Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja – czy tak naprawdę jest ważna?

Każdemu z nas może przytrafić się niespodziewany wypadek, ostry uraz albo choroba. Na szczęście we współczesnej medycynie jest wiele metod leczenia różnych schorzeń i kontuzji – w wielu przypadkach bardzo istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Czym w ogóle jest rehabilitacja? Najogólniej można stwierdzić, że jest to proces terapeutyczny, który ma przyspieszyć regenerację organizmu po chorobie albo urazie, a także zmniejszyć lub zupełnie wyeliminować ich niekorzystne skutki fizyczne, psychiczne oraz społeczne.

Rehabilitacja – nie tylko ortopedyczna!

W pierwszej chwili większość pacjentów kojarzy rehabilitację z rozmaitymi ćwiczeniami i zabiegami wykonywanymi u osób np. po złamaniach kości albo skręcaniu stawów. Na pewno tzw. rehabilitacja ortopedyczna jest najlepiej znana, ale oczywiście nie jest jedyna. Dopasowaną do potrzeb rehabilitację stosuje się bowiem u pacjentów z przeróżnymi schorzeniami, np. kardiologicznymi (po udarach mózgu i zawałach serca), ginekologicznymi, laryngologicznymi, po leczeniu nowotworów, z przewlekłymi chorobami neurologicznymi (np. mózgowym porażeniem dziecięcym albo chorobą Parkinsona), a nawet z chorobami w bardzo zaawansowanych stadiach, bez realnych szans na wyleczenie – wówczas rehabilitacja ma możliwie najbardziej poprawić komfort funkcjonowania pacjenta w ostatnim etapie jego życia.

Rehabilitacja – co obejmuje i jakie daje efekty?

Rehabilitacja to bardzo szeroki zakres działań, który – w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta – może obejmować:

·       kinezyterapię (czyli tzw. leczenie ruchem),

·       terapię manualną,

·       fizykoterapię (np. laseroterapię, ultradźwięki, krioterapię, magnetoterapię),

·       metody balneologiczne,

·       indywidualne metody specjalistyczne (np. terapia Vojty, terapia PNF),

·       terapię zajęciową,

·       terapię logopedyczną,

·       terapię psychologiczną.

Celem rehabilitacji jest jak najszybsze doprowadzenie pacjenta do pełni zdrowia oraz sprawności, a jeśli nie jest to możliwe – redukcja niekorzystnych skutków choroby/urazu. Chodzi o to, aby pacjent nie odczuwał bólu, mógł jak najbardziej komfortowo żyć, być samodzielny, w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie, wykonywać pracę itp.

Oczywiście należy mieć świadomość, że rehabilitacja nie daje efektów od razu i nie zawsze są one spektakularne. U niektórych pacjentów wystarczy np. kilka zabiegów fizjoterapii, aby wrócili do pełni sprawności po kontuzji sportowej. U innych ogromnym sukcesem będzie to, gdy dzięki rehabilitacji pacjent będzie mógł samodzielnie się poruszać, jeść czy korzystać z toalety.

W naszych placówkach KRIOSONIK oferujemy pacjentom szeroki zakres usług i zabiegów rehabilitacyjnych – po urazach w obrębie układu ruchu, chorobach kardiologicznych, neurologicznych itp. Świadczymy również usługi rehabilitacji domowej. Zachęcamy do kontaktu!