Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

W jakich przypadkach rehabilitacja w domu pacjenta jest dobrym pomysłem?

Rehabilitacja nie zawsze musi być prowadzona w przychodni albo szpitalu. Dla niektórych pacjentów lepszym, wygodniejszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje prowadzona w warunkach domowych. Usługi tego typu - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik.

Rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje - odbywa się w miejscu zamieszkania pacjenta. To rehabilitant przyjeżdża do domu osoby potrzebującej pomocy i tam udziela mu niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Oczywiście nie wszystkich, bo z oczywistych powodów do domu pacjenta nie da się np. przewieźć kriokomory czy innego specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Poza tego typu wyjątkami, zakres rehabilitacji domowej jest jednak bardzo szeroki i obejmować może:

  • różnego rodzaju ćwiczenia (kinezyterapia),
  • masaże relaksacyjne i lecznicze,
  • kinesiotaping,
  • niektóre zabiegi fizykoterapii (np. krioterapia miejscowa, magnetoterapia, jonoforeza, laseroterapia).

Rehabilitacja domowa - dla kogo?

Najogólniej rzecz biorąc, rehabilitacja domowa przeznaczona jest dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą pojawiać się na rehabilitacji w placówce - osób starszych, niepełnosprawnych, bezpośrednio po ciężkim urazie czy operacji, mających problem z samodzielnym poruszaniem się, wykluczonych komunikacyjnie. W przypadku świadczeń udzielanych komercyjnie nie ma żadnych ograniczeń w udzielaniu tego typu świadczeń.

Nieco inaczej jest w odniesieniu do rehabilitacji domowej na NFZ. Aby skorzystać z takiej pomocy, potrzebne jest skierowanie - może je wystawić zarówno lekarz POZ, jak i inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. specjalista rehabilitacji, reumatologii, neurologii albo ortopedii. Skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia - w tym czasie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

Rehabilitacja domowa na NFZ przeznaczona jest w szczególności dla osób z:

  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu,
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
  • chorobami przewlekle postępującymi (rdzeniowy zanik mięśni, choroba Parkinsona, miopatie),
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych (także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu),
  • urazami kończyn dolnych.

Rehabilitacja domowa rozpoczyna się od wizyty specjalisty, który wykonuje odpowiednie badania i ustala indywidualny plan fizjoterapii – dobiera odpowiednie zabiegi, określa ich liczbę i częstotliwość. 

Usługi rehabilitacji domowej - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.