pierwszej chwili większość pacjentów kojarzy rehabilitację z rozmaitymi ćwiczeniami i zabiegami wykonywanymi u osób np. po złamaniach kości albo skręcaniu stawów. Na pewno tzw. rehabilitacja ortopedyczna jest najlepiej znana, ale oczywiście nie jest jedyna. Dopasowaną do potrzeb rehabilitację stosuje się bowiem u pacjentów z przeróżnymi schorzeniami, np. kardiologicznymi (po udarach mózgu i zawałach serca), ginekologicznymi, laryngologicznymi, po leczeniu nowotworów, z przewlekłymi chorobami neurologicznymi (np. mózgowym porażeniem dziecięcym albo chorobą Parkinsona), a nawet z chorobami w bardzo zaawansowanych stadiach, bez realnych szans na wyleczenie – wówczas rehabilitacja ma możliwie najbardziej poprawić komfort funkcjonowania pacjenta w ostatnim etapie jego życia.

Rehabilitacja – co obejmuje i jakie daje efekty?

Rehabilitacja to bardzo szeroki zakres działań, który – w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta – może obejmować:

·       kinezyterapię (czyli tzw. leczenie ruchem),

·       terapię manualną,

·       fizykoterapię (np. laseroterapię, ultradźwięki, krioterapię, magnetoterapię),

·       metody balneologiczne,

·       indywidualne metody specjalistyczne (np. terapia Vojty, terapia PNF),

·       terapię zajęciową,

·       terapię logopedyczną,

·       terapię psychologiczną.

Celem rehabilitacji jest jak najszybsze doprowadzenie pacjenta do pełni zdrowia oraz sprawności, a jeśli nie jest to możliwe – redukcja niekorzystnych skutków choroby/urazu. Chodzi o to, aby pacjent nie odczuwał bólu, mógł jak najbardziej komfortowo żyć, być samodzielny, w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie, wykonywać pracę itp.

Oczywiście należy mieć świadomość, że rehabilitacja nie daje efektów od razu i nie zawsze są one spektakularne. U niektórych pacjentów wystarczy np. kilka zabiegów fizjoterapii, aby wrócili do pełni sprawności po kontuzji sportowej. U innych ogromnym sukcesem będzie to, gdy dzięki rehabilitacji pacjent będzie mógł samodzielnie się poruszać, jeść czy korzystać z toalety.

W naszych placówkach KRIOSONIK oferujemy pacjentom szeroki zakres usług i zabiegów rehabilitacyjnych – po urazach w obrębie układu ruchu, chorobach kardiologicznych, neurologicznych itp. Świadczymy również usługi rehabilitacji domowej. Zachęcamy do kontaktu!