Menu Zamknij
header

W KRIOSONIK Black Friday trwa cały tydzień! Specjalnie dla naszych pacjentów przygotowaliśmy promocję, w ramach której w dniach 20-25 listopada będzie można skorzystać z darmowych konsultacji z fizjoterapeutami oraz 15% rabatu na wszystkie zabiegi fizykoterapii. Zapraszamy!

W pierwszej chwili może wydawać się, że Black Friday to okazja, by w świetnej cenie kupić sobie najnowszy model smartfona, kolejną torebkę lub następną parę butów. My jednak postanowiliśmy podejść do sprawy inaczej i zachęcić naszych pacjentów, by przy okazji Black Friday… zadbali o swoje zdrowie i dobre samopoczucie!

W ramach Black Friday – a właściwie Black Week – w dniach 20-25 listopada we wszystkich placówkach KRIOSONIK, w Warszawie, Opolu, Siedlcach i Michałowicach, będzie można skorzystać z darmowych konsultacji fizjoterapeutycznych. Nasi specjaliści będą do dyspozycji, by porozmawiać o dolegliwościach, z którymi borykają się pacjenci, zapoznać się z dokumentacją medyczną, zaplanować dopasowaną do potrzeb rehabilitację albo pokierować na konkretne badania.

To jednak nie wszystko! W tym samym czasie o 15% obniżamy cenę wszystkich zabiegów fizykoterapii, nie wyłączając tak cenionej przez pacjentów kriokomory oraz nowoczesnej fali uderzeniowej. To świetna okazja, by zatroszczyć się o swój organizm!

Liczba miejsc na bezpłatne konsultacje i zabiegi w promocyjnej cenie jest ograniczona. Zapraszamy do kontaktu!

Skolioza – czym jest i jak ją leczyć?

Skolioza to deformacja kręgosłupa, która najczęściej rozwija się u dzieci w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa. Diagnozuje się ją u pacjentów, u których widoczny na zdjęciu RTG kąt odchylenia bocznego kręgosłupa wynosi co najmniej 10°. Zdecydowaną większość przypadków skoliozy można skutecznie leczyć dzięki dopasowanej do potrzeb rehabilitacji.

Skolioza to strukturalna deformacja kręgosłupa zachodząca w trzech płaszczyznach – rozpoznaje się ją u pacjentów, u których kąt odchylenia bocznego na zdjęciu RTG wynosi co najmniej 10°.

Nie ustalono jak dotąd jednoznacznej przyczyny rozwoju skoliozy – najczęściej diagnozuje się ją u chłopców i dziewcząt w okresie szybkiego wzrostu kręgosłupa, kiedy mięśnie nie nadążają za rozwojem kości i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Niekiedy skoliozę diagnozuje się również u pacjentów dorosłych – do czynników zwiększających ryzyko rozwoju tej wady zalicza się wówczas guzy kości, przepukliny krążka międzykręgowego, zwyrodnienie stawów międzykręgowych oraz przebyte w okresie dojrzewania operacje w obrębie klatki piersiowej.

Obok nieprawidłowości widocznych na zdjęciu RTG, wśród objawów klinicznych skoliozy znajdują się:

  • wystająca łopatka,
  • nierówna linia ramion,
  • asymetria talii,
  • garb żebrowy,
  • przechylenie tułowia,
  • nierówna linia bioder.

Rehabilitacja podstawą w leczeniu skoliozy

Skoliozy nie można lekceważyć – nieleczona może powodować zwyrodnienia i zaburzenia neurologiczne, prowadzić do zniekształceń klatki piersiowej, negatywnie wpływać na pracę serca i płuc, a w skrajnych przypadkach prowadzić do niewydolności krążenia i niewydolności oddechowej.

U pacjentów o skrzywieniach między 10 a 25° stosuje się indywidualne programy ćwiczeń opracowywane przez ortopedę we współpracy z fizjoterapeutą. Są to m.in. różnego rodzaju ćwiczenia czynne i bierne, ćwiczenia mięśni grzbietu i kręgosłupa, ćwiczenia mięśni pośladków, ćwiczenia oddechowe w różnych pozycjach, ćwiczenia w zwisie na kółkach, a także ćwiczenia ogólnousprawniające w pozycji klęcznej, siedzącej i leżącej. Kinezyterapia jest podstawą leczenia, a zabiegi fizykalne – np. naświetlania, balneoterapia oraz masaże – są jej uzupełnieniem.

U pacjentów z bardziej zaawansowaną skoliozą – obok kinezyterapii – konieczne może być noszenie specjalnych gorsetów (np. gipsowych), a w skrajnych przypadkach – leczenie operacyjne.

W centrach KRIOSONIK pomagamy pacjentom ze zdiagnozowaną skoliozą – zarówno dzieciom, młodzieży, jak i osobom dorosłym. Jeśli Ty lub Twoje dziecko potrzebujecie tego typu wsparcia, zapraszamy do kontaktu!