Menu Zamknij
header

Kriokomora – czyli krioterapia ogólna – to zabieg, którego właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne są znane od lat. Warto jednak pamiętać, że kontrolowane poddanie ciała działaniu niskiej temperatury pozytywnie wpływa również na samopoczucie psychiczne, pozwala się odprężyć i zniwelować objawy stresu.

Kriokomora to powszechnie używana nazwa zabiegu krioterapii ogólnej (ogólnoustrojowej), która polega na poddaniu całego ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury. Uruchamia to szereg procesów w organizmie człowieka, dzięki czemu można uzyskać efekty złagodzenia bólu, zahamowania stanów zapalnych, dotlenienia tkanek, pobudzenia naturalnych procesów regeneracji oraz przyspieszenia eliminacji toksyn z organizmu.

Kriokomora jest szeroko stosowana we współczesnej medycynie. Jest znanym i sprawdzonym sposobem wspomagania leczenia:

 • pierwotnych i wtórnych zwyrodnień układu ruchu,
 • chorób reumatycznych,
 • urazów – zarówno ostrych, jak i przebytych, ale niezaleczonych/niedoleczonych,
 • chorób układu kostnego,
 • schorzeń autoimmunologicznych,
 • bólu przewlekłego i patologicznego.

Bywa ona również elementem rehabilitacji neurologicznej, leczenia wczesnych oparzeń, a także odnowy biologicznej sportowców.

Krioterapia na stres? To działa!

Przy całym korzystnym wpływie kriokomory na aspekty fizyczne funkcjonowania organizmu nie można zapominać, że poddanie ciała kontrolowanemu działaniu bardzo niskiej temperatury jest dobroczynne także dla strefy psychicznej.

Kriokomora – jak już wspomniano – pobudza krążenie, dotlenia komórki, a także stymuluje produkcję endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za nasze dobre samopoczucie, dzięki czemu pozwala się wyciszyć, uspokoić i zredukować stres.

Wielu pacjentów po zabiegach w kriokomorze zauważa u siebie poprawę jakości snu, zmniejszenie występowania bólów głowy związanych ze stresem, a także większą odporność w nerwowych sytuacjach. Nie jest niczym zaskakującym, że terapię zimnem poleca się osobom przewlekle przepracowanym, zestresowanym, z epizodami lękowymi, napadami paniki, a nawet depresją.

Kriokomora do krioterapii ogólnej znajduje się w każdej placówce KRIOSONIK – jeśli potrzebujesz tego typu pomocy, umów się na konsultacje!

Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – kiedy warto?

W większości przypadków rehabilitacja prowadzona jest w wyspecjalizowanych w tym przychodniach i klinikach – to pacjent zgłasza się do nich w umówionym wcześniej terminie. Zdarza się jednak tak, że nie ma możliwości, by to pacjent dojechał do placówki – wówczas zdecydować się można na rehabilitację z dojazdem do domu chorego. W jakich sytuacjach rozwiązanie to będzie najkorzystniejsze? Na początek warto pamiętać, że rehabilitacja z dojazdem do pacjenta nie zawsze jest możliwa – niektóre zabiegi rehabilitacyjne trzeba wykonywać w klinice. Dlaczego? Ze względu na dostępność sprzętu i specjalistycznych urządzeń. Kriokomory do krioterapii ogólnoustrojowej, bieżnie rehabilitacyjne, rowery rehabilitacyjne czy platformy wibracyjne to urządzenia o sporych gabarytach, więc rehabilitant nie jest w stanie przetransportować ich do domu pacjenta. W takich sytuacjach konieczne jest więc osobiste stawienie się w placówce. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – dla kogo? W wielu przypadkach rehabilitacja w warunkach domowych może się jednak okazać najlepszym, a nawet jedynym rozwiązaniem. Mogą z niej skorzystać osoby starsze, dla których podróż do kliniki jest trudnością nie do pokonania, osoby niepełnosprawne, przewlekle chore, pacjenci leżący, a także bezpośrednio po operacjach chirurgicznych, którzy przez pewien czas powinni ograniczyć jakiekolwiek przemieszczanie się. W szczególny sposób rehabilitacja z dojazdem do pacjenta jest polecana osobom:
 • po zatorach mózgowych,
 • po udarach krwotocznych mózgu,
 • z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
 • z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
 • z chorobą Parkinsona,
 • z rdzeniowym zapaleniem mięśni,
 • z zaawansowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • bezpośrednio po operacjach wszczepienia endoprotez stawów kolanowych i biodrowych,
 • bezpośrednio po operacjach ortopedycznych,
 • niepełnosprawnym ruchowo.
Pacjenci z tego typu chorobami i urazami w zdecydowanej większości przypadków otrzymują od lekarzy zalecenie regularnej rehabilitacji – ta wykonywana w domu nie niesie ze sobą konieczności kłopotliwego, a czasem nawet bolesnego przemieszczania się. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – jakie zabiegi może obejmować? Rehabilitacja w domu pacjenta obejmować może różne zabiegi i procedury. W domowym zaciszu można bez większych problemów stosować kinezyterapię – w formie ćwiczeń czynnych i biernych, z użyciem różnych sprzętów (hantli, gum, piłek) lub bez nich. Doświadczony rehabilitant przeprowadzi w domu pacjenta terapię manualną, wykona masaż relaksacyjny i leczniczy, a także masaż limfatyczny. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta może obejmować również ultradźwięki, laseroterapię, krioterapię miejscową, elektrostymulację czy jonoforezę. Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia tych zabiegów jest niewielki pod względem rozmiarów i dość lekki, więc można go z łatwością transportować. Rehabilitacją z dojazdem do pacjenta zajmujemy się również w naszym centrum KRIOSONIK! Jeśli istnieje taka potrzeba, nasi specjaliści pomogą w warunkach domowych pacjentom borykającym się z bólami na tle zmian zwyrodnieniowych stawów, nerwobólami, rwą kulszową, bezpośrednia po urazach, zwichnięciach i złamaniach, a także po zabiegach chirurgicznych (artroskopia, endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego, rekonstrukcja więzadeł krzyżowych). Wszystkie osoby potrzebujące tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.