Menu Zamknij
header

Czy wiesz, że laseroterapia wysokoenergetyczna jest jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w fizjoterapii do redukcji bólu i wspomagania regeneracji tkanek? Jej skuteczność potwierdzają liczne badania naukowe oraz doświadczenia pacjentów na całym świecie. Jak działa laser wysokoenergetyczny i w jakich sytuacjach się go stosuje?

Laseroterapia wysokoenergetyczna to zaawansowana forma terapii fizykalnej, wykorzystująca skoncentrowane światło laserowe do leczenia bólu, stanów zapalnych i przyspieszania procesu gojenia tkanek. Laser wysokoenergetyczny (HIL – High-Intensity Laser) działa na zasadzie fotobiomodulacji – procesu, w którym energia świetlna przenika przez skórę, oddziałując na komórki ciała. Pod wpływem działania lasera dochodzi do wzbudzenia reakcji biochemicznych, które wspierają regenerację tkanek, zmniejszają stany zapalne i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu, laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje bardzo szerokie zastosowanie w rehabilitacji medycznej.

W jaki sposób laser wysokoenergetyczny zmniejsza ból?

Laser wysokoenergetyczny oddziałuje na organizm na kilka sposobów, które przyczyniają się do zmniejszenia odczuwanego bólu. Po pierwsze, energia lasera przenika przez skórę i dociera do głębiej położonych tkanek, co powoduje efekt fototermiczny, fotomechaniczny oraz fotochemiczny.

  • Efekt fototermiczny prowadzi do lokalnego wzrostu temperatury, co zwiększa elastyczność tkanek i zmniejsza napięcie mięśniowe, a tym samym redukuje ból.
  • Efekt fotomechaniczny wspomaga mikrokrążenie oraz drenaż limfatyczny, co przyczynia się do redukcji obrzęków i przyspieszenia procesu gojenia.
  • Efekt fotochemiczny wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co wspomaga regenerację tkanek i redukcję stanów zapalnych.

Dodatkowo, działanie przeciwbólowe lasera wysokoenergetycznego wynika z jego zdolności do modulowania przewodnictwa nerwowego. Promieniowanie laserowe wpływa na produkcję endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych organizmu, a także zmniejsza produkcję mediatorów stanu zapalnego, takich jak prostaglandyny. W efekcie dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu oraz poprawy funkcji tkanek.

Laser wysokoenergetyczny w fizjoterapii

Laseroterapia wysokoenergetyczna znajduje szerokie zastosowanie w fizjoterapii i rehabilitacji, zwłaszcza w leczeniu różnych schorzeń i urazów. Jest skuteczna w terapii bólu kręgosłupa, takich jak dyskopatia, rwa kulszowa czy przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego. Doskonale sprawdza się także w przypadku stanów zapalnych stawów, np. zapalenia ścięgien, kaletki czy stawów kolanowych.

Laser wysokoenergetyczny jest również stosowany w leczeniu urazów sportowych, takich jak naciągnięcia, skręcenia, stłuczenia oraz uszkodzenia więzadeł i mięśni. Wspiera procesy gojenia po zabiegach operacyjnych, redukując ból i skracając czas rekonwalescencji. Warto również wspomnieć o jego zastosowaniu w terapii blizn i trudno gojących się ran, gdzie laser wspomaga regenerację tkanek i minimalizuje ryzyko powikłań.

Laser wysokoenergetyczny to skuteczna i nowoczesna metoda wspierająca procesy leczenia oraz rehabilitacji. Dzięki jego działaniu przeciwbólowemu, przeciwzapalnemu i regeneracyjnemu, stanowi cenne narzędzie w rękach specjalistów fizjoterapii, pomagając pacjentom wrócić do pełni zdrowia i sprawności.

Zabiegi z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego znajdują się oczywiście w ofercie placówek KRIOSONIK – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje!

Rehabilitacja wad postawy u dzieci

Wady postawy to częsty problem zdrowotny wśród polskich dzieci i nastolatków. Ich przyczyną mogą być zarówno wrodzone nieprawidłowości w układzie ruchu, jak i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. noszenie ciężkich tornistrów lub niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Nieleczone wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje - dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Według różnych źródeł, wady postawy są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzającym m.in. alergie oraz wady refrakcji. Boryka się z nimi od 50 do 60% polskich uczniów - pojawiają się głównie w czasie tzw. skoków wzrostowych, czyli w wieku 6-7 oraz 12-16 lat, kiedy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Wady postawy mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem ruchu, nieprawidłową pozycją ciała podczas siedzenia przy biurku albo noszeniem zbyt ciężkiego tornistra.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży zalicza się boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy wklęsłe, okrągłe i płaskie, hiperkifoza piersiowa oraz hiperlordoza szyjna, zaś w obrębie kończyn dolnych płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Nie wolno ich lekceważyć - wymagają odpowiedniej diagnostyki przeprowadzonej przez ortopedę (w zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego badanie wzrokowe) oraz leczenia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone wady postawy mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Są to m.in. zaburzenia oddechowe i krążeniowe, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

Wady postawy u dzieci - na czym polega rehabilitacja?

Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Z jednej strony, modyfikuje się styl życia dziecka - wprowadza mu więcej ruchu, uczy się go prawidłowego siedzenia przy biurku albo dobiera odpowiedni szkolny tornister. Z drugiej - wdrażana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja, która może obejmować przeróżne zabiegi, metody i techniki, takie jak:

  • ćwiczenia korekcyjne z piłkami, obręczami i taśmami,
  • elementy terapii manualnej,
  • neuromobilizacja,
  • terapia mięśniowo-powięziowa,
  • terapia kranio-sakralna,
  • techniki PNF i Bobath,
  • techniki relaksacji mięśni,
  • kinesiotaping.

Niektóre z ćwiczeń - po opanowaniu ich przez dziecko, a także przez rodziców - mogą być z powodzeniem wykonywane w warunkach domowych.

Regularna, dopasowana do potrzeb dziecka rehabilitacja, prowadzona i nadzorowana przez specjalistę, w zdecydowanej większości przypadków pozwala wyleczyć wadę postawy i zapobiec powikłaniom w przyszłości. 

Rehabilitacją wad postawy u dzieci i młodzieży zajmują się specjaliści z placówek Kriosonik - listę naszych centrów i dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac. Zapraszamy!