Rehabilitacja – czy tak naprawdę jest ważna?
Każdemu z nas może przytrafić się niespodziewany wypadek, ostry uraz albo choroba. Na szczęście we współczesnej medycynie jest wiele metod leczenia różnych schorzeń i kontuzji – w wielu przypadkach bardzo istotna jest odpowiednia rehabilitacja.
Czym w ogóle jest rehabilitacja? Najogólniej można stwierdzić, że jest to proces terapeutyczny, który ma przyspieszyć regenerację organizmu po chorobie albo urazie, a także zmniejszyć lub zupełnie wyeliminować ich niekorzystne skutki fizyczne, psychiczne oraz społeczne.
Rehabilitacja – nie tylko ortopedyczna!
W pierwszej chwili większość pacjentów kojarzy rehabilitację z rozmaitymi ćwiczeniami i zabiegami wykonywanymi u osób np. po złamaniach kości albo skręcaniu stawów. Na pewno tzw. rehabilitacja ortopedyczna jest najlepiej znana, ale oczywiście nie jest jedyna. Dopasowaną do potrzeb rehabilitację stosuje się bowiem u pacjentów z przeróżnymi schorzeniami, np. kardiologicznymi (po udarach mózgu i zawałach serca), ginekologicznymi, laryngologicznymi, po leczeniu nowotworów, z przewlekłymi chorobami neurologicznymi (np. mózgowym porażeniem dziecięcym albo chorobą Parkinsona), a nawet z chorobami w bardzo zaawansowanych stadiach, bez realnych szans na wyleczenie – wówczas rehabilitacja ma możliwie najbardziej poprawić komfort funkcjonowania pacjenta w ostatnim etapie jego życia.
Rehabilitacja – co obejmuje i jakie daje efekty?
Rehabilitacja to bardzo szeroki zakres działań, który – w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta – może obejmować:
· kinezyterapię (czyli tzw. leczenie ruchem),
· terapię manualną,
· fizykoterapię (np. laseroterapię, ultradźwięki, krioterapię, magnetoterapię),
· metody balneologiczne,
· indywidualne metody specjalistyczne (np. terapia Vojty, terapia PNF),
· terapię zajęciową,
· terapię logopedyczną,
· terapię psychologiczną.
Celem rehabilitacji jest jak najszybsze doprowadzenie pacjenta do pełni zdrowia oraz sprawności, a jeśli nie jest to możliwe – redukcja niekorzystnych skutków choroby/urazu. Chodzi o to, aby pacjent nie odczuwał bólu, mógł jak najbardziej komfortowo żyć, być samodzielny, w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie, wykonywać pracę itp.
Oczywiście należy mieć świadomość, że rehabilitacja nie daje efektów od razu i nie zawsze są one spektakularne. U niektórych pacjentów wystarczy np. kilka zabiegów fizjoterapii, aby wrócili do pełni sprawności po kontuzji sportowej. U innych ogromnym sukcesem będzie to, gdy dzięki rehabilitacji pacjent będzie mógł samodzielnie się poruszać, jeść czy korzystać z toalety.
W naszych placówkach KRIOSONIK oferujemy pacjentom szeroki zakres usług i zabiegów rehabilitacyjnych – po urazach w obrębie układu ruchu, chorobach kardiologicznych, neurologicznych itp. Świadczymy również usługi rehabilitacji domowej. Zachęcamy do kontaktu!