Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Rehabilitacja dla Seniorów, na czym polega?

Głównym celem rehabilitacji seniorów jest poprawa jakości ich życia. Ten typ rehabilitacji skupia się przede wszystkim na zapobieganiu urazom, powrocie do zdrowia po kontuzji oraz zachowaniu jak największej sprawności.

Czym różni się rehabilitacja dla seniorów od rehabilitacji dla ludzi młodszych?

Z wiekiem nasze ciała zaczynają się zużywać. W większości przypadków to tracenie sprawności jest normalne i nie wpływa negatywnie na codzienne życie osoby starszej.

Wielu seniorów zachowuje mobilność i niezależność do końca swoich dni. Jednak zdarza się, że problemy z równowagą, udary lub urazy spowodowane wypadkami, wymagają pomocy fizjoterapeuty. W takich przypadkach rehabilitacja jest zazwyczaj konieczna i może być jedynym sposobem powrotu do zdrowia i dalszego samodzielnego życia.

Rodzaje rehabilitacji dla seniorów

Udary są jedną z najczęstszych przyczyn utracenia sprawności przez osobę starszą. W zależności od nasilenia, udar może spowodować problemy z mową, zaburzenia ruchu i paraliż. Po przebytym udarze większość pacjentów wymaga rehabilitacji poudarowej, aby odzyskać siły i ponownie cieszyć się normalnym życiem.

Problemy z równowagą dotykają 75% starszych osób w wieku powyżej 70 lat. Chociaż różnią się one stopniem nasilenia, mogą być poważne i prowadzić do ciągłych problemów z zachowaniem stabilności. Kiedy problemy zaczynają być kłopotliwe, często konieczna jest rehabilitacja wzmacniająca poczucie równowagi, aby pomóc seniorom odzyskać siłę mięśni i poprawić zakres ruchu stawów, potrzebne do utrzymania samodzielności.

Upadki są kolejnym częstym problemem osób starszych. Przewrócenie się podczas wykonywania codziennych czynności mogą powodować poważne obrażenia, takie jak złamanie biodra. Rodzaj rehabilitacji po upadkach zależy od tego, jaką kontuzję poniósł senior.

Jak uniknąć potrzeby rehabilitacji?

Chociaż nie zawsze rehabilitacji da się uniknąć, te wskazówki mogą pomóc seniorom zachować zdrowie i sprawność:

  • Pozostań aktywny. Wykonywanie regularnych ćwiczeń, zwłaszcza tych wzmacniających równowagę, zmniejsza ryzyko kontuzji. Regularna aktywność utrzymuje serce i kości w zdrowiu i może pomóc w zapobieganiu problemom z równowagą i atrofią mięśni;
  • Regularnie odwiedzaj lekarza. Zaleca się, aby osoby starsze odwiedzały lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nawet co pół roku, jeśli są zdrowe. Może to pomóc w zapobieganiu poważnym incydentom zdrowotnym i zapewnianiu opieki profilaktycznej.
  • Utrzymuj zdrową dietę. Zdrowa dieta to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania udarom, chorobom serca, cukrzycy i innym schorzeniom, które często wymagają rehabilitacji.
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.