Menu Zamknij
header

Haluks, czyli tzw. paluch koślawy, to zwyrodnienie stopy, które objawia się obecnością charakterystycznego guza przy wewnętrznej krawędzi stopy, a także deformacją dużego palca (czasem również kilku palców). Haluksy leczy się poprzez stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, ortez i podczas operacji. Pomocniczo wykorzystywana jest także rehabilitacja.

Haluksy to problem występujący częściej u kobiet. Do przyczyn rozwoju tego zwyrodnienia stóp zalicza się czynniki genetyczne, częste noszenie butów na wysokim obcasie, nadwaga, płaskostopie oraz stojący tryb życia.

Jak powstają haluksy? Otóż przeciążenie przedniej części stopy na skutek któregoś z tych czynników zwiększa ucisk na palucha i łuk poprzeczny stopy. To z kolei prowadzi do przeciążeń wewnętrznej krawędzi stopy, rozwoju charakterystycznego guza oraz deformacji palców. Towarzyszy temu ból, niekiedy naprawdę silny, a do powikłań zalicza się m.in. zapalenie wysiękowe kaletki oraz podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Metody leczenia haluksów zależą od stopnia zaawansowania choroby. Początkowo nieprawidłowe ułożenie stopy można korygować za pomocą specjalistycznych wkładek ortopedycznych oraz ortez. Odciążają one stawy, stabilizują palec oraz zatrzymują deformację. Zaawansowane haluksy leczy się operacyjnie – obecnie są to zabiegi mało inwazyjne, mikrochirurgiczne, nieobciążające dla pacjenta i niewymagające długotrwałego unieruchomienia. 

Rehabilitacja w leczeniu haluksów

Zarówno w leczeniu zachowawczym haluksów, jak i u pacjentów oczekujących na operację oraz już po jej wykonaniu pomocniczo stosuje się także rehabilitację.

 • Kinezyterapia – są to różnego rodzaju ćwiczenia, które mają za zadanie wzmacnianie struktur tworzących stopę, usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz hamowanie zmian degeneracyjnych. Może to być np. toczenie stopą piłeczki albo wykonywanie palcami u stóp ruchów podobnych do grania na pianinie.
 • Fizykoterapia – zastosowanie znajdują różne zabiegi fizykoterapeutyczne, w tym fala uderzeniowa, ultradźwięki, pole magnetyczne oaz krioterapia. Mają one działanie przeciwbólowe, hamują procesy zapalne oraz spowalniają rozwój zmian zwyrodnieniowych.
 • Kinesiotaping – jest to naklejanie na stopę specjalnych elastycznych taśm. Lekko unoszą one skóry do góry i poprawiają jej napięcie, co przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza odczuwanie przez pacjenta bólu oraz pomaga skorygować nieprawidłowe ustawienie palca.

W naszych placówkach KRIOSONIK pomagamy pacjentom borykającym się z haluksami w różnych stadiach, zawsze dobierają metody rehabilitacji do ich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – kiedy warto?

W większości przypadków rehabilitacja prowadzona jest w wyspecjalizowanych w tym przychodniach i klinikach – to pacjent zgłasza się do nich w umówionym wcześniej terminie. Zdarza się jednak tak, że nie ma możliwości, by to pacjent dojechał do placówki – wówczas zdecydować się można na rehabilitację z dojazdem do domu chorego. W jakich sytuacjach rozwiązanie to będzie najkorzystniejsze? Na początek warto pamiętać, że rehabilitacja z dojazdem do pacjenta nie zawsze jest możliwa – niektóre zabiegi rehabilitacyjne trzeba wykonywać w klinice. Dlaczego? Ze względu na dostępność sprzętu i specjalistycznych urządzeń. Kriokomory do krioterapii ogólnoustrojowej, bieżnie rehabilitacyjne, rowery rehabilitacyjne czy platformy wibracyjne to urządzenia o sporych gabarytach, więc rehabilitant nie jest w stanie przetransportować ich do domu pacjenta. W takich sytuacjach konieczne jest więc osobiste stawienie się w placówce. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – dla kogo? W wielu przypadkach rehabilitacja w warunkach domowych może się jednak okazać najlepszym, a nawet jedynym rozwiązaniem. Mogą z niej skorzystać osoby starsze, dla których podróż do kliniki jest trudnością nie do pokonania, osoby niepełnosprawne, przewlekle chore, pacjenci leżący, a także bezpośrednio po operacjach chirurgicznych, którzy przez pewien czas powinni ograniczyć jakiekolwiek przemieszczanie się. W szczególny sposób rehabilitacja z dojazdem do pacjenta jest polecana osobom:
 • po zatorach mózgowych,
 • po udarach krwotocznych mózgu,
 • z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
 • z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
 • z chorobą Parkinsona,
 • z rdzeniowym zapaleniem mięśni,
 • z zaawansowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • bezpośrednio po operacjach wszczepienia endoprotez stawów kolanowych i biodrowych,
 • bezpośrednio po operacjach ortopedycznych,
 • niepełnosprawnym ruchowo.
Pacjenci z tego typu chorobami i urazami w zdecydowanej większości przypadków otrzymują od lekarzy zalecenie regularnej rehabilitacji – ta wykonywana w domu nie niesie ze sobą konieczności kłopotliwego, a czasem nawet bolesnego przemieszczania się. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – jakie zabiegi może obejmować? Rehabilitacja w domu pacjenta obejmować może różne zabiegi i procedury. W domowym zaciszu można bez większych problemów stosować kinezyterapię – w formie ćwiczeń czynnych i biernych, z użyciem różnych sprzętów (hantli, gum, piłek) lub bez nich. Doświadczony rehabilitant przeprowadzi w domu pacjenta terapię manualną, wykona masaż relaksacyjny i leczniczy, a także masaż limfatyczny. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta może obejmować również ultradźwięki, laseroterapię, krioterapię miejscową, elektrostymulację czy jonoforezę. Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia tych zabiegów jest niewielki pod względem rozmiarów i dość lekki, więc można go z łatwością transportować. Rehabilitacją z dojazdem do pacjenta zajmujemy się również w naszym centrum KRIOSONIK! Jeśli istnieje taka potrzeba, nasi specjaliści pomogą w warunkach domowych pacjentom borykającym się z bólami na tle zmian zwyrodnieniowych stawów, nerwobólami, rwą kulszową, bezpośrednia po urazach, zwichnięciach i złamaniach, a także po zabiegach chirurgicznych (artroskopia, endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego, rekonstrukcja więzadeł krzyżowych). Wszystkie osoby potrzebujące tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.