Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Rehabilitacja domowa – dlaczego warto z niej skorzystać?

Rehabilitacja domowa – jak sama nazwa wskazuje – prowadzona jest przez rehabilitanta w warunkach domowych, np. u pacjentów, którzy z powodu zaawansowanej niepełnosprawności lub podeszłego wieku mają problem z osobistym stawieniem się w placówce. Rehabilitację domową prowadzą oczywiście specjaliści z naszego centrum KRIOSONIK.

Zasady funkcjonowania rehabilitacji domowej są tak naprawdę bardzo proste. Otóż w tym przypadku to nie pacjent przyjeżdża do placówki medycznej, ale rehabilitant w określonym wcześniej terminie stawia się w miejscu pobytu pacjenta i w takich warunkach prowadzi dopasowaną do potrzeb rehabilitację.

Rehabilitacja domowa – dla kogo?

Z rehabilitacji domowej może skorzystać każdy, kto nie ma możliwości osobistego stawienia się w naszym centrum KRIOSONIK. Z naszego doświadczenia wynika, że najczęściej korzystają z niej osoby w podeszłym wieku, z zaawansowaną niepełnosprawnością oraz z poważnymi chorobami, w praktyce uniemożliwiającymi pojawienie się w placówce. Zaliczają się do nich:

  • bardzo poważne uszkodzenia obwodowego i centralnego układu nerwowego,
  • bezpośrednie stany po zawałach serca i udarach mózgu,
  • rdzeniowy zanik mięśni,
  • demencja starcza, 
  • choroba Parkinsona,
  • uszkodzenia mózgu,
  • stany po amputacjach kończyn.

Zdarza się również, że ze względu na stan zdrowia pacjenta lepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa nawet po mniej poważnych urazach, chorobach czy przeprowadzonych operacjach. Może tak być np. w pierwszych dniach po złamaniu kości, wypadku komunikacyjnym czy endoprotezoplastyce stawu kolanowego lub biodrowego.

Czy rehabilitacja domowa jest taka sama rehabilitacja w placówce?

Co do zasady w warunkach domowych można przeprowadzać wiele różnych ćwiczeń rehabilitacyjnych, masaże lecznicze, wykonywać zabiegi terapii manualnej, a także wiele zabiegów fizykoterapii – np. laseroterapię, krioterapię miejscową, ultradźwięki. Urządzenia wykorzystywane podczas takich zabiegów są niewielkie pod względem gabarytów i raczej nie ma problemu z ich transportem. Oczywiście pewnie ograniczenia jednak istnieją – nie da się w warunkach domowych wykonać zabiegu krioterapii ogólnej czy ćwiczeń z użyciem trampolin, równoważni itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Warto pamiętać, że w naszym centrum KRIOSONIK z rehabilitacji domowej skorzystać można zarówno w ramach umowy z NFZ-em, jak i prywatnie. Skierowanie na usługi świadczone publicznie może wystawić lekarz POZ i każdy specjalista ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym są one ograniczone czasowo. Ze świadczeń komercyjnych można korzystać bez żadnych ograniczeń. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wysockiego 51, 03-202
Usługi płatne i NFZ  22 690 06 30
Rehabilitacja domowa  505 740 970
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.