Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

 • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
 • chorób reumatycznych,
 • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
 • chorób układu kostnego,
 • schorzeń autoimmunologicznych,
 • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Rehabilitacja po operacji, na czym polega?

Rehabilitacja po operacji nazywana jest usprawniającą. Zalecana jest po każdym zabiegu lub operacji, ponieważ pozwala na szybszy powrót pacjenta do formy oraz na zminimalizowanie wystąpienia negatywnych skutków ubocznych. Dlaczego rehabilitacji przed i po operacji jest taka ważna? Jakie formy rehabilitacji są najpopularniejsze?

Czym jest rehabilitacja po operacji?

Rehabilitacja po operacji ma na celu jak najszybszy i prawidłowy powrót pacjenta do sprawności. Wszystkie zabiegi i operacje, które są w pełnej narkozie, narażają pacjenta na wystąpienie komplikacji pooperacyjnych. Dłuższe unieruchomienie, mocne leki przeciwbólowe zagłuszające ból pooperacyjny mogą prowadzić do zaburzeń krążenia, a nawet doprowadzić do zaburzeń oddechowych i problemów z wykonywaniem zwykłych czynności fizjologicznych.

Wdrożenie po operacji właściwej rehabilitacji skraca czas powrotu do sprawności oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań u pacjenta.

Na czym polega rehabilitacja po operacji?

Wielu fizjoterapeutów zaleca rozpoczęcie rehabilitacji przed planowaną operacją. Dzięki temu pacjent będzie odpowiednio przygotowany do planowej operacji. Przed operacją zaleca się wykonywania ćwiczeń oddechowych i wzmacniających układ krążenia.

W zależności od rodzaju zabiegu lub operacji pierwsze ćwiczenia z fizjoterapeutą mogą odbyć się już dobę po operacji. W tym czasie zalecane są ćwiczenia wspomagające pionizację organizmu, oddechowe i ogólnousprawniające. Po operacjach ortopedycznych zaleca się rehabilitację, która ma pomóc pacjentowi w jak najszybszym powrocie do formy.

Jakie rodzaje rehabilitacji są zalecane po operacji?

W zależności od rodzaju operowanego miejsca i możliwych do wystąpienia powikłań w rehabilitacji po operacji stosuje się:

 • kinezyterapię, czyli najpopularniejszymi ćwiczeniami są:
 • wspomagające i samo wspomagające,
 • oddechowe z oporem,
 • rozluźniające;
 • masaż – najpopularniejszymi formami masażu po operacji są:
 • aquavibron,
 • oklepywanie klatki piersiowej,
 • przerywana kompresja pneumatyczna;
 • elektrostymulacja nerwów;
 • inhalacje;
 • laser biostymulacyjny.

Wybór odpowiednich zabiegów fizjoterapeutycznych jest zależny od stanu chorego, czasu od operacji i rozległości operacji.

Wczesna rehabilitacja pooperacyjna pozwala na zapobieganie negatywnym skutkom, czyli m.in. ograniczenia ruchomości, osłabienia mięśni oraz szybszy powrót do pełnej sprawności.  Równie ważna co rehabilitacja pooperacyjna jest rehabilitacja przed operacją, która wspomaga rehabilitację pooperacyjną, a tym samym przyspiesza powrót do pełnej sprawności po operacji.