Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Rehabilitacja dla niepełnosprawnych, dlaczego warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja nie tylko może pomóc osobom niepełnosprawnym w odzyskaniu części utraconych funkcji, ale także zapewnia odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Niektóre choroby, na przykład cukrzyca i otyłość, dużo częściej występują o osób niepełnosprawnych ruchowo – właśnie ze względu na niski poziom aktywności. 

Rehabilitacja a odzyskanie sprawności

Rehabilitacja lecznicza może zapobiec pogłębianiu się niepełnosprawności, a nawet doprowadzić do cofnięcia się części zaburzeń spowodowanych przez chorobę lub uraz. To, jakie efekty będą możliwe do osiągnięcia za pomocą rehabilitacji, zależy od indywidualnych rokowań. W wielu przypadkach liczy się czas – osoby po udarze powinny rozpocząć rehabilitację jak najszybciej, nawet w ciągu pierwszej doby od incydentu mózgowo-naczyniowego. Podobnie, rehabilitację dzieci niepełnosprawnych z powodu wad wrodzonych również często zaczyna się jak najszybciej, aby zapobiec dalszym problemom w rozwoju. 

Czy osoby niepełnosprawne powinny ćwiczyć?

Utrzymanie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej jest bardzo ważne dla osób niepełnosprawnych. Z tego powodu nawet w przypadkach, gdy niemożliwe jest leczenie przyczyny niepełnosprawności, odpowiednie ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zdrowotnych. 

Rehabilitacja ma więc na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiadomo, że osoby niepełnosprawne mogą osiągnąć znaczne korzyści zdrowotne, w tym zmniejszenie ryzyka wystąpienia takich schorzeń jak:

  • Choroba wieńcowa;
  • Nadciśnienie;
  • Rak okrężnicy;
  • Cukrzyca.

Jednak charakter niepełnosprawności może oznaczać, że dana osoba ma problemy z poruszaniem się, które utrudniają udział w aktywności fizycznej. Z kolei brak aktywności fizycznej prowadzi do rozwoju (lub pogorszenia) chorób przewlekłych, takich jak choroby układu krążenia, udar, cukrzyca i osteoporoza. Rehabilitacja jest potrzebna zwłaszcza tym, których niepełnosprawność uniemożliwia podejmowanie ćwiczeń samodzielnie.

Rehabilitacja działa korzystnie na zdrowie psychiczne

Ważne jest, aby dbać również o zdrowie psychiczne, zwłaszcza, jeśli jest się niepełnosprawnym. Uczestnictwo w rehabilitacji przeciwdziała izolacji osób niepełnosprawnych, dostarcza też ważnej dla dobrego samopoczucia, dawki ruchu.

Osoby niepełnosprawne znacznie częściej wycofują się społecznie i rezygnują z aktywności. Rehabilitacja nie jest idealną odpowiedzią na potrzebę kontaktu, jednakże daje możliwość zaangażowania się oraz aktywizacji ruchowej. 

Co więcej, problemy ze zdrowiem psychicznym mogą utrudnić przestrzeganie zdrowego stylu życia pod względem diety i cyklu snu, prowadząc do dalszych chorób. Zły stan zdrowia fizycznego i psychicznego negatywnie wpływa na zdolność do nauki, pracy i relacje z innymi.

Wdrożenie odpowiednio skonstruowanej rehabilitacji jest sposobem na wspieranie zdrowia fizycznego i psychicznego osób niepełnosprawnych, a tym samym niezależności i zdolności do uczestniczenia w społeczności.

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wróblewskiego 46, 45-759
Usługi płatne i NFZ  77 688 83 13
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.