Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Rehabilitacja dzieci – jak wygląda?

Rehabilitacja dzieci to specyficzna gałąź rehabilitacji, wymagająca nie tylko specjalistycznej wiedzy i konkretnych umiejętności, ale także ciepła, empatii i zdolności komunikowania się z młodymi pacjentami. W jakich przypadkach dzieci najczęściej wymagają rehabilitacji? Czy są zabiegi, których nie powinno się u nich wykonywać? Podpowiadamy!

Istnieje naprawdę wiele sytuacji, w których dziecko może wymagać rehabilitacji. Może to być np. stan po przebytej kontuzji, związanej z uprawianiem sportu – również młode osoby mogą skręcić staw skokowy, naderwać więzadło czy złamać kość. Każdy tego typu uraz wymaga odpowiedniej rehabilitacji.

Kolejna grupa małych pacjentów to dzieci z wadami postawy – mogą one wynikać zarówno z bardzo szybkiego w pewnych okresach życia rozwoju organizmu, ale również niekorzystnych czynników zewnętrznych: noszenia ciężkich tornistrów, niedoboru aktywności fizycznej, spędzania czasu przed komputerem w nieprawidłowej pozycji.

Trzeba też wspomnieć o dzieciach niepełnosprawnych i chorych przewlekle, u których specjalistyczna, długotrwała rehabilitacja ma zapobiegać różnego rodzaju dysfunkcjom, zapewniać jak najwyższą jakość życia, chronić przed zagrażającymi życiu powikłaniami. Chodzi np. o pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, rdzeniowym zanikiem mięśni czy zespołem Downa.

Rehabilitacja dzieci – na czym polega?

W rehabilitacji dzieci wykorzystuje się różne metody i techniki, przy czym podstawową metodą rehabilitacji pediatrycznej jest kinezyterapia – leczenie poprzez ruch. Jej celem może być m.in. poprawa koordynacji i równowagi, utrzymywanie albo przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości poszczególnych stawów, zwiększanie siły mięśni czy poprawa sprawności oddechowej. Zastosowanie znajdują zarówno typowe ćwiczenia ruchowe, różnego rodzaju manipulacje, jak i metody neurorozwojowe, psychopedagogiczne oraz logopedyczne.

U dzieci np. z wadami postawy, kolanami szpotawymi czy płaskostopiem stosowane bywa odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne w postaci wkładek, butów, ortez czy gorsetów. U młodych pacjentów wykonuje się masaże, plastrowanie (kinesiotaping), a także wykorzystuje niektóre zabiegi fizykoterapii.

Czy u dzieci można wykonywać wszystkie zabiegi rehabilitacyjne?

U młodych pacjentów – tak samo jak u dorosłych – metody rehabilitacji zawsze dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę rodzaj choroby czy kontuzji, występujące objawy, ogólny stan zdrowia itp. W przypadku dzieci należy jednak zachować szczególną ostrożność przy zabiegach fizykoterapii – niektóre z nich, np. krioterapia miejscowa, są co do zasady bardzo bezpieczne, ale inne mogą szkodzić małym pacjentom. I tak np. zabiegów fali uderzeniowej nie wolno stosować u dzieci bezpośrednio na chrząstkę wzrostową, czyli ostatnią warstwę kości, która kostnieje po zakończeniu rozwoju. Podobnie jest z ultradźwiękami, które są niewskazane u pacjentów w okresie niezakończonego wzrostu kostnego, zwłaszcza w okolicach nasad kości długich.

W placówkach KRIOSONIK pomagamy zarówno dzieciom po urazach w obrębie układu ruchu, po operacjach, z wadami postawy, jak i przewlekle chorym, wymagającym systematycznej, długoterminowej rehabilitacji. Nasz zespół tworzą wykwalifikowani specjaliści, którzy posiadają doświadczenie i umiejętności pracy z dziećmi – jeśli Twoja pociecha potrzebuje takiej opieki, skontaktuj się z nami!