Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Rehabilitacja po operacji, na czym polega?

Rehabilitacja po operacji nazywana jest usprawniającą. Zalecana jest po każdym zabiegu lub operacji, ponieważ pozwala na szybszy powrót pacjenta do formy oraz na zminimalizowanie wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Dlaczego rehabilitacji przed i po operacji jest taka ważna? Jakie formy rehabilitacji są najpopularniejsze?

Czym jest rehabilitacja po operacji?

Rehabilitacja po operacji ma na celu jak najszybszy i prawidłowy powrót pacjenta do sprawności. Wszystkie zabiegi i operacje, które są w pełnej narkozie, narażają pacjenta na wystąpienie komplikacji pooperacyjnych. Dłuższe unieruchomienie, mocne leki przeciwbólowe zagłuszające ból pooperacyjny mogą prowadzić do zaburzeń krążenia, a nawet doprowadzić do zaburzeń oddechowych i problemów z wykonywaniem zwykłych czynności fizjologicznych.

Wdrożenie po operacji właściwej rehabilitacji skraca czas powrotu do sprawności oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań u pacjenta.

Na czym polega rehabilitacja po operacji?

Wielu fizjoterapeutów zaleca rozpoczęcie rehabilitacji przed planowaną operacją. Dzięki temu pacjent będzie odpowiednio przygotowany do planowej operacji. Przed operacją zaleca się wykonywania ćwiczeń oddechowych i wzmacniających układ krążenia.

W zależności od rodzaju zabiegu lub operacji pierwsze ćwiczenia z fizjoterapeutą mogą odbyć się już dobę po operacji. W tym czasie zalecane są ćwiczenia wspomagające pionizację organizmu, oddechowe i ogólnousprawniające. Po operacjach ortopedycznych zaleca się rehabilitację, która ma pomóc pacjentowi w jak najszybszym powrocie do formy.

Jakie rodzaje rehabilitacji są zalecane po operacji?

W zależności od rodzaju operowanego miejsca i możliwych do wystąpienia powikłań w rehabilitacji po operacji stosuje się:

  • kinezyterapię, czyli najpopularniejszymi ćwiczeniami są:
  • wspomagające i samo wspomagające,
  • oddechowe z oporem,
  • rozluźniające;
  • masaż – najpopularniejszymi formami masażu po operacji są:
  • aquavibron,
  • oklepywanie klatki piersiowej,
  • przerywana kompresja pneumatyczna;
  • elektrostymulacja nerwów;
  • inhalacje;
  • laser biostymulacyjny.

Wybór odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych jest zależny od stanu chorego, czasu od operacji i rozległości operacji.

Wczesna rehabilitacja pooperacyjna pozwala na zapobieganie negatywnym skutkom, czyli m.in. ograniczenia ruchomości, osłabienia mięśni oraz szybszy powrót do pełnej sprawności.  Równie ważna co rehabilitacja pooperacyjna jest rehabilitacja przed operacją, która wspomaga rehabilitację pooperacyjną, a tym samym przyspiesza powrót do pełnej sprawności po operacji.