Menu Zamknij
header

Ból kręgosłupa to jedna z najpowszechniej występujących dolegliwości we współczesnym świecie. Borykają się z nim zarówno osoby starsze, jak i młode – bez względu na wiek pacjenta i przyczyny dolegliwości ból kręgosłupa trzeba leczyć, bo sam nie minie, a z biegiem czasu może się tylko pogłębiać. Jedną z metod łagodzenia bólu kręgosłupa i leczenia jego przyczyn jest terapia manualna.

Bóle kręgosłupa to prawdziwa plaga zdrowotna XXI wieku. Borykają się z nimi coraz młodsi pacjenci – czasami nawet dzieci. O ile w wielu przypadkach bóle kręgosłupa są spowodowane różnego rodzaju przeciążeniami i zwyrodnieniami na skutek naturalnych procesów starzenia i „zużywania się” jego poszczególnych elementów, o tyle kręgosłupowi nie pomaga też nadwaga, siedzący tryb życia i niedobór aktywności fizycznej.

Bez względu na wiek pacjenta i przyczynę dolegliwości pewne jest to, że ból kręgosłupa trzeba leczyć – sam nie minie, a z biegiem czasu może się pogłębiać, utrudniać, a nawet uniemożliwiać normalne wykonywanie codziennych czynności. Jedną z metod leczenia bólu kręgosłupa, którą z powodzeniem stosujemy w naszych placówkach KRIOSONIK, jest terapia manualna.

Terapia manualna – co to jest?

Trudno jest zmieścić definicję terapii manualnej w jednym zdaniu. Najogólniej można jednak stwierdzić, że są to różnego rodzaju czynności wykonywane przez rehabilitanta, takie jak uciśnięcia, manipulacje, chwyty i uklepywanie, których celem jest wykrycie przyczyn dolegliwości, a następnie złagodzenie bólu albo jego całkowite wyeliminowanie.

Terapia manualna kręgosłupa znajduje zastosowanie u pacjentów ze stanami przeciążeniowymi poszczególnych odcinków kręgosłupa, z dolegliwościami bólowymi, zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową, dyskopatią oraz innymi nieprawidłowościami w obrębie kręgosłupa.

Terapia manualna kręgosłupa – jak przebiega i jakie daje efekty?

Podczas terapii manualnej kręgosłupa rehabilitant może wykorzystywać różne techniki – manipulacje, mobilizacje, neuromobilizacje, masaż czy stretching. Dzięki temu wpływa na wszystkie tkanki w obrębie kręgosłupa – więzadła, ścięgna, stawy, otaczające go mięśnie, nerwy, kręgi i dyski.

Pozwala to rozluźnić napięte mięśnie, przywrócić równowagę mięśniową, złagodzić dolegliwości bólowe, hamować stan zapalny oraz przywrócić prawidłowe położenie kręgów i dysków. U wielu pacjentów ból zmniejsza się już po jednej sesji terapii manualnej, u innych potrzebna jest seria 4-5 zabiegów. Zdarza się, że terapia manualna pozwala uniknąć bardziej inwazyjnych metod leczenia, w tym zabiegów chirurgicznych w obrębie kręgosłupa!

Z terapii manualnej dopasowanej do indywidualnych potrzeb skorzystać można w naszych placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Terapia stawów skroniowo-żuchwowych

Staw skroniowo-żuchwowy łączy dolną szczękę z czaszką. Jest on bardzo mocno eksploatowany w ciągu dnia – podczas mówienia, śpiewania, jedzenia czy mimiki twarzy. Stąd właśnie bierze się ryzyko występowania różnego rodzaju przeciążeń, powodujących rozmaite dolegliwości i wymagających specjalistycznej terapii. Staw skroniowo-żuchwowy przez otaczające mięśnie i więzadła połączony jest funkcjonalnie z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Stąd bóle odcinka szyjnego kręgosłupa, a także szyi i głowy, mogą być efektem właśnie dysfunkcji w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. W jego okolicach przebiegają także liczne nerwy – przeciążenie stawu skroniowo-żuchwowego może powodować ucisk na nerwy, a w konsekwencji – szumy uszne, mdłości czy zawroty głowy. Zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych – przyczyny Czynników powodujących dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych może być naprawdę wiele. Do tych występujących najczęściej zalicza się:
  • braki w naturalnym uzębieniu,
  • stosowanie protez zębowych,
  • nieleczone wady zgryzu,
  • szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, przygryzanie warg, zbyt częste żucie gumy,
  • nadmierny stres i spowodowane tym zaciskanie zębów,
  • wady postawy,
  • urazy mechaniczne w obrębie twarzoczaszki,
  • mimowolne zgrzytanie zębami.
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowego – objawy Postawienie prawidłowej diagnozy dotyczącej zaburzeń w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych bywa w wielu przypadkach bardzo trudne – podobne objawy mogą dawać także inne dolegliwości: neurologiczne, reumatyczne, ortopedyczne. Na co jednak należy zwrócić szczególną uwagę?
  • Ból głowy – może przypominać migrenę, promieniuje do uszu lub powoduje przykry ucisk za gałkami ocznymi.
  • Odgłos trzeszczenia – podczas ziewania, mówienia, gryzienia lub bardzo gwałtownych ruchów żuchwą.
  • Szumy uszne – utrudniające normalnie słyszenie, zauważalne najbardziej w momentach ciszy.
  • Bóle szyi i barków – niespowodowane urazami mechanicznymi, przeciążeniami czy chorobami układu ruchu.
Diagnostyka Diagnozowanie zaburzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych bywa dość złożonym problemem. Czasami rozpoznania dysfunkcji dokonuje lekarz dentysta przy wykonywaniu stomatologicznych badań obrazowych, takich jak pantomogram czy tomografia CBCT (specjalistyczny rodzaj tomografii komputerowej wykonywany na potrzeby leczenia stomatologicznego). Diagnozę stawia się również na podstawie wywiadu z pacjentem, dokładnego badania manualnego oraz wykonania zdjęcia RTG w zwarciu oraz rozwarciu szczęk. Terapia stawów skroniowo-żuchwowych W wielu przypadkach terapia zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych rozpoczyna się od leczenia stomatologicznego. Dentysta ocenia stan uzębienia, sprawdza poprawność zgryzu, ocenia jakość wykonanych wypełnień i/lub protez. Niekiedy u pacjenta konieczne bywa wdrożenie leczenia ortodontycznego, wykonanie nowych protez zębowych lub uzupełnienie luk w naturalnym uzębieniu. Terapia stawów skroniowo-żuchwowych powinna obejmować również odpowiednie działania rehabilitacyjne. Znanym i cenionym sposobem leczenia jest m.in. fizjoterapia, której celem jest zmniejszenie zwarcia stawu oraz poprawa elastyczności mięśni. Zastosowanie w terapii stawów skroniowo-żuchwowych znajdują niektóre metody fizykoterapii: pole magnetyczne, elektroterapia, krioterapia, laseroterapia, a także ćwiczenia relaksacyjne i rozluźniające mięśnie. Osoby, u których zaburzenia w funkcjonowaniu stawów spowodowane są przez bruksizm, muszą przez cały czas lub na noc nosić specjalną szynę, wykonywaną na indywidualne zamówienie, idealnie dopasowaną do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta. Mają one za zadanie chronić zęby górne przed tarciem o dolne. Jeżeli metody te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów albo stawy są już mocno zdeformowane, konieczny może być zabieg chirurgiczny. Na terapię stawów skroniowo-żuchwowych dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta zapraszamy oczywiście do centrum KRIOSONIK. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://www.kriosonik.pl/rehabilitacja-warszawa/kontakt.