Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – kiedy warto?

W większości przypadków rehabilitacja prowadzona jest w wyspecjalizowanych w tym przychodniach i klinikach – to pacjent zgłasza się do nich w umówionym wcześniej terminie. Zdarza się jednak tak, że nie ma możliwości, by to pacjent dojechał do placówki – wówczas zdecydować się można na rehabilitację z dojazdem do domu chorego. W jakich sytuacjach rozwiązanie to będzie najkorzystniejsze? Na początek warto pamiętać, że rehabilitacja z dojazdem do pacjenta nie zawsze jest możliwa – niektóre zabiegi rehabilitacyjne trzeba wykonywać w klinice. Dlaczego? Ze względu na dostępność sprzętu i specjalistycznych urządzeń. Kriokomory do krioterapii ogólnoustrojowej, bieżnie rehabilitacyjne, rowery rehabilitacyjne czy platformy wibracyjne to urządzenia o sporych gabarytach, więc rehabilitant nie jest w stanie przetransportować ich do domu pacjenta. W takich sytuacjach konieczne jest więc osobiste stawienie się w placówce. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – dla kogo? W wielu przypadkach rehabilitacja w warunkach domowych może się jednak okazać najlepszym, a nawet jedynym rozwiązaniem. Mogą z niej skorzystać osoby starsze, dla których podróż do kliniki jest trudnością nie do pokonania, osoby niepełnosprawne, przewlekle chore, pacjenci leżący, a także bezpośrednio po operacjach chirurgicznych, którzy przez pewien czas powinni ograniczyć jakiekolwiek przemieszczanie się. W szczególny sposób rehabilitacja z dojazdem do pacjenta jest polecana osobom:
  • po zatorach mózgowych,
  • po udarach krwotocznych mózgu,
  • z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
  • z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
  • z chorobą Parkinsona,
  • z rdzeniowym zapaleniem mięśni,
  • z zaawansowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • bezpośrednio po operacjach wszczepienia endoprotez stawów kolanowych i biodrowych,
  • bezpośrednio po operacjach ortopedycznych,
  • niepełnosprawnym ruchowo.
Pacjenci z tego typu chorobami i urazami w zdecydowanej większości przypadków otrzymują od lekarzy zalecenie regularnej rehabilitacji – ta wykonywana w domu nie niesie ze sobą konieczności kłopotliwego, a czasem nawet bolesnego przemieszczania się. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – jakie zabiegi może obejmować? Rehabilitacja w domu pacjenta obejmować może różne zabiegi i procedury. W domowym zaciszu można bez większych problemów stosować kinezyterapię – w formie ćwiczeń czynnych i biernych, z użyciem różnych sprzętów (hantli, gum, piłek) lub bez nich. Doświadczony rehabilitant przeprowadzi w domu pacjenta terapię manualną, wykona masaż relaksacyjny i leczniczy, a także masaż limfatyczny. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta może obejmować również ultradźwięki, laseroterapię, krioterapię miejscową, elektrostymulację czy jonoforezę. Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia tych zabiegów jest niewielki pod względem rozmiarów i dość lekki, więc można go z łatwością transportować. Rehabilitacją z dojazdem do pacjenta zajmujemy się również w naszym centrum KRIOSONIK! Jeśli istnieje taka potrzeba, nasi specjaliści pomogą w warunkach domowych pacjentom borykającym się z bólami na tle zmian zwyrodnieniowych stawów, nerwobólami, rwą kulszową, bezpośrednia po urazach, zwichnięciach i złamaniach, a także po zabiegach chirurgicznych (artroskopia, endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego, rekonstrukcja więzadeł krzyżowych). Wszystkie osoby potrzebujące tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.