Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

11 kwietnia – w rocznicę urodzin brytyjskiego lekarza Jamesa Parkinsona – obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona, którego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby Parkinsona, a także wsparcie pacjentów i ich rodzin w walce z trudnościami, jakich doświadczają w codziennym życiu.

Choroba Parkinsona to zwyrodnienie tkanki mózgowej, w przebiegu którego dochodzi do zaniku tzw. komórek dopaminergicznych, co daje szereg objawów, głównie ruchowych i neurologicznych. Szacuje się, że w Polsce jest około 60-70 tys. chorych – najczęściej powyżej 60. roku życia, ale zdarza się, że diagnozuje się również pacjentów młodszych. Niestety, mimo rozwoju medycyny nadal nie ustalono jednoznacznie, co jest przyczyną choroby Parkinsona – prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne.

Choroba Parkinsona – objawy

Początkowe objawy choroby Parkinsona są dość dyskretne – może to być delikatne drżenie kończyn, sztywność mięśniowa i spowolnienie ruchowe. Wraz z rozwojem choroby pojawiać się może jednak coraz więcej dolegliwości, które utrudniają, a z czasem uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Zalicza się do nich:

  • problemy z pisaniem,
  • coraz wyraźniejsze drżenie spoczynkowe,
  • postępująca bradykinezja, czyli coraz wolniejsze wykonywanie czynności,
  • sztywność kończyn, tułowia i szyi, co skutkuje charakterystycznym pochyleniem postawy,
  • zubożenie mimiki twarzy (tzw. twarz maskowata),
  • problemy z utrzymaniem stabilności, częste upadki,
  • zaburzenia węchu,
  • zaburzenia snu,
  • zaparcia,
  • obniżenie nastroju i depresja.

Czy chorobę Parkinsona można wyleczyć?

Niestety, choroba Parkinsona nie jest w pełni wyleczalna – odpowiednim postępowaniem terapeutycznym można jedynie hamować jej rozwój, łagodzić przebieg i poprawiać komfort życia chorego. Przez pierwsze kilka lat od postawienia diagnozy u większości pacjentów bardzo dobre efekty daje terapia lekami dopaminergicznymi, ale po pewnym czasie – z reguły po około 5 latach – ubytek komórek postępuje i leki przestają działać. Wówczas choroba przechodzi w stadium zaawansowane, a w ostatniej fazie choroby pacjent spędza większość czasu na wózku lub w łóżku.

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona

Na wszystkich etapach choroby Parkinsona ogromną rolę odgrywa rehabilitacja – pozwala ona spowolnić przebieg choroby, zmniejszyć nasilenie objawów oraz przedłużać czas samodzielności chorego. Jej elementami jest m.in. terapia chodu, ćwiczenia mięśni twarzy, terapia zaburzeń równowagi oraz drżenia spoczynkowego. Zastosowanie znajdują tu przede wszystkim różnego rodzaju ćwiczenia (np. z piłką), terapia manualna, masaże, a także zabiegi fizykoterapii (m.in. elektrostymulacja, hydroterapia, ultradźwięki).

W placówkach KRIOSONIK udzielamy specjalistycznej pomocy pacjentom w różnych stadiach choroby Parkinsona. Oferujemy zarówno świadczenia na NFZ, jak i komercyjnie. Zajmujemy się również rehabilitacją domową. Zapraszamy do kontaktu!