Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Udar – liczy się czas!

Udar mózgu to stan, w którym na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej dochodzi do jej obumarcia. W przypadku udaru bardzo ważny jest czas, w którym pacjent otrzymuje specjalistyczną pomoc – jeśli trafi do szpitala szybko, szansa na odwrócenie skutków udaru jest duża.

Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje udaru mózgu – niedokrwienny i krwotoczny. Z udarem niedokrwiennym mamy do czynienia w sytuacji, gdy tętnica zaopatrująca mózg w krew staje się niedrożna. Z kolei udar krwotoczny, zwany potocznie wylewem, to pęknięcie ściany tętnicy i wylanie się krwi poza naczynie – nie dociera ona wówczas do tkanki mózgowej i niszczy okoliczną tkankę nerwową.

Udar mózgu może mieć różne przyczyny. Najczęściej dochodzi do niej na skutek miażdżycy (choroba, w przebiegu której tzw. blaszki miażdżycowe zatykają światło tętnicy), zatoru (zablokowaniu tętnicy przez skrzeplinę krwi), wieloletniego nadciśnienia tętniczego powodującego powstawanie mikrotętniaków oraz wrodzonych wad ściany naczynia.

Udar mózgu – objawy

Objawy udaru mózgu zależą od tego, która konkretnie część mózgu została uszkodzona. Do najczęstszych objawów zalicza się:

  • osłabienie mięśni twarzy,
  • niedowład kończyn,
  • zaburzenia widzenia (np. podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia),
  • osłabienie mięśni gardła i języka (problemy z połykaniem, trudności z mówieniem),
  • zaburzenia równowagi i koordynacji,
  • zaburzenia przytomności.

Objawy mogą się nasilać w ciągu kilku-kilkunastu godzin, później ustępować i znów się nasilać. Co ważne, nawet do 1/3 udarów dochodzi… w trakcie snu.

Udar – kluczowa szybka pomoc

Każdy udar mózgu – bez względu na nasilenie objawów – wymaga specjalistycznego leczenia. Ważne jest, by osoba z objawami udaru jak najszybciej trafiła do szpitala, bo komórki mózgu zaczynają obumierać już po kilku minutach. Przyjmuje się, że jeśli leczenie zostanie wdrożone nie później niż 3 godziny od pierwszych objawów, to można nie tylko uratować życie pacjenta, ale także w dużej mierze odwrócić skutki udaru i uchronić pacjenta przed ciężką niepełnosprawnością.

Gdy tylko stan pacjenta się ustabilizuje, w zależności od występujących zaburzeń, wdraża się działania mające na celu m.in. zapobieganie odleżynom oraz przywrócenie mu maksimum sprawności. Bardzo ważna jest intensywna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja – ćwiczenia czynne i bierne, masaże, zabiegi fizykoterapii, terapia zajęciowa itp.

Pomocą pacjentom po udarze zajmujemy się w placówkach KRIOSONIK – w naszej ofercie zajmuje się zarówno wczesna rehabilitacja u osób bezpośrednio po udarze, jak i rehabilitacja późniejsza, ukierunkowana na maksymalne przywrócenie pacjentom samodzielności. Jeśli Ty lub Twój bliski potrzebujecie tego typu wsparcia, zachęcamy do kontaktu!