Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

  • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
  • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
  • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja dla Seniorów, na czym polega?

Głównym celem rehabilitacji seniorów jest poprawa jakości ich życia. Ten typ rehabilitacji skupia się przede wszystkim na zapobieganiu urazom, powrocie do zdrowia po kontuzji oraz zachowaniu jak największej sprawności.

Czym różni się rehabilitacja dla seniorów od rehabilitacji dla ludzi młodszych?

Z wiekiem nasze ciała zaczynają się zużywać. W większości przypadków to tracenie sprawności jest normalne i nie wpływa negatywnie na codzienne życie osoby starszej.

Wielu seniorów zachowuje mobilność i niezależność do końca swoich dni. Jednak zdarza się, że problemy z równowagą, udary lub urazy spowodowane wypadkami, wymagają pomocy fizjoterapeuty. W takich przypadkach rehabilitacja jest zazwyczaj konieczna i może być jedynym sposobem powrotu do zdrowia i dalszego samodzielnego życia.

Rodzaje rehabilitacji dla seniorów

Udary są jedną z najczęstszych przyczyn utracenia sprawności przez osobę starszą. W zależności od nasilenia, udar może spowodować problemy z mową, zaburzenia ruchu i paraliż. Po przebytym udarze większość pacjentów wymaga rehabilitacji poudarowej, aby odzyskać siły i ponownie cieszyć się normalnym życiem.

Problemy z równowagą dotykają 75% starszych osób w wieku powyżej 70 lat. Chociaż różnią się one stopniem nasilenia, mogą być poważne i prowadzić do ciągłych problemów z zachowaniem stabilności. Kiedy problemy zaczynają być kłopotliwe, często konieczna jest rehabilitacja wzmacniająca poczucie równowagi, aby pomóc seniorom odzyskać siłę mięśni i poprawić zakres ruchu stawów, potrzebne do utrzymania samodzielności.

Upadki są kolejnym częstym problemem osób starszych. Przewrócenie się podczas wykonywania codziennych czynności mogą powodować poważne obrażenia, takie jak złamanie biodra. Rodzaj rehabilitacji po upadkach zależy od tego, jaką kontuzję poniósł senior.

Jak uniknąć potrzeby rehabilitacji?

Chociaż nie zawsze rehabilitacji da się uniknąć, te wskazówki mogą pomóc seniorom zachować zdrowie i sprawność:

  • Pozostań aktywny. Wykonywanie regularnych ćwiczeń, zwłaszcza tych wzmacniających równowagę, zmniejsza ryzyko kontuzji. Regularna aktywność utrzymuje serce i kości w zdrowiu i może pomóc w zapobieganiu problemom z równowagą i atrofią mięśni;
  • Regularnie odwiedzaj lekarza. Zaleca się, aby osoby starsze odwiedzały lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nawet co pół roku, jeśli są zdrowe. Może to pomóc w zapobieganiu poważnym incydentom zdrowotnym i zapewnianiu opieki profilaktycznej.
  • Utrzymuj zdrową dietę. Zdrowa dieta to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania udarom, chorobom serca, cukrzycy i innym schorzeniom, które często wymagają rehabilitacji.