Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Terapia manualna, na czym polega?

Terapia manualna to specjalistyczna metoda fizykoterapii, wykorzystująca techniki dostępne bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Zwykle fizjoterapeuta wykorzystuje siłę własnych rąk dla uzyskania pożądanych efektów.

Co można leczyć za pomocą terapii manualnej?

Terapia manualna skupia się na tkankach miękkich oraz stawach ciała, aby łagodzić ból, przywrócić sprawność i budować odpowiednie nawyki. Terapia tkanek miękkich, często obejmująca techniki masażu, polega na wywieraniu nacisku w celu rozluźnienia mięśni, rozbicia tkanki bliznowatej, zmniejszenia stanu zapalnego, złagodzenia bólu lub pobudzenia krążenia.

Ten rodzaj terapii może obejmować również mobilizację stawów i manipulacje, mające na celu zmniejszenie bólu i powrót do prawidłowego funkcjonowania. Może być przez to szczególnie korzystna w łagodzeniu ostrego i przewlekłego bólu pleców. Stawy pozbawione prawidłowego zakresu ruchu z powodu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego mogą być przyczyną znacznego dyskomfortu, niewłaściwego napięcia mięśniowego i ograniczania sprawności fizycznej. Techniki terapii manualnej mogą przywrócić mobilność i zmniejszyć napięcie.

Jakie są techniki wykorzystywane w terapii manualnej?

Ten rodzaj terapii wykorzystuje wiele różnych technik, jednak najpopularniejsze z nich to:

  • Mobilizacja tkanek miękkich

Mobilizacja tkanek miękkich jest często wykorzystywana do rozbicia włóknistej tkanki mięśniowej i rozluźnienia napięcia mięśniowego. Na przykład terapeuta może wykonać mobilizację tkanek miękkich wokół nagromadzenia tkanki bliznowatej. Sama technika polega na wielokrotnym rozciąganiu i naciskaniu wokół docelowych mięśni.

Celem mobilizacji tkanek miękkich jest rozbicie nieelastycznej lub włóknistej tkanki, przemieszczenie płynów tkankowych i rozluźnienie napięcia mięśniowego. Ta procedura jest powszechnie stosowana do mięśni otaczających kręgosłup. Terapeuta zlokalizuje obszar największego ograniczenia tkanki poprzez dotyki. Po zidentyfikowaniu te ograniczenia można zmobilizować za pomocą szerokiej gamy technik, zazwyczaj polegających na zastosowaniu siły na wąskim obszarze tkanki, aby przywrócić jej normalne napięcie i zmniejszyć dolegliwości bólowe. 

  • Mobilizacja stawów

Ten rodzaj mobilizacji jest stosowany celu rozluźnienia ograniczonego stawu i zwiększenia jego zakresu ruchu. Polega na wykonywaniu przez terapeutę biernego ruchu w stawie. Mobilizacja stawu często zapewnia trwałą ulgę w bólu mięśni, które są nieprawidłowo napięte z uwagi na ograniczenia ruchomości stawu. Dobrze sprawdza się również przy bólach kręgosłupa.

  • Technika napięcia i przeciwnapięcia

Technika ta skupia się na korygowaniu nieprawidłowych odruchów, które przyczyniają się do wad postawy oraz tkliwości w okolicach konkretnych stawów. Terapeuta manipuluje pozycją stawu pacjenta, pytając go, w którym momencie tkliwość ustępuje. Pacjent jest utrzymywany w tej komfortowej pozycji przez około 90 sekund, a w tym czasie terapeuta łagodnie aplikuje siłę, mającą być „przeciwwagą” dla nieprawidłowego napięcia, a następnie powoli wyprowadza pacjenta z tej pozycji. Technika napięcia i przeciwnapięcia dobrze się sprawdza szczególnie w przypadku tkliwości czy bólu o charakterze ostrym lub napadowym.

W centrum KRIOSONIK skorzystać można z kompleksowych zabiegów terapii manualnej. Osoby zainteresowane tego typu pomocą zapraszamy do kontaktu!

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.