Menu Zamknij
header

8 września obchodzony jest Światowy Dzień Fizjoterapii – ustanowiony w 1996 r. przez Światową Konfederację Fizjoterapii w celu podkreślenia roli fizjoterapii w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i chorobami wewnętrznymi.

Z tej okazji mamy dla Was wyjątkową promocję – do końca września oferujemy bezpłatne konsultacje fizjoterapeutyczne w naszych wszystkich placówkach!

To doskonała okazja, by skonsultować się ze specjalistą i zadbać o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie!
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone są drogą telefoniczną. Zapraszamy!

Wady postawy u dzieci, a szkolne plecaki

Ciężkie tornistry obciążają kręgosłup dziecka i mogą prowadzić do bólu pleców, wad postawy, a w rezultacie – deformacji kręgosłupa. Oprócz nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa, noszenie zbyt ciężkiego plecaka lub torby przez dziecko może spowodować bóle mięśni i nadmierne zmęczenie.

Zbyt ciężki plecak obciąża ciało dziecka

Ciężki tornister obciąża nie tylko plecy, ale także ramiona i szyję. Ciało dziecka będzie próbowało skompensować dodatkowy ciężar, pochylając się do przodu; prowadzi to do powstania i utrwalenia wady postawy. 

Im dłużej dziecko jest zmuszone nosić zbyt ciężki plecak, tym bardziej pogarsza się stan jego kręgosłupa i postawa ciała. Z biegiem czasu dziecko może odczuwać ból, problemy z elastycznością kręgosłupa, sztywność i ograniczony zakres ruchu.

Co więcej, wiele dzieci nosi torbę lub tornister na jednym ramieniu, co jest wyjątkowo groźne dla kręgosłupa. Takie zachowanie:

  • Powoduje jednostronne obciążenie, dzięki czemu im dłużej dziecko nosi ciężkie przedmioty na jednym ramieniu, tym bardziej strona ta staje się dominująca;
  • Nierównomierne rozłożenie ciężaru wpływa na zdolność do utrzymania wyprostowanej postawy;
  • Ciężkie przedmioty zaburzają naturalny chód;
  • Powoduje sztywność mięśni w okolicy szyi i ramion, utrudniając w ten sposób codzienne funkcjonowanie i zmniejszając zakres ruchu szyi.

Jak ciężki powinien być tornister szkolny?

Plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 procent masy ciała dziecka. Oczywiście, im lżejszy plecak, tym lepiej dla zdrowia dziecka. Rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę na postawę dziecka podczas noszenia plecaka lub torby. Jeśli pochyla się ono do przodu podczas chodzenia, plecak jest zbyt ciężki. Należy unikać toreb i worków do noszenia na jednym ramieniu

Bardzo ważna jest profilaktyka. Pomocne mogą być ćwiczenia rozciągające górnej części pleców i klatki piersiowej. Mogą pomóc zwiększyć elastyczność mięśni pleców i ramion, a także zapobiec deformacji postawy. Ważne jest również utrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, aby zmniejszyć obciążenie ciała.

Zbyt ciężki plecak i skolioza

Nie wykryto związku między noszeniem ciężkich przedmiotów a skoliozą.

Skolioza może rozwinąć się u każdego, niezależnie od ich wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku 11-13 lat. Dziewczęta są bardziej narażone na skrzywienie kręgosłupa, skolioza może być również genetyczna. 

Jednakże, osoby z łagodnymi przypadkami skoliozy często skłaniają się bardziej w lewo lub w prawo, co może powodować plecaka na jednym ramieniu, a to prowadzi do kolejnych problemów z kręgosłupem.

Jaki plecak będzie najlepszy dla utrzymania zdrowej postawy ciała?

Upewnij się, że szelki plecaka są szerokie; im są szersze, tym lepiej. Sztywny plecak zapewni lepsze wsparcie i komfort noszenia niż miękki. Upewnij się, że dziecko nosi tornister poprawnie – nie powinien on sięgać poza dolną część pleców i chybotać się podczas chodzenia.