Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

 • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
 • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
 • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
 • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
 • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

W jakich przypadkach rehabilitacja w domu pacjenta jest dobrym pomysłem?

Rehabilitacja nie zawsze musi być prowadzona w przychodni albo szpitalu. Dla niektórych pacjentów lepszym, wygodniejszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje prowadzona w warunkach domowych. Usługi tego typu - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik.

Rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje - odbywa się w miejscu zamieszkania pacjenta. To rehabilitant przyjeżdża do domu osoby potrzebującej pomocy i tam udziela mu niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Oczywiście nie wszystkich, bo z oczywistych powodów do domu pacjenta nie da się np. przewieźć kriokomory czy innego specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Poza tego typu wyjątkami, zakres rehabilitacji domowej jest jednak bardzo szeroki i obejmować może:

 • różnego rodzaju ćwiczenia (kinezyterapia),
 • masaże relaksacyjne i lecznicze,
 • kinesiotaping,
 • niektóre zabiegi fizykoterapii (np. krioterapia miejscowa, magnetoterapia, jonoforeza, laseroterapia).

Rehabilitacja domowa - dla kogo?

Najogólniej rzecz biorąc, rehabilitacja domowa przeznaczona jest dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą pojawiać się na rehabilitacji w placówce - osób starszych, niepełnosprawnych, bezpośrednio po ciężkim urazie czy operacji, mających problem z samodzielnym poruszaniem się, wykluczonych komunikacyjnie. W przypadku świadczeń udzielanych komercyjnie nie ma żadnych ograniczeń w udzielaniu tego typu świadczeń.

Nieco inaczej jest w odniesieniu do rehabilitacji domowej na NFZ. Aby skorzystać z takiej pomocy, potrzebne jest skierowanie - może je wystawić zarówno lekarz POZ, jak i inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. specjalista rehabilitacji, reumatologii, neurologii albo ortopedii. Skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia - w tym czasie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

Rehabilitacja domowa na NFZ przeznaczona jest w szczególności dla osób z:

 • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu,
 • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
 • uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
 • chorobami przewlekle postępującymi (rdzeniowy zanik mięśni, choroba Parkinsona, miopatie),
 • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych (także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu),
 • urazami kończyn dolnych.

Rehabilitacja domowa rozpoczyna się od wizyty specjalisty, który wykonuje odpowiednie badania i ustala indywidualny plan fizjoterapii – dobiera odpowiednie zabiegi, określa ich liczbę i częstotliwość. 

Usługi rehabilitacji domowej - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.