Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Terapia manualna, na czym polega?

Terapia manualna to specjalistyczna metoda fizykoterapii, wykorzystująca techniki dostępne bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Zwykle fizjoterapeuta wykorzystuje siłę własnych rąk dla uzyskania pożądanych efektów.

Co można leczyć za pomocą terapii manualnej?

Terapia manualna skupia się na tkankach miękkich oraz stawach ciała, aby łagodzić ból, przywrócić sprawność i budować odpowiednie nawyki. Terapia tkanek miękkich, często obejmująca techniki masażu, polega na wywieraniu nacisku w celu rozluźnienia mięśni, rozbicia tkanki bliznowatej, zmniejszenia stanu zapalnego, złagodzenia bólu lub pobudzenia krążenia.

Ten rodzaj terapii może obejmować również mobilizację stawów i manipulacje, mające na celu zmniejszenie bólu i powrót do prawidłowego funkcjonowania. Może być przez to szczególnie korzystna w łagodzeniu ostrego i przewlekłego bólu pleców. Stawy pozbawione prawidłowego zakresu ruchu z powodu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego mogą być przyczyną znacznego dyskomfortu, niewłaściwego napięcia mięśniowego i ograniczania sprawności fizycznej. Techniki terapii manualnej mogą przywrócić mobilność i zmniejszyć napięcie.

Jakie są techniki wykorzystywane w terapii manualnej?

Ten rodzaj terapii wykorzystuje wiele różnych technik, jednak najpopularniejsze z nich to:

  • Mobilizacja tkanek miękkich

Mobilizacja tkanek miękkich jest często wykorzystywana do rozbicia włóknistej tkanki mięśniowej i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Na przykład terapeuta może wykonać mobilizację tkanek miękkich wokół nagromadzenia tkanki bliznowatej. Sama technika polega na wielokrotnym rozciąganiu i naciskaniu wokół docelowych mięśni.

Celem mobilizacji tkanek miękkich jest rozbicie nieelastycznej lub włóknistej tkanki, przemieszczenie płynów tkankowych i rozluźnienie napięcia mięśniowego. Ta procedura jest powszechnie stosowana do mięśni otaczających kręgosłup. Terapeuta zlokalizuje obszar największego ograniczenia tkanki poprzez dotyki. Po zidentyfikowaniu te ograniczenia można zmobilizować za pomocą szerokiej gamy technik, zazwyczaj polegających na zastosowaniu siły na wąskim obszarze tkanki, aby przywrócić jej normalne napięcie i zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

  • Mobilizacja stawów

Ten rodzaj mobilizacji jest stosowany celu rozluźnienia ograniczonego stawu i zwiększenia jego zakresu ruchu. Polega na wykonywaniu przez terapeutę biernego ruchu w stawie. Mobilizacja stawu często zapewnia trwałą ulgę w bólu mięśni, które są nieprawidłowo napięte z uwagi na ograniczenia ruchomości stawu. Dobrze sprawdza się również przy bólach kręgosłupa.

  • Technika napięcia i przeciwnapięcia

Technika ta skupia się na korygowaniu nieprawidłowych odruchów, które przyczyniają się do wad postawy oraz tkliwości w okolicach konkretnych stawów. Terapeuta manipuluje pozycją stawu pacjenta, pytając go, w którym momencie tkliwość ustępuje. Pacjent jest utrzymywany w tej komfortowej pozycji przez około 90 sekund, a w tym czasie terapeuta łagodnie aplikuje siłę, mającą być „przeciwwagą” dla nieprawidłowego napięcia, a następnie powoli wyprowadza pacjenta z tej pozycji. Technika napięcia i przeciwnapięcia dobrze się sprawdza szczególnie w przypadku tkliwości czy bólu o charakterze ostrym lub napadowym.

W centrum KRIOSONIK skorzystać można z kompleksowych zabiegów terapii manualnej. Osoby zainteresowane tego typu pomocą zapraszamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wróblewskiego 46, 45-759
Usługi płatne i NFZ  77 688 83 13
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.