Czym jest konsultacja fizjoterapeutyczna?

Na konsultacje z lekarzami specjalistami każdy pacjent udaje się wielokrotnie w trakcie całego życia. W sytuacji, gdy boryka się z problemami z narządem ruchu – bólami mięśni, ograniczeniem ruchomości w stawach, chorobami zwyrodnieniowymi, stanami pourazowymi – oprócz konsultacji z ortopedą warto udać się na konsultację fizjoterapeutyczną. Podczas spotkania z pacjentem, fizjoterapeuta ustala, jaki jest jego główny problem.
Podczas spotkania fizjoterapeuta doradza najskuteczniejsze formy terapii i przedstawia zarys przebiegu procesu leczenia.
Cena konsultacji już od 65 zł.
Konsultacja fizjoterapeutyczna jak przebiega?

Kompletna konsultacja fizjoterapeutyczna powinna składać się z kilku etapów:
- badania podmiotowego (wywiadu),
- badania przedmiotowego (testy diagnostyczne i funkcjonalne, badania palpacyjne, obserwacja wzrokowa),
- ocena wyników badań obrazowych (ultrasonografia, badanie rentgenowskie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny – jeśli oczywiście pacjent takowe posiada).
Podczas spotkania fizjoterapeuta doradza najskuteczniejsze formy terapii i przedstawia zarys przebiegu procesu leczenia.
Konsultacja fizjoterapeutyczna dlaczego warto?
Diagnozę dotyczącą schorzeń i urazów układu ruchu w pierwszej kolejności powinien postawić lekarz, ale konsultacje fizjoterapeutyczne są bardzo pomocnym elementem diagnostyki. Na podstawie uzyskanych od pacjenta informacji, doświadczony fizjoterapeuta może określić:
- rodzaj schorzenia,
- stadium zaawansowania,
- możliwości rehabilitacji danej choroby/urazu,
- indywidualny plan fizjoterapii,
- liczbę sesji terapeutycznych i ich częstotliwość.
Dodatkowo, specjalista może również przeprowadzić instruktaż ćwiczeń, które pacjent powinien wykonywać w domu.
Kiedy można spodziewać się efektów?
Należy mieć świadomość, że sama konsultacja fizjoterapeutyczna nie jest cudownym rozwiązaniem, które od ręki pozwoli pozbyć się choroby czy urazu. Podczas konsultacji fizjoterapeuta może pomóc w diagnozie problemu oraz dobrać najlepsze metody rehabilitacji – pełne efekty są widoczne dopiero po zakończeniu całej terapii, ale w wielu przypadkach złagodzenie bólu czy zmniejszenie opuchlizny przynosi już jeden zabieg czy sesja ćwiczeń.

Umów się na wizytę


