Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

W jakich przypadkach rehabilitacja w domu pacjenta jest dobrym pomysłem?

Rehabilitacja nie zawsze musi być prowadzona w przychodni albo szpitalu. Dla niektórych pacjentów lepszym, wygodniejszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje prowadzona w warunkach domowych. Usługi tego typu - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik.

Rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje - odbywa się w miejscu zamieszkania pacjenta. To rehabilitant przyjeżdża do domu osoby potrzebującej pomocy i tam udziela mu niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Oczywiście nie wszystkich, bo z oczywistych powodów do domu pacjenta nie da się np. przewieźć kriokomory czy innego specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Poza tego typu wyjątkami, zakres rehabilitacji domowej jest jednak bardzo szeroki i obejmować może:

  • różnego rodzaju ćwiczenia (kinezyterapia),
  • masaże relaksacyjne i lecznicze,
  • kinesiotaping,
  • niektóre zabiegi fizykoterapii (np. krioterapia miejscowa, magnetoterapia, jonoforeza, laseroterapia).

Rehabilitacja domowa - dla kogo?

Najogólniej rzecz biorąc, rehabilitacja domowa przeznaczona jest dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą pojawiać się na rehabilitacji w placówce - osób starszych, niepełnosprawnych, bezpośrednio po ciężkim urazie czy operacji, mających problem z samodzielnym poruszaniem się, wykluczonych komunikacyjnie. W przypadku świadczeń udzielanych komercyjnie nie ma żadnych ograniczeń w udzielaniu tego typu świadczeń.

Nieco inaczej jest w odniesieniu do rehabilitacji domowej na NFZ. Aby skorzystać z takiej pomocy, potrzebne jest skierowanie - może je wystawić zarówno lekarz POZ, jak i inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. specjalista rehabilitacji, reumatologii, neurologii albo ortopedii. Skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia - w tym czasie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

Rehabilitacja domowa na NFZ przeznaczona jest w szczególności dla osób z:

  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu,
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
  • chorobami przewlekle postępującymi (rdzeniowy zanik mięśni, choroba Parkinsona, miopatie),
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych (także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu),
  • urazami kończyn dolnych.

Rehabilitacja domowa rozpoczyna się od wizyty specjalisty, który wykonuje odpowiednie badania i ustala indywidualny plan fizjoterapii – dobiera odpowiednie zabiegi, określa ich liczbę i częstotliwość. 

Usługi rehabilitacji domowej - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.