Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

W jakich przypadkach rehabilitacja w domu pacjenta jest dobrym pomysłem?

Rehabilitacja nie zawsze musi być prowadzona w przychodni albo szpitalu. Dla niektórych pacjentów lepszym, wygodniejszym i bardziej efektywnym rozwiązaniem jest rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje prowadzona w warunkach domowych. Usługi tego typu - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik.

Rehabilitacja domowa - jak sama nazwa wskazuje - odbywa się w miejscu zamieszkania pacjenta. To rehabilitant przyjeżdża do domu osoby potrzebującej pomocy i tam udziela mu niezbędnych świadczeń zdrowotnych. Oczywiście nie wszystkich, bo z oczywistych powodów do domu pacjenta nie da się np. przewieźć kriokomory czy innego specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego. Poza tego typu wyjątkami, zakres rehabilitacji domowej jest jednak bardzo szeroki i obejmować może:

  • różnego rodzaju ćwiczenia (kinezyterapia),
  • masaże relaksacyjne i lecznicze,
  • kinesiotaping,
  • niektóre zabiegi fizykoterapii (np. krioterapia miejscowa, magnetoterapia, jonoforeza, laseroterapia).

Rehabilitacja domowa - dla kogo?

Najogólniej rzecz biorąc, rehabilitacja domowa przeznaczona jest dla pacjentów, którzy z różnych powodów nie mogą lub nie chcą pojawiać się na rehabilitacji w placówce - osób starszych, niepełnosprawnych, bezpośrednio po ciężkim urazie czy operacji, mających problem z samodzielnym poruszaniem się, wykluczonych komunikacyjnie. W przypadku świadczeń udzielanych komercyjnie nie ma żadnych ograniczeń w udzielaniu tego typu świadczeń.

Nieco inaczej jest w odniesieniu do rehabilitacji domowej na NFZ. Aby skorzystać z takiej pomocy, potrzebne jest skierowanie - może je wystawić zarówno lekarz POZ, jak i inny lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, np. specjalista rehabilitacji, reumatologii, neurologii albo ortopedii. Skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia - w tym czasie musi zostać zarejestrowane, bez względu na to, kiedy rozpocznie się rehabilitacja.

Rehabilitacja domowa na NFZ przeznaczona jest w szczególności dla osób z:

  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu,
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego,
  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
  • chorobami przewlekle postępującymi (rdzeniowy zanik mięśni, choroba Parkinsona, miopatie),
  • chorobami zwyrodnieniowymi stawów biodrowych lub kolanowych (także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu),
  • urazami kończyn dolnych.

Rehabilitacja domowa rozpoczyna się od wizyty specjalisty, który wykonuje odpowiednie badania i ustala indywidualny plan fizjoterapii – dobiera odpowiednie zabiegi, określa ich liczbę i częstotliwość. 

Usługi rehabilitacji domowej - komercyjnie i w ramach umowy z NFZ-em - świadczymy w centrach Kriosonik. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://www.kriosonik.pl/#form_glowna.