Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja dla Seniorów, na czym polega?

Głównym celem rehabilitacji seniorów jest poprawa jakości ich życia. Ten typ rehabilitacji skupia się przede wszystkim na zapobieganiu urazom, powrocie do zdrowia po kontuzji oraz zachowaniu jak największej sprawności.

Czym różni się rehabilitacja dla seniorów od rehabilitacji dla ludzi młodszych?

Z wiekiem nasze ciała zaczynają się zużywać. W większości przypadków to tracenie sprawności jest normalne i nie wpływa negatywnie na codzienne życie osoby starszej.

Wielu seniorów zachowuje mobilność i niezależność do końca swoich dni. Jednak zdarza się, że problemy z równowagą, udary lub urazy spowodowane wypadkami, wymagają pomocy fizjoterapeuty. W takich przypadkach rehabilitacja jest zazwyczaj konieczna i może być jedynym sposobem powrotu do zdrowia i dalszego samodzielnego życia.

Rodzaje rehabilitacji dla seniorów

Udary są jedną z najczęstszych przyczyn utracenia sprawności przez osobę starszą. W zależności od nasilenia, udar może spowodować problemy z mową, zaburzenia ruchu i paraliż. Po przebytym udarze większość pacjentów wymaga rehabilitacji poudarowej, aby odzyskać siły i ponownie cieszyć się normalnym życiem.

Problemy z równowagą dotykają 75% starszych osób w wieku powyżej 70 lat. Chociaż różnią się one stopniem nasilenia, mogą być poważne i prowadzić do ciągłych problemów z zachowaniem stabilności. Kiedy problemy zaczynają być kłopotliwe, często konieczna jest rehabilitacja wzmacniająca poczucie równowagi, aby pomóc seniorom odzyskać siłę mięśni i poprawić zakres ruchu stawów, potrzebne do utrzymania samodzielności.

Upadki są kolejnym częstym problemem osób starszych. Przewrócenie się podczas wykonywania codziennych czynności mogą powodować poważne obrażenia, takie jak złamanie biodra. Rodzaj rehabilitacji po upadkach zależy od tego, jaką kontuzję poniósł senior.

Jak uniknąć potrzeby rehabilitacji?

Chociaż nie zawsze rehabilitacji da się uniknąć, te wskazówki mogą pomóc seniorom zachować zdrowie i sprawność:

  • Pozostań aktywny. Wykonywanie regularnych ćwiczeń, zwłaszcza tych wzmacniających równowagę, zmniejsza ryzyko kontuzji. Regularna aktywność utrzymuje serce i kości w zdrowiu i może pomóc w zapobieganiu problemom z równowagą i atrofią mięśni;
  • Regularnie odwiedzaj lekarza. Zaleca się, aby osoby starsze odwiedzały lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nawet co pół roku, jeśli są zdrowe. Może to pomóc w zapobieganiu poważnym incydentom zdrowotnym i zapewnianiu opieki profilaktycznej.
  • Utrzymuj zdrową dietę. Zdrowa dieta to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania udarom, chorobom serca, cukrzycy i innym schorzeniom, które często wymagają rehabilitacji.