Menu Zamknij
header

Wielu z nas spędza długie godziny przy komputerze, w pracy siedzącej lub w nieprawidłowej pozycji, co z czasem prowadzi do problemów z postawą. Jednym z najczęstszych skutków takich nawyków jest garbienie się, czyli nadmierne zaokrąglenie górnej części pleców. Czy fizjoterapia może pomóc w walce z tą dolegliwością? Zdecydowanie tak – i w tym artykule wyjaśniamy dlaczego.

Dlaczego się garbimy?

Garbienie się to efekt nie tylko złej postawy, ale często także:

  • Osłabienia mięśni grzbietu,
  • Przeciążenia mięśni klatki piersiowej,
  • Braku ruchu i aktywności fizycznej,
  • Długotrwałego siedzenia przy biurku,
  • Nieprawidłowych wzorców ruchowych.

Z czasem taka postawa może prowadzić do bólów pleców, szyi, ograniczenia ruchomości, a nawet zaburzeń oddychania.

Jak fizjoterapia pomaga na garbienie się?

Fizjoterapia to skuteczna forma leczenia wad postawy. Terapia jest zawsze indywidualnie dopasowana i obejmuje:

1. Diagnozę i ocenę postawy

Fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad oraz ocenę biomechaniki ciała, aby zidentyfikować przyczyny garbienia się i dobrać odpowiednie metody leczenia.

2. Ćwiczenia korekcyjne

Kluczową rolę w terapii odgrywają ćwiczenia, które:

  • Wzmacniają mięśnie grzbietu i obręczy barkowej,
  • Rozciągają przykurczone mięśnie klatki piersiowej,
  • Poprawiają elastyczność kręgosłupa piersiowego,
  • Uczą prawidłowej postawy i kontroli ciała.

3. Terapia manualna

Techniki manualne pomagają:

  • Zredukować napięcie mięśniowe,
  • Poprawić ruchomość stawów kręgosłupa,
  • Przywrócić prawidłowe wzorce ruchowe.

4. Edukacja i profilaktyka

Fizjoterapeuta pomoże Ci:

  • Ustawić stanowisko pracy ergonomicznie,
  • Unikać błędnych nawyków posturalnych,
  • Wprowadzić aktywność ruchową do codziennego życia.

Jak długo trwa korekcja postawy?

Efekty zależą od:

  • Zaawansowania wady postawy,
  • Regularności wykonywania ćwiczeń,
  • Współpracy z fizjoterapeutą.

W wielu przypadkach pierwsze rezultaty są zauważalne już po kilku tygodniach systematycznej terapii.

Podsumowanie

Jeśli zmagasz się z problemem garbienia się – fizjoterapia to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie. Dzięki indywidualnemu podejściu, odpowiednio dobranym ćwiczeniom i wsparciu specjalisty możesz poprawić swoją postawę, zmniejszyć dolegliwości bólowe i zadbać o zdrowy kręgosłup. Nie zwlekaj – już dziś umów się na wizytę u fizjoterapeuty i zadbaj o swoje plecy!

Rehabilitacja dla niepełnosprawnych, dlaczego warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja nie tylko może pomóc osobom niepełnosprawnym w odzyskaniu części utraconych funkcji, ale także zapewnia odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Niektóre choroby, na przykład cukrzyca i otyłość, dużo częściej występują o osób niepełnosprawnych ruchowo – właśnie ze względu na niski poziom aktywności. 

Rehabilitacja a odzyskanie sprawności

Rehabilitacja lecznicza może zapobiec pogłębianiu się niepełnosprawności, a nawet doprowadzić do cofnięcia się części zaburzeń spowodowanych przez chorobę lub uraz. To, jakie efekty będą możliwe do osiągnięcia za pomocą rehabilitacji, zależy od indywidualnych rokowań. W wielu przypadkach liczy się czas – osoby po udarze powinny rozpocząć rehabilitację jak najszybciej, nawet w ciągu pierwszej doby od incydentu mózgowo-naczyniowego. Podobnie, rehabilitację dzieci niepełnosprawnych z powodu wad wrodzonych również często zaczyna się jak najszybciej, aby zapobiec dalszym problemom w rozwoju. 

Czy osoby niepełnosprawne powinny ćwiczyć?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej jest bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych. Z tego powodu nawet w przypadkach, gdy niemożliwe jest leczenie przyczyny niepełnosprawności, odpowiednie ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zdrowotnych. 

Rehabilitacja ma więc na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiadomo, że osoby niepełnosprawne mogą osiągnąć znaczne korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich schorzeń jak:

  • Choroba wieńcowa;
  • Nadciśnienie;
  • Rak okrężnicy;
  • Cukrzyca.

Jednak charakter niepełnosprawności może oznaczać, że dana osoba ma problemy z poruszaniem się, które utrudniają udział w aktywności fizycznej. Z kolei brak aktywności fizycznej prowadzi do rozwoju (lub pogorszenia) chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, udar, cukrzyca i osteoporoza. Rehabilitacja jest potrzebna zwłaszcza tym, których niepełnosprawność uniemożliwia podejmowanie ćwiczeń samodzielnie.

Rehabilitacja działa korzystnie na zdrowie psychiczne

Ważne jest, aby dbać również o zdrowie psychiczne, zwłaszcza, jeśli jest się niepełnosprawnym. Uczestnictwo w rehabilitacji przeciwdziała izolacji osób niepełnosprawnych, dostarcza też ważnej dla dobrego samopoczucia, dawki ruchu.

Osoby niepełnosprawne znacznie częściej wycofują się społecznie i rezygnują z aktywności. Rehabilitacja nie jest idealną odpowiedzią na potrzebę kontaktu, jednakże daje możliwość zaangażowania się oraz aktywizacji ruchowej. 

Co więcej, problemy ze zdrowiem psychicznym mogą utrudnić przestrzeganie zdrowego stylu życia pod względem diety i cyklu snu, prowadząc do dalszych chorób. Zły stan zdrowia fizycznego i psychicznego negatywnie wpływa na zdolność do nauki, pracy i relacje z innymi.

Wdrożenie odpowiednio skonstruowanej rehabilitacji jest sposobem na wspieranie zdrowia fizycznego i psychicznego osób niepełnosprawnych, a tym samym niezależności i zdolności do uczestniczenia w społeczności.