Menu Zamknij
header

Dyskopatia lędźwiowa to choroba degeneracyjna krążków międzykręgowych, zwanych potocznie dyskami, na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Jej głównym objawem jest ból w dolnej części kręgosłupa. Co ważne, dyskopatia lędźwiowa wcale nie dotyczy wyłącznie osób starszych – coraz częściej borykają się z nią 30- i 40-latkowie.

Krążki międzykręgowe to elementy anatomiczne kręgosłupa, znajdujące się między kręgami. Umożliwiają one prawidłowy ruch kręgów i amortyzują przeciążenia działające na kręgosłup. Krążki międzykręgowe są zbudowane z położonego centralnie jądra miażdżystego oraz otaczającego go pierścienia włóknistego.

Na skutek wielu czynników – procesów starzenia, codziennych obciążeń, siedzącego trybu życia, niedoboru aktywności fizycznej oraz różnych niekorzystnych nawyków – u niektórych osób dochodzi do procesów degeneracyjnych krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste traci wodę, a pierścień włóknisty – niezbędną elastyczność. Jeśli zwyrodnienie dotyczy krążków międzykręgowych znajdujących się między kręgami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mamy do czynienia z dyskopatią lędźwiową.

Dyskopatia lędźwiowa – objawy

Dyskopatia lędźwiowa w pierwszej chwili bywa kojarzona jako choroba osób starszych, będąca efektem nieuchronnych procesów starzenia, ale coraz częściej diagnozuje się ją u pacjentów młodszych, nawet 30- i 40-letnich, którzy dużo siedzą, mają nadwagę i nie są aktywni fizycznie.

Wśród głównych objawów dyskopatii lędźwiowej znajdują się:

  • ból w dolnym odcinku kręgosłupa – może mieć charakter ostry, nagły i kłujący (wypadnięcie dysku) lub przewlekły, promieniujący przez pośladek aż do nogi (rwa kulszowa),
  • zaburzenia czucia – mrowienie i drętwienie kręgosłupa oraz kończyny dolnej,
  • napięcie i skurcze mięśni okołokręgosłupowych,
  • w zaawansowanych przypadkach – problemy z trzymaniem moczu i/lub stolca.

Dyskopatia lędźwiowa – diagnostyka i leczenie

Diagnostyką dyskopatii lędźwiowej zajmuje się ortopeda. Lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad oraz wykonuje proste badania palpacyjne i czynnościowe. Do postawienia diagnozy konieczne są jednak badania obrazowe, najczęściej tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej przyjmuje różną postać, zależnie m.in. od stopnia zaawansowania problemu. Szeroko rozpowszechniona jest farmakoterapia, głównie w postaci stosowanych miejscowo maści i żeli o działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym, a także iniekcji okołostawowych. Bardzo ważnym elementem terapii jest także rehabilitacja – różnego rodzaju ćwiczenia mające na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa oraz poprawę ukrwienia okolicznych tkanek, masaże tkanek głębokich, kinesiotaping, a także szeroki zakres zabiegów fizykoterapii (krioterapia, laseroterapia, ultradźwięki). Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych efektów, a dolegliwości się pogłębiają, przeprowadzona może zostać operacja.

Z dopasowanych do potrzeb planów rehabilitacji dla pacjentów z dyskopatią lędźwiową – zarówno w ramach leczenia zachowawczego, jak i po operacjach w obrębie kręgosłupa – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapewniamy opiekę doświadczonych specjalistów i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Zapraszamy!

Skolioza – czym jest i jak ją leczyć?

Skolioza to deformacja kręgosłupa, która najczęściej rozwija się u dzieci w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. Diagnozuje się ją u pacjentów, u których widoczny na zdjęciu RTG kąt odchylenia bocznego kręgosłupa wynosi co najmniej 10°. Zdecydowaną większość przypadków skoliozy można skutecznie leczyć dzięki dopasowanej do potrzeb rehabilitacji.

Skolioza to strukturalna deformacja kręgosłupa zachodząca w trzech płaszczyznach – rozpoznaje się ją u pacjentów, u których kąt odchylenia bocznego na zdjęciu RTG wynosi co najmniej 10°.

Nie ustalono jak dotąd jednoznacznej przyczyny rozwoju skoliozy – najczęściej diagnozuje się ją u chłopców i dziewcząt w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa, kiedy mięśnie nie nadążają za rozwojem kości i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Niekiedy skoliozę diagnozuje się również u pacjentów dorosłych – do czynników zwiększających ryzyko rozwoju tej wady zalicza się wówczas guzy kości, przepukliny krążka międzykręgowego, zwyrodnienie stawów międzykręgowych oraz przebyte w okresie dojrzewania operacje w obrębie klatki piersiowej.

Obok nieprawidłowości widocznych na zdjęciu RTG, wśród objawów klinicznych skoliozy znajdują się:

  • wystająca łopatka,
  • nierówna linia ramion,
  • asymetria talii,
  • garb żebrowy,
  • przechylenie tułowia,
  • nierówna linia bioder.

Rehabilitacja podstawą w leczeniu skoliozy

Skoliozy nie można lekceważyć – nieleczona może powodować zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne, prowadzić do zniekształceń klatki piersiowej, negatywnie wpływać na pracę serca i płuc, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności krążenia i niewydolności oddechowej.

U pacjentów o skrzywieniach między 10 a 25° stosuje się indywidualne programy ćwiczeń opracowywane przez ortopedę we współpracy z fizjoterapeutą. Są to m.in. różnego rodzaju ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia mięśni grzbietu i kręgosłupa, ćwiczenia mięśni pośladków, ćwiczenia oddechowe w różnych pozycjach, ćwiczenia w zwisie na kółkach, a także ćwiczenia ogólnousprawniające w pozycji klęcznej, siedzącej i leżącej. Kinezyterapia jest podstawą leczenia, a zabiegi fizykalne – np. naświetlania, balneoterapia oraz masaże – są jej uzupełnieniem.

U pacjentów z bardziej zaawansowaną skoliozą – obok kinezyterapii – konieczne może być noszenie specjalnych gorsetów (np. gipsowych), a w skrajnych przypadkach – leczenie operacyjne.

W centrach KRIOSONIK pomagamy pacjentom ze zdiagnozowaną skoliozą – zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym. Jeśli Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie tego typu wsparcia, zapraszamy do kontaktu!