Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – kiedy warto?

W większości przypadków rehabilitacja prowadzona jest w wyspecjalizowanych w tym przychodniach i klinikach – to pacjent zgłasza się do nich w umówionym wcześniej terminie. Zdarza się jednak tak, że nie ma możliwości, by to pacjent dojechał do placówki – wówczas zdecydować się można na rehabilitację z dojazdem do domu chorego. W jakich sytuacjach rozwiązanie to będzie najkorzystniejsze? Na początek warto pamiętać, że rehabilitacja z dojazdem do pacjenta nie zawsze jest możliwa – niektóre zabiegi rehabilitacyjne trzeba wykonywać w klinice. Dlaczego? Ze względu na dostępność sprzętu i specjalistycznych urządzeń. Kriokomory do krioterapii ogólnoustrojowej, bieżnie rehabilitacyjne, rowery rehabilitacyjne czy platformy wibracyjne to urządzenia o sporych gabarytach, więc rehabilitant nie jest w stanie przetransportować ich do domu pacjenta. W takich sytuacjach konieczne jest więc osobiste stawienie się w placówce. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – dla kogo? W wielu przypadkach rehabilitacja w warunkach domowych może się jednak okazać najlepszym, a nawet jedynym rozwiązaniem. Mogą z niej skorzystać osoby starsze, dla których podróż do kliniki jest trudnością nie do pokonania, osoby niepełnosprawne, przewlekle chore, pacjenci leżący, a także bezpośrednio po operacjach chirurgicznych, którzy przez pewien czas powinni ograniczyć jakiekolwiek przemieszczanie się. W szczególny sposób rehabilitacja z dojazdem do pacjenta jest polecana osobom:
 • po zatorach mózgowych,
 • po udarach krwotocznych mózgu,
 • z ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
 • z uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
 • z chorobą Parkinsona,
 • z rdzeniowym zapaleniem mięśni,
 • z zaawansowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów,
 • bezpośrednio po operacjach wszczepienia endoprotez stawów kolanowych i biodrowych,
 • bezpośrednio po operacjach ortopedycznych,
 • niepełnosprawnym ruchowo.
Pacjenci z tego typu chorobami i urazami w zdecydowanej większości przypadków otrzymują od lekarzy zalecenie regularnej rehabilitacji – ta wykonywana w domu nie niesie ze sobą konieczności kłopotliwego, a czasem nawet bolesnego przemieszczania się. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta – jakie zabiegi może obejmować? Rehabilitacja w domu pacjenta obejmować może różne zabiegi i procedury. W domowym zaciszu można bez większych problemów stosować kinezyterapię – w formie ćwiczeń czynnych i biernych, z użyciem różnych sprzętów (hantli, gum, piłek) lub bez nich. Doświadczony rehabilitant przeprowadzi w domu pacjenta terapię manualną, wykona masaż relaksacyjny i leczniczy, a także masaż limfatyczny. Rehabilitacja z dojazdem do pacjenta może obejmować również ultradźwięki, laseroterapię, krioterapię miejscową, elektrostymulację czy jonoforezę. Sprzęt potrzebny do przeprowadzenia tych zabiegów jest niewielki pod względem rozmiarów i dość lekki, więc można go z łatwością transportować. Rehabilitacją z dojazdem do pacjenta zajmujemy się również w naszym centrum KRIOSONIK! Jeśli istnieje taka potrzeba, nasi specjaliści pomogą w warunkach domowych pacjentom borykającym się z bólami na tle zmian zwyrodnieniowych stawów, nerwobólami, rwą kulszową, bezpośrednia po urazach, zwichnięciach i złamaniach, a także po zabiegach chirurgicznych (artroskopia, endoprotezy stawu kolanowego i biodrowego, rekonstrukcja więzadeł krzyżowych). Wszystkie osoby potrzebujące tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.