Menu Zamknij
header

Z każdym kolejnym tygodniem słońce przygrzewa coraz mocniej, dni są dłuższe, a temperatury wyższe – oznacza to… początek sezonu biegowego! Zanim jednak wyruszymy na ulubione trasy po ulicach, parkach czy lasach, warto odpowiednio przygotować się do wysiłku.

Jak przygotować się do sezonu biegowego, aby zmniejszyć ryzyko kontuzji? Oto garść naszych porad!

1.     Zainwestuj w odpowiednie buty

Dla doświadczonych biegaczy to podstawa, ale osoby dopiero zaczynające przygodę z joggingiem powinny wiedzieć, że nie ma ważniejszego elementu biegowego ekwipunku niż obuwie. Do biegania nie nadają się tenisówki, trampki ani nawet sportowe buty do codziennego użytku. Buty do biegania powinny mieć specjalną podeszwę amortyzującą stopę, nieco wyższą cholewkę chroniącą staw skokowy. Powinny być lekkie, a zarazem wytrzymałe i przepuszczające powietrze, tak aby stopa mogła oddychać.

2.     Stopniuj wysiłek

Jeśli w trakcie zimy Twoje treningi były mniej intensywne albo w ogóle ich nie było… Koniecznie trzeba na nowo przyzwyczaić organizm do wysiłku. Nie porywaj się od razu na długie dystanse po wymagających terenach, zacznij od kilkunastominutowych treningów i stopniowo wydłużaj ich czas. Obserwuj, jak na zwiększanie intensywności wysiłku reaguje Twój organizm – jeśli odczuwasz ból np. stawów kolanowych, daj im czas na regenerację.

3.     Pamiętaj o rozgrzewce i regeneracji powysiłkowej

Każdy trening rozpocznij od 10-15-minutowej rozgrzewki. Już kilka prostych ćwiczeń pozwoli przygotować mięśnie i stawy do wysiłku, a to znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji. Pamiętaj również o tym, że ważne jest odpowiednie zakończenie treningu. Po wysiłku zjedz wysokobiałkowy posiłek, nawodnij organizm, jeśli tego potrzebujesz – zdrzemnij się. Możesz wziąć prysznic z naprzemiennymi ciepłymi i zimnymi strumieniami wody albo skorzystać z rollerów do masażu.

4.     Ból, obrzęk i inne problemy? Idź do specjalisty!

Jeśli zauważasz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – ból stawów i mięśni, obrzęki stawów albo ograniczenie ich ruchomości – zgłoś się do specjalisty. Nawet najdrobniejszych dolegliwości nie wolno lekceważyć – nieleczone mogą się pogłębiać i zmienić w poważną kontuzję. Czasami wystarczy kilka wizyt u rehabilitanta i dopasowane do potrzeb zabiegi, by szybko zniwelować drobne przeciążenia albo stany zapalne.

Ze specjalistycznej pomocy – zarówno w zakresie przygotowania do sezonu biegowego, rehabilitacji pourazowej czy regeneracji po treningu – skorzystać można w placówkach KRIOSONIK. Zapraszamy do kontaktu!

Wady postawy u dzieci, a szkolne plecaki

Ciężkie tornistry obciążają kręgosłup dziecka i mogą prowadzić do bólu pleców, wad postawy, a w rezultacie – deformacji kręgosłupa. Oprócz nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa, noszenie zbyt ciężkiego plecaka lub torby przez dziecko może spowodować bóle mięśni i nadmierne zmęczenie.

Zbyt ciężki plecak obciąża ciało dziecka

Ciężki tornister obciąża nie tylko plecy, ale także ramiona i szyję. Ciało dziecka będzie próbowało skompensować dodatkowy ciężar, pochylając się do przodu; prowadzi to do powstania i utrwalenia wady postawy. 

Im dłużej dziecko jest zmuszone nosić zbyt ciężki plecak, tym bardziej pogarsza się stan jego kręgosłupa i postawa ciała. Z biegiem czasu dziecko może odczuwać ból, problemy z elastycznością kręgosłupa, sztywność i ograniczony zakres ruchu.

Co więcej, wiele dzieci nosi torbę lub tornister na jednym ramieniu, co jest wyjątkowo groźne dla kręgosłupa. Takie zachowanie:

  • Powoduje jednostronne obciążenie, dzięki czemu im dłużej dziecko nosi ciężkie przedmioty na jednym ramieniu, tym bardziej strona ta staje się dominująca;
  • Nierównomierne rozłożenie ciężaru wpływa na zdolność do utrzymania wyprostowanej postawy;
  • Ciężkie przedmioty zaburzają naturalny chód;
  • Powoduje sztywność mięśni w okolicy szyi i ramion, utrudniając w ten sposób codzienne funkcjonowanie i zmniejszając zakres ruchu szyi.

Jak ciężki powinien być tornister szkolny?

Plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 procent masy ciała dziecka. Oczywiście, im lżejszy plecak, tym lepiej dla zdrowia dziecka. Rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę na postawę dziecka podczas noszenia plecaka lub torby. Jeśli pochyla się ono do przodu podczas chodzenia, plecak jest zbyt ciężki. Należy unikać toreb i worków do noszenia na jednym ramieniu

Bardzo ważna jest profilaktyka. Pomocne mogą być ćwiczenia rozciągające górnej części pleców i klatki piersiowej. Mogą pomóc zwiększyć elastyczność mięśni pleców i ramion, a także zapobiec deformacji postawy. Ważne jest również utrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, aby zmniejszyć obciążenie ciała.

Zbyt ciężki plecak i skolioza

Nie wykryto związku między noszeniem ciężkich przedmiotów a skoliozą.

Skolioza może rozwinąć się u każdego, niezależnie od ich wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku 11-13 lat. Dziewczęta są bardziej narażone na skrzywienie kręgosłupa, skolioza może być również genetyczna. 

Jednakże, osoby z łagodnymi przypadkami skoliozy często skłaniają się bardziej w lewo lub w prawo, co może powodować plecaka na jednym ramieniu, a to prowadzi do kolejnych problemów z kręgosłupem.

Jaki plecak będzie najlepszy dla utrzymania zdrowej postawy ciała?

Upewnij się, że szelki plecaka są szerokie; im są szersze, tym lepiej. Sztywny plecak zapewni lepsze wsparcie i komfort noszenia niż miękki. Upewnij się, że dziecko nosi tornister poprawnie – nie powinien on sięgać poza dolną część pleców i chybotać się podczas chodzenia.