Udar mózgu to stan, w którym na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej dochodzi do jej obumarcia. W przypadku udaru bardzo ważny jest czas, w którym pacjent otrzymuje specjalistyczną pomoc – jeśli trafi do szpitala szybko, szansa na odwrócenie skutków udaru jest duża.
Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje udaru mózgu – niedokrwienny i krwotoczny. Z udarem niedokrwiennym mamy do czynienia w sytuacji, gdy tętnica zaopatrująca mózg w krew staje się niedrożna. Z kolei udar krwotoczny, zwany potocznie wylewem, to pęknięcie ściany tętnicy i wylanie się krwi poza naczynie – nie dociera ona wówczas do tkanki mózgowej i niszczy okoliczną tkankę nerwową.
Udar mózgu może mieć różne przyczyny. Najczęściej dochodzi do niej na skutek miażdżycy (choroba, w przebiegu której tzw. blaszki miażdżycowe zatykają światło tętnicy), zatoru (zablokowaniu tętnicy przez skrzeplinę krwi), wieloletniego nadciśnienia tętniczego powodującego powstawanie mikrotętniaków oraz wrodzonych wad ściany naczynia.
Udar mózgu – objawy
Objawy udaru mózgu zależą od tego, która konkretnie część mózgu została uszkodzona. Do najczęstszych objawów zalicza się:
- osłabienie mięśni twarzy,
- niedowład kończyn,
- zaburzenia widzenia (np. podwójne widzenie, ograniczenie pola widzenia),
- osłabienie mięśni gardła i języka (problemy z połykaniem, trudności z mówieniem),
- zaburzenia równowagi i koordynacji,
- zaburzenia przytomności.
Objawy mogą się nasilać w ciągu kilku-kilkunastu godzin, później ustępować i znów się nasilać. Co ważne, nawet do 1/3 udarów dochodzi… w trakcie snu.
Udar – kluczowa szybka pomoc
Każdy udar mózgu – bez względu na nasilenie objawów – wymaga specjalistycznego leczenia. Ważne jest, by osoba z objawami udaru jak najszybciej trafiła do szpitala, bo komórki mózgu zaczynają obumierać już po kilku minutach. Przyjmuje się, że jeśli leczenie zostanie wdrożone nie później niż 3 godziny od pierwszych objawów, to można nie tylko uratować życie pacjenta, ale także w dużej mierze odwrócić skutki udaru i uchronić pacjenta przed ciężką niepełnosprawnością.
Gdy tylko stan pacjenta się ustabilizuje, w zależności od występujących zaburzeń, wdraża się działania mające na celu m.in. zapobieganie odleżynom oraz przywrócenie mu maksimum sprawności. Bardzo ważna jest intensywna, dopasowana do potrzeb rehabilitacja – ćwiczenia czynne i bierne, masaże, zabiegi fizykoterapii, terapia zajęciowa itp.
Pomocą pacjentom po udarze zajmujemy się w placówkach KRIOSONIK – w naszej ofercie zajmuje się zarówno wczesna rehabilitacja u osób bezpośrednio po udarze, jak i rehabilitacja późniejsza, ukierunkowana na maksymalne przywrócenie pacjentom samodzielności. Jeśli Ty lub Twój bliski potrzebujecie tego typu wsparcia, zachęcamy do kontaktu!