Menu Zamknij
header

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, każdy ubezpieczony pacjent ma prawo do rehabilitacji finansowanej przez NFZ. Skierowanie na rehabilitację może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to on decyduje o wyborze właściwej formy rehabilitacji.

Rehabilitacja jest ważnym elementem leczenia zarówno osób chorych przewlekle, jak i pacjentów, którym np. przytrafiła się kontuzja, nagły uraz albo wypadek. Skierowanie na rehabilitację finansowaną przez NFZ może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i to właśnie on decyduje, jaka forma rehabilitacji będzie właściwa.

W zależności od stanu zdrowia pacjenta, rehabilitacja może być przeprowadzana:

  • ambulatoryjnie – czyli wykonywana w przychodni, przeznaczona dla pacjentów poruszających się samodzielnie (NFZ finansuje wówczas do pięciu zabiegów dziennie w 10-dniowym cyklu terapeutycznym),
  • w warunkach domowych – dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia albo niepełnosprawność nie są w stanie poruszać się samodzielnie i docierać do przychodni na zabiegi (do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, w trakcie których może być wykonywanych do pięciu zabiegów dziennie),
  • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację ambulatoryjną, ale również nie wymaga całodobowego nadzoru (od 15 do 30 dni zabiegowych, w czasie których wykonywanych jest średnio pięć zabiegów dziennie,
  • stacjonarnie – przeznaczona dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych czynności rehabilitacyjnych oraz całodobowej opieki pielęgniarskiej, może mieć np. charakter neurologiczny, kardiologiczny albo pulmonologiczny, trwa z wyjątkami do 6 tygodni (może zostać przedłużona).

Koniecznie zarejestruj skierowanie!

Po otrzymaniu skierowania na rehabilitację należy znaleźć placówkę, która posiada podpisaną umowę z NFZ-em na świadczenie takich usług i – co bardzo ważne – zarejestrować w niej skierowanie w ciągu 30 dni od daty wystawienia. Następnie pozostaje już tylko czekać na ustalony termin wizyty.

Warto pamiętać, że na skierowaniach z zakresu rehabilitacji leczniczej nie ma wyszczególnionych konkretnych zabiegów. O tym, jakie procedury i zabiegi będą wykonywane, decyduje fizjoterapeuta podczas pierwszego spotkania z pacjentem – w oparciu o istniejącą dokumentacją medyczną, wyniki badań, wywiad i diagnostykę funkcjonalną.

W placówkach KRIOSONIK realizujemy świadczenia rehabilitacji na NFZ, zarówno ambulatoryjnej, jak i domowej. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie takiej pomocy, zachęcamy do kontaktu!

Rehabilitacja dla Seniorów, na czym polega?

Głównym celem rehabilitacji seniorów jest poprawa jakości ich życia. Ten typ rehabilitacji skupia się przede wszystkim na zapobieganiu urazom, powrocie do zdrowia po kontuzji oraz zachowaniu jak największej sprawności.

Czym różni się rehabilitacja dla seniorów od rehabilitacji dla ludzi młodszych?

Z wiekiem nasze ciała zaczynają się zużywać. W większości przypadków to tracenie sprawności jest normalne i nie wpływa negatywnie na codzienne życie osoby starszej.

Wielu seniorów zachowuje mobilność i niezależność do końca swoich dni. Jednak zdarza się, że problemy z równowagą, udary lub urazy spowodowane wypadkami, wymagają pomocy fizjoterapeuty. W takich przypadkach rehabilitacja jest zazwyczaj konieczna i może być jedynym sposobem powrotu do zdrowia i dalszego samodzielnego życia.

Rodzaje rehabilitacji dla seniorów

Udary są jedną z najczęstszych przyczyn utracenia sprawności przez osobę starszą. W zależności od nasilenia, udar może spowodować problemy z mową, zaburzenia ruchu i paraliż. Po przebytym udarze większość pacjentów wymaga rehabilitacji poudarowej, aby odzyskać siły i ponownie cieszyć się normalnym życiem.

Problemy z równowagą dotykają 75% starszych osób w wieku powyżej 70 lat. Chociaż różnią się one stopniem nasilenia, mogą być poważne i prowadzić do ciągłych problemów z zachowaniem stabilności. Kiedy problemy zaczynają być kłopotliwe, często konieczna jest rehabilitacja wzmacniająca poczucie równowagi, aby pomóc seniorom odzyskać siłę mięśni i poprawić zakres ruchu stawów, potrzebne do utrzymania samodzielności.

Upadki są kolejnym częstym problemem osób starszych. Przewrócenie się podczas wykonywania codziennych czynności mogą powodować poważne obrażenia, takie jak złamanie biodra. Rodzaj rehabilitacji po upadkach zależy od tego, jaką kontuzję poniósł senior.

Jak uniknąć potrzeby rehabilitacji?

Chociaż nie zawsze rehabilitacji da się uniknąć, te wskazówki mogą pomóc seniorom zachować zdrowie i sprawność:

  • Pozostań aktywny. Wykonywanie regularnych ćwiczeń, zwłaszcza tych wzmacniających równowagę, zmniejsza ryzyko kontuzji. Regularna aktywność utrzymuje serce i kości w zdrowiu i może pomóc w zapobieganiu problemom z równowagą i atrofią mięśni;
  • Regularnie odwiedzaj lekarza. Zaleca się, aby osoby starsze odwiedzały lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nawet co pół roku, jeśli są zdrowe. Może to pomóc w zapobieganiu poważnym incydentom zdrowotnym i zapewnianiu opieki profilaktycznej.
  • Utrzymuj zdrową dietę. Zdrowa dieta to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania udarom, chorobom serca, cukrzycy i innym schorzeniom, które często wymagają rehabilitacji.