Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Rehabilitacja dla Seniorów, na czym polega?

Głównym celem rehabilitacji seniorów jest poprawa jakości ich życia. Ten typ rehabilitacji skupia się przede wszystkim na zapobieganiu urazom, powrocie do zdrowia po kontuzji oraz zachowaniu jak największej sprawności.

Czym różni się rehabilitacja dla seniorów od rehabilitacji dla ludzi młodszych?

Z wiekiem nasze ciała zaczynają się zużywać. W większości przypadków to tracenie sprawności jest normalne i nie wpływa negatywnie na codzienne życie osoby starszej.

Wielu seniorów zachowuje mobilność i niezależność do końca swoich dni. Jednak zdarza się, że problemy z równowagą, udary lub urazy spowodowane wypadkami, wymagają pomocy fizjoterapeuty. W takich przypadkach rehabilitacja jest zazwyczaj konieczna i może być jedynym sposobem powrotu do zdrowia i dalszego samodzielnego życia.

Rodzaje rehabilitacji dla seniorów

Udary są jedną z najczęstszych przyczyn utracenia sprawności przez osobę starszą. W zależności od nasilenia, udar może spowodować problemy z mową, zaburzenia ruchu i paraliż. Po przebytym udarze większość pacjentów wymaga rehabilitacji poudarowej, aby odzyskać siły i ponownie cieszyć się normalnym życiem.

Problemy z równowagą dotykają 75% starszych osób w wieku powyżej 70 lat. Chociaż różnią się one stopniem nasilenia, mogą być poważne i prowadzić do ciągłych problemów z zachowaniem stabilności. Kiedy problemy zaczynają być kłopotliwe, często konieczna jest rehabilitacja wzmacniająca poczucie równowagi, aby pomóc seniorom odzyskać siłę mięśni i poprawić zakres ruchu stawów, potrzebne do utrzymania samodzielności.

Upadki są kolejnym częstym problemem osób starszych. Przewrócenie się podczas wykonywania codziennych czynności mogą powodować poważne obrażenia, takie jak złamanie biodra. Rodzaj rehabilitacji po upadkach zależy od tego, jaką kontuzję poniósł senior.

Jak uniknąć potrzeby rehabilitacji?

Chociaż nie zawsze rehabilitacji da się uniknąć, te wskazówki mogą pomóc seniorom zachować zdrowie i sprawność:

  • Pozostań aktywny. Wykonywanie regularnych ćwiczeń, zwłaszcza tych wzmacniających równowagę, zmniejsza ryzyko kontuzji. Regularna aktywność utrzymuje serce i kości w zdrowiu i może pomóc w zapobieganiu problemom z równowagą i atrofią mięśni;
  • Regularnie odwiedzaj lekarza. Zaleca się, aby osoby starsze odwiedzały lekarza podstawowej opieki zdrowotnej nawet co pół roku, jeśli są zdrowe. Może to pomóc w zapobieganiu poważnym incydentom zdrowotnym i zapewnianiu opieki profilaktycznej.
  • Utrzymuj zdrową dietę. Zdrowa dieta to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania udarom, chorobom serca, cukrzycy i innym schorzeniom, które często wymagają rehabilitacji.
Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.