Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Rehabilitacja dla niepełnosprawnych, dlaczego warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja nie tylko może pomóc osobom niepełnosprawnym w odzyskaniu części utraconych funkcji, ale także zapewnia odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Niektóre choroby, na przykład cukrzyca i otyłość, dużo częściej występują o osób niepełnosprawnych ruchowo – właśnie ze względu na niski poziom aktywności. 

Rehabilitacja a odzyskanie sprawności

Rehabilitacja lecznicza może zapobiec pogłębianiu się niepełnosprawności, a nawet doprowadzić do cofnięcia się części zaburzeń spowodowanych przez chorobę lub uraz. To, jakie efekty będą możliwe do osiągnięcia za pomocą rehabilitacji, zależy od indywidualnych rokowań. W wielu przypadkach liczy się czas – osoby po udarze powinny rozpocząć rehabilitację jak najszybciej, nawet w ciągu pierwszej doby od incydentu mózgowo-naczyniowego. Podobnie, rehabilitację dzieci niepełnosprawnych z powodu wad wrodzonych również często zaczyna się jak najszybciej, aby zapobiec dalszym problemom w rozwoju. 

Czy osoby niepełnosprawne powinny ćwiczyć?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej jest bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych. Z tego powodu nawet w przypadkach, gdy niemożliwe jest leczenie przyczyny niepełnosprawności, odpowiednie ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zdrowotnych. 

Rehabilitacja ma więc na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiadomo, że osoby niepełnosprawne mogą osiągnąć znaczne korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich schorzeń jak:

  • Choroba wieńcowa;
  • Nadciśnienie;
  • Rak okrężnicy;
  • Cukrzyca.

Jednak charakter niepełnosprawności może oznaczać, że dana osoba ma problemy z poruszaniem się, które utrudniają udział w aktywności fizycznej. Z kolei brak aktywności fizycznej prowadzi do rozwoju (lub pogorszenia) chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, udar, cukrzyca i osteoporoza. Rehabilitacja jest potrzebna zwłaszcza tym, których niepełnosprawność uniemożliwia podejmowanie ćwiczeń samodzielnie.

Rehabilitacja działa korzystnie na zdrowie psychiczne

Ważne jest, aby dbać również o zdrowie psychiczne, zwłaszcza, jeśli jest się niepełnosprawnym. Uczestnictwo w rehabilitacji przeciwdziała izolacji osób niepełnosprawnych, dostarcza też ważnej dla dobrego samopoczucia, dawki ruchu.

Osoby niepełnosprawne znacznie częściej wycofują się społecznie i rezygnują z aktywności. Rehabilitacja nie jest idealną odpowiedzią na potrzebę kontaktu, jednakże daje możliwość zaangażowania się oraz aktywizacji ruchowej. 

Co więcej, problemy ze zdrowiem psychicznym mogą utrudnić przestrzeganie zdrowego stylu życia pod względem diety i cyklu snu, prowadząc do dalszych chorób. Zły stan zdrowia fizycznego i psychicznego negatywnie wpływa na zdolność do nauki, pracy i relacje z innymi.

Wdrożenie odpowiednio skonstruowanej rehabilitacji jest sposobem na wspieranie zdrowia fizycznego i psychicznego osób niepełnosprawnych, a tym samym niezależności i zdolności do uczestniczenia w społeczności.