Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Rehabilitacja wad postawy u dzieci

Wady postawy to częsty problem zdrowotny wśród polskich dzieci i nastolatków. Ich przyczyną mogą być zarówno wrodzone nieprawidłowości w układzie ruchu, jak i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. noszenie ciężkich tornistrów lub niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Nieleczone wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje - dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Według różnych źródeł, wady postawy są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzającym m.in. alergie oraz wady refrakcji. Boryka się z nimi od 50 do 60% polskich uczniów - pojawiają się głównie w czasie tzw. skoków wzrostowych, czyli w wieku 6-7 oraz 12-16 lat, kiedy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Wady postawy mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem ruchu, nieprawidłową pozycją ciała podczas siedzenia przy biurku albo noszeniem zbyt ciężkiego tornistra.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży zalicza się boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy wklęsłe, okrągłe i płaskie, hiperkifoza piersiowa oraz hiperlordoza szyjna, zaś w obrębie kończyn dolnych płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Nie wolno ich lekceważyć - wymagają odpowiedniej diagnostyki przeprowadzonej przez ortopedę (w zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego badanie wzrokowe) oraz leczenia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone wady postawy mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Są to m.in. zaburzenia oddechowe i krążeniowe, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

Wady postawy u dzieci - na czym polega rehabilitacja?

Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Z jednej strony, modyfikuje się styl życia dziecka - wprowadza mu więcej ruchu, uczy się go prawidłowego siedzenia przy biurku albo dobiera odpowiedni szkolny tornister. Z drugiej - wdrażana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja, która może obejmować przeróżne zabiegi, metody i techniki, takie jak:

  • ćwiczenia korekcyjne z piłkami, obręczami i taśmami,
  • elementy terapii manualnej,
  • neuromobilizacja,
  • terapia mięśniowo-powięziowa,
  • terapia kranio-sakralna,
  • techniki PNF i Bobath,
  • techniki relaksacji mięśni,
  • kinesiotaping.

Niektóre z ćwiczeń - po opanowaniu ich przez dziecko, a także przez rodziców - mogą być z powodzeniem wykonywane w warunkach domowych.

Regularna, dopasowana do potrzeb dziecka rehabilitacja, prowadzona i nadzorowana przez specjalistę, w zdecydowanej większości przypadków pozwala wyleczyć wadę postawy i zapobiec powikłaniom w przyszłości. 

Rehabilitacją wad postawy u dzieci i młodzieży zajmują się specjaliści z placówek Kriosonik - listę naszych centrów i dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac. Zapraszamy!