Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

 • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
 • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
 • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja po operacji, na czym polega?

Rehabilitacja po operacji nazywana jest usprawniającą. Zalecana jest po każdym zabiegu lub operacji, ponieważ pozwala na szybszy powrót pacjenta do formy oraz na zminimalizowanie wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Dlaczego rehabilitacji przed i po operacji jest taka ważna? Jakie formy rehabilitacji są najpopularniejsze?

Czym jest rehabilitacja po operacji?

Rehabilitacja po operacji ma na celu jak najszybszy i prawidłowy powrót pacjenta do sprawności. Wszystkie zabiegi i operacje, które są w pełnej narkozie, narażają pacjenta na wystąpienie komplikacji pooperacyjnych. Dłuższe unieruchomienie, mocne leki przeciwbólowe zagłuszające ból pooperacyjny mogą prowadzić do zaburzeń krążenia, a nawet doprowadzić do zaburzeń oddechowych i problemów z wykonywaniem zwykłych czynności fizjologicznych.

Wdrożenie po operacji właściwej rehabilitacji skraca czas powrotu do sprawności oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań u pacjenta.

Na czym polega rehabilitacja po operacji?

Wielu fizjoterapeutów zaleca rozpoczęcie rehabilitacji przed planowaną operacją. Dzięki temu pacjent będzie odpowiednio przygotowany do planowej operacji. Przed operacją zaleca się wykonywania ćwiczeń oddechowych i wzmacniających układ krążenia.

W zależności od rodzaju zabiegu lub operacji pierwsze ćwiczenia z fizjoterapeutą mogą odbyć się już dobę po operacji. W tym czasie zalecane są ćwiczenia wspomagające pionizację organizmu, oddechowe i ogólnousprawniające. Po operacjach ortopedycznych zaleca się rehabilitację, która ma pomóc pacjentowi w jak najszybszym powrocie do formy.

Jakie rodzaje rehabilitacji są zalecane po operacji?

W zależności od rodzaju operowanego miejsca i możliwych do wystąpienia powikłań w rehabilitacji po operacji stosuje się:

 • kinezyterapię, czyli najpopularniejszymi ćwiczeniami są:
 • wspomagające i samo wspomagające,
 • oddechowe z oporem,
 • rozluźniające;
 • masaż – najpopularniejszymi formami masażu po operacji są:
 • aquavibron,
 • oklepywanie klatki piersiowej,
 • przerywana kompresja pneumatyczna;
 • elektrostymulacja nerwów;
 • inhalacje;
 • laser biostymulacyjny.

Wybór odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych jest zależny od stanu chorego, czasu od operacji i rozległości operacji.

Wczesna rehabilitacja pooperacyjna pozwala na zapobieganie negatywnym skutkom, czyli m.in. ograniczenia ruchomości, osłabienia mięśni oraz szybszy powrót do pełnej sprawności.  Równie ważna co rehabilitacja pooperacyjna jest rehabilitacja przed operacją, która wspomaga rehabilitację pooperacyjną, a tym samym przyspiesza powrót do pełnej sprawności po operacji.