Menu Zamknij
header

Pod pojęciem chorób przewlekłych kryje się wiele różnego rodzaju schorzeń, które wymagają specjalistycznej, długotrwałej opieki, dopasowanego do potrzeb leczenia oraz rehabilitacji. To właśnie rehabilitacja pozwala na poprawę jakości życia pacjentów chorych przewlekle, pozytywnie wpływa na ich samopoczucie, niweluje objawy chorób oraz zapobiega powikłaniom.

Jak wynika z definicji amerykańskiej Komisji ds. Chorób Przewlekłych (Commission of Chronic Illness), choroby przewlekłe to trwałe schorzenia będące efektem nieodwracalnych zmian patologicznych w organizmie, skutkujące m.in. inwalidztwem i postępującą niesamodzielnością, wymagające specjalistycznego leczenia oraz nadzoru.

Z niektórymi chorobami przewlekłymi – np. nadciśnieniem, cukrzycą czy astmą – można żyć przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, że schorzenie jest rozpoznane, odpowiednio leczone, a pacjent przestrzega zaleceń lekarzy. Są takie choroby, które w większości przypadków – nawet po wdrożonym leczeniu – kończą się zgonem. Zalicza się do nich np. nowotwory oraz chorobę wieńcową. Jest również spora grupa schorzeń przewlekłych, które powodują znaczne pogorszenie jakości życia pacjenta, powodują stopniową utratę samodzielności, wymagają regularnych hospitalizacji i prowadzą do inwalidztwa.

Rehabilitacja u pacjentów przewlekle chorych – dlaczego jest ważna?

Rozpoznanie choroby przewlekłej w większości przypadków ma ogromny wpływ na codzienne życie. Pacjenci muszą odbywać regularne wizyty lekarskie, wykonywać zlecone badania, przyjmować leki, zmodyfikować styl życia (np. w zakresie diety i stylu życia), a także poddawać się koniecznym zabiegom i operacjom.

Bardzo ważnym elementem leczenia wielu chorób przewlekłych jest regularna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja. Z jednej strony, ma ona na celu minimalizowanie lub – jeśli jest to możliwe – całkowite wyeliminowanie objawów towarzyszących danej chorobie, utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia pacjenta, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Z drugiej strony – indywidualnie opracowany program rehabilitacji pozwala poprawić jakość życia pacjenta, zapobiegać utracie samodzielności, niepełnosprawności oraz różnych powikłaniom chorób przewlekłych. Brak takich działań może prowadzić np. do osłabienia układu krążenia i układu oddechowego, pogorszenia koordynacji i sprawności ruchowej, a nawet problemów z trawieniem.

Metody i formy rehabilitacji w chorobach przewlekłych

Rehabilitacja pacjentów chorych przewlekle może przyjmować różną postać. Czasami są to zabiegi przeprowadzane w warunkach szpitalnych albo turnusy rehabilitacyjne w specjalistycznych ośrodkach, sanatoriach itp. U niektórych pacjentów – zwłaszcza lżej chorych, mogących swobodnie przemieszczać się, bez bardzo poważnych uszczerbków na zdrowiu – rehabilitacja może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych, czyli w konkretnej przychodni, gabinecie albo klinice. U pacjentów ciężko chorych, osób starszych, leżących czy w terminalnych stadiach choroby, dobrym wyborem może być natomiast rehabilitacja domowa.

Indywidualnie dobiera się również formy rehabilitacji pacjentów ze schorzeniami przewlekłymi – czasami jest to typowa rehabilitacja ruchowa, neurologiczna, kardiologiczna czy oddechowa, niekiedy są to różnego rodzaju terapie łączone. W zależności od potrzeb, u pacjentów stosuje się terapię manualną, różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, kinezyterapię, rozmaite metody fizykoterapii itp.

Ze specjalistycznej, dopasowanej do potrzeb rehabilitacji dla pacjentów chorych przewlekle można oczywiście skorzystać w placówkach KRIOSONIK – jeśli potrzebna Ci tego typu pomoc, skontaktuj się z nami i umów się na wizytę w dogodnym terminie!

Rehabilitacja wad postawy u dzieci

Wady postawy to częsty problem zdrowotny wśród polskich dzieci i nastolatków. Ich przyczyną mogą być zarówno wrodzone nieprawidłowości w układzie ruchu, jak i różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, np. noszenie ciężkich tornistrów lub niewłaściwa pozycja podczas siedzenia przy biurku. Nieleczone wady postawy u dzieci mogą mieć poważne konsekwencje - dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja.

Według różnych źródeł, wady postawy są najczęstszym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży, wyprzedzającym m.in. alergie oraz wady refrakcji. Boryka się z nimi od 50 do 60% polskich uczniów - pojawiają się głównie w czasie tzw. skoków wzrostowych, czyli w wieku 6-7 oraz 12-16 lat, kiedy rozwój układu mięśniowego nie nadąża za szybkim wzrostem kości.

Wady postawy mogą być również spowodowane czynnikami zewnętrznymi: brakiem ruchu, nieprawidłową pozycją ciała podczas siedzenia przy biurku albo noszeniem zbyt ciężkiego tornistra.

Do najczęściej występujących wad postawy u dzieci i młodzieży zalicza się boczne skrzywienia kręgosłupa, plecy wklęsłe, okrągłe i płaskie, hiperkifoza piersiowa oraz hiperlordoza szyjna, zaś w obrębie kończyn dolnych płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Nie wolno ich lekceważyć - wymagają odpowiedniej diagnostyki przeprowadzonej przez ortopedę (w zdecydowanej większości przypadków wystarczy do tego badanie wzrokowe) oraz leczenia. Warto bowiem pamiętać, że nieleczone wady postawy mogą mieć poważne konsekwencje w dorosłym życiu. Są to m.in. zaburzenia oddechowe i krążeniowe, zespoły bólowe kręgosłupa, a nawet problemy ginekologiczne u kobiet.

Wady postawy u dzieci - na czym polega rehabilitacja?

Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się zazwyczaj dwutorowo. Z jednej strony, modyfikuje się styl życia dziecka - wprowadza mu więcej ruchu, uczy się go prawidłowego siedzenia przy biurku albo dobiera odpowiedni szkolny tornister. Z drugiej - wdrażana jest dopasowana do potrzeb rehabilitacja, która może obejmować przeróżne zabiegi, metody i techniki, takie jak:

  • ćwiczenia korekcyjne z piłkami, obręczami i taśmami,
  • elementy terapii manualnej,
  • neuromobilizacja,
  • terapia mięśniowo-powięziowa,
  • terapia kranio-sakralna,
  • techniki PNF i Bobath,
  • techniki relaksacji mięśni,
  • kinesiotaping.

Niektóre z ćwiczeń - po opanowaniu ich przez dziecko, a także przez rodziców - mogą być z powodzeniem wykonywane w warunkach domowych.

Regularna, dopasowana do potrzeb dziecka rehabilitacja, prowadzona i nadzorowana przez specjalistę, w zdecydowanej większości przypadków pozwala wyleczyć wadę postawy i zapobiec powikłaniom w przyszłości. 

Rehabilitacją wad postawy u dzieci i młodzieży zajmują się specjaliści z placówek Kriosonik - listę naszych centrów i dane kontaktowe znaleźć można na stronie https://www.kriosonik.pl/#nasze_plac. Zapraszamy!