Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja po operacji, na czym polega?

Rehabilitacja po operacji nazywana jest usprawniającą. Zalecana jest po każdym zabiegu lub operacji, ponieważ pozwala na szybszy powrót pacjenta do formy oraz na zminimalizowanie wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Dlaczego rehabilitacji przed i po operacji jest taka ważna? Jakie formy rehabilitacji są najpopularniejsze?

Czym jest rehabilitacja po operacji?

Rehabilitacja po operacji ma na celu jak najszybszy i prawidłowy powrót pacjenta do sprawności. Wszystkie zabiegi i operacje, które są w pełnej narkozie, narażają pacjenta na wystąpienie komplikacji pooperacyjnych. Dłuższe unieruchomienie, mocne leki przeciwbólowe zagłuszające ból pooperacyjny mogą prowadzić do zaburzeń krążenia, a nawet doprowadzić do zaburzeń oddechowych i problemów z wykonywaniem zwykłych czynności fizjologicznych.

Wdrożenie po operacji właściwej rehabilitacji skraca czas powrotu do sprawności oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań u pacjenta.

Na czym polega rehabilitacja po operacji?

Wielu fizjoterapeutów zaleca rozpoczęcie rehabilitacji przed planowaną operacją. Dzięki temu pacjent będzie odpowiednio przygotowany do planowej operacji. Przed operacją zaleca się wykonywania ćwiczeń oddechowych i wzmacniających układ krążenia.

W zależności od rodzaju zabiegu lub operacji pierwsze ćwiczenia z fizjoterapeutą mogą odbyć się już dobę po operacji. W tym czasie zalecane są ćwiczenia wspomagające pionizację organizmu, oddechowe i ogólnousprawniające. Po operacjach ortopedycznych zaleca się rehabilitację, która ma pomóc pacjentowi w jak najszybszym powrocie do formy.

Jakie rodzaje rehabilitacji są zalecane po operacji?

W zależności od rodzaju operowanego miejsca i możliwych do wystąpienia powikłań w rehabilitacji po operacji stosuje się:

 • kinezyterapię, czyli najpopularniejszymi ćwiczeniami są:
 • wspomagające i samo wspomagające,
 • oddechowe z oporem,
 • rozluźniające;
 • masaż – najpopularniejszymi formami masażu po operacji są:
 • aquavibron,
 • oklepywanie klatki piersiowej,
 • przerywana kompresja pneumatyczna;
 • elektrostymulacja nerwów;
 • inhalacje;
 • laser biostymulacyjny.

Wybór odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych jest zależny od stanu chorego, czasu od operacji i rozległości operacji.

Wczesna rehabilitacja pooperacyjna pozwala na zapobieganie negatywnym skutkom, czyli m.in. ograniczenia ruchomości, osłabienia mięśni oraz szybszy powrót do pełnej sprawności.  Równie ważna co rehabilitacja pooperacyjna jest rehabilitacja przed operacją, która wspomaga rehabilitację pooperacyjną, a tym samym przyspiesza powrót do pełnej sprawności po operacji.