Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja po operacji, na czym polega?

Rehabilitacja po operacji nazywana jest usprawniającą. Zalecana jest po każdym zabiegu lub operacji, ponieważ pozwala na szybszy powrót pacjenta do formy oraz na zminimalizowanie wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Dlaczego rehabilitacji przed i po operacji jest taka ważna? Jakie formy rehabilitacji są najpopularniejsze?

Czym jest rehabilitacja po operacji?

Rehabilitacja po operacji ma na celu jak najszybszy i prawidłowy powrót pacjenta do sprawności. Wszystkie zabiegi i operacje, które są w pełnej narkozie, narażają pacjenta na wystąpienie komplikacji pooperacyjnych. Dłuższe unieruchomienie, mocne leki przeciwbólowe zagłuszające ból pooperacyjny mogą prowadzić do zaburzeń krążenia, a nawet doprowadzić do zaburzeń oddechowych i problemów z wykonywaniem zwykłych czynności fizjologicznych.

Wdrożenie po operacji właściwej rehabilitacji skraca czas powrotu do sprawności oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań u pacjenta.

Na czym polega rehabilitacja po operacji?

Wielu fizjoterapeutów zaleca rozpoczęcie rehabilitacji przed planowaną operacją. Dzięki temu pacjent będzie odpowiednio przygotowany do planowej operacji. Przed operacją zaleca się wykonywania ćwiczeń oddechowych i wzmacniających układ krążenia.

W zależności od rodzaju zabiegu lub operacji pierwsze ćwiczenia z fizjoterapeutą mogą odbyć się już dobę po operacji. W tym czasie zalecane są ćwiczenia wspomagające pionizację organizmu, oddechowe i ogólnousprawniające. Po operacjach ortopedycznych zaleca się rehabilitację, która ma pomóc pacjentowi w jak najszybszym powrocie do formy.

Jakie rodzaje rehabilitacji są zalecane po operacji?

W zależności od rodzaju operowanego miejsca i możliwych do wystąpienia powikłań w rehabilitacji po operacji stosuje się:

  • kinezyterapię, czyli najpopularniejszymi ćwiczeniami są:
  • wspomagające i samo wspomagające,
  • oddechowe z oporem,
  • rozluźniające;
  • masaż – najpopularniejszymi formami masażu po operacji są:
  • aquavibron,
  • oklepywanie klatki piersiowej,
  • przerywana kompresja pneumatyczna;
  • elektrostymulacja nerwów;
  • inhalacje;
  • laser biostymulacyjny.

Wybór odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych jest zależny od stanu chorego, czasu od operacji i rozległości operacji.

Wczesna rehabilitacja pooperacyjna pozwala na zapobieganie negatywnym skutkom, czyli m.in. ograniczenia ruchomości, osłabienia mięśni oraz szybszy powrót do pełnej sprawności.  Równie ważna co rehabilitacja pooperacyjna jest rehabilitacja przed operacją, która wspomaga rehabilitację pooperacyjną, a tym samym przyspiesza powrót do pełnej sprawności po operacji.