Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona

11 kwietnia – w rocznicę urodzin brytyjskiego lekarza Jamesa Parkinsona – obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona, którego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat choroby Parkinsona, a także wsparcie pacjentów i ich rodzin w walce z trudnościami, jakich doświadczają w codziennym życiu.

Choroba Parkinsona to zwyrodnienie tkanki mózgowej, w przebiegu którego dochodzi do zaniku tzw. komórek dopaminergicznych, co daje szereg objawów, głównie ruchowych i neurologicznych. Szacuje się, że w Polsce jest około 60-70 tys. chorych – najczęściej powyżej 60. roku życia, ale zdarza się, że diagnozuje się również pacjentów młodszych. Niestety, mimo rozwoju medycyny nadal nie ustalono jednoznacznie, co jest przyczyną choroby Parkinsona – prawdopodobnie ma ona podłoże genetyczne.

Choroba Parkinsona – objawy

Początkowe objawy choroby Parkinsona są dość dyskretne – może to być delikatne drżenie kończyn, sztywność mięśniowa i spowolnienie ruchowe. Wraz z rozwojem choroby pojawiać się może jednak coraz więcej dolegliwości, które utrudniają, a z czasem uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności. Zalicza się do nich:

  • problemy z pisaniem,
  • coraz wyraźniejsze drżenie spoczynkowe,
  • postępująca bradykinezja, czyli coraz wolniejsze wykonywanie czynności,
  • sztywność kończyn, tułowia i szyi, co skutkuje charakterystycznym pochyleniem postawy,
  • zubożenie mimiki twarzy (tzw. twarz maskowata),
  • problemy z utrzymaniem stabilności, częste upadki,
  • zaburzenia węchu,
  • zaburzenia snu,
  • zaparcia,
  • obniżenie nastroju i depresja.

Czy chorobę Parkinsona można wyleczyć?

Niestety, choroba Parkinsona nie jest w pełni wyleczalna – odpowiednim postępowaniem terapeutycznym można jedynie hamować jej rozwój, łagodzić przebieg i poprawiać komfort życia chorego. Przez pierwsze kilka lat od postawienia diagnozy u większości pacjentów bardzo dobre efekty daje terapia lekami dopaminergicznymi, ale po pewnym czasie – z reguły po około 5 latach – ubytek komórek postępuje i leki przestają działać. Wówczas choroba przechodzi w stadium zaawansowane, a w ostatniej fazie choroby pacjent spędza większość czasu na wózku lub w łóżku.

Rehabilitacja w chorobie Parkinsona

Na wszystkich etapach choroby Parkinsona ogromną rolę odgrywa rehabilitacja – pozwala ona spowolnić przebieg choroby, zmniejszyć nasilenie objawów oraz przedłużać czas samodzielności chorego. Jej elementami jest m.in. terapia chodu, ćwiczenia mięśni twarzy, terapia zaburzeń równowagi oraz drżenia spoczynkowego. Zastosowanie znajdują tu przede wszystkim różnego rodzaju ćwiczenia (np. z piłką), terapia manualna, masaże, a także zabiegi fizykoterapii (m.in. elektrostymulacja, hydroterapia, ultradźwięki).

W placówkach KRIOSONIK udzielamy specjalistycznej pomocy pacjentom w różnych stadiach choroby Parkinsona. Oferujemy zarówno świadczenia na NFZ, jak i komercyjnie. Zajmujemy się również rehabilitacją domową. Zapraszamy do kontaktu!