Menu Zamknij
header

Są sytuacje, w których rehabilitacji potrzebuje każdy – nie wyłączając kobiet spodziewających się dziecka. Czy jednak zabiegi rehabilitacyjne u ciężarnych są bezpieczne? Podpowiadamy!

Z jednej strony, ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, kiedy musi troszczyć się nie tylko o siebie, ale także o rozwijający się płód. Nie bez przyczyny u kobiet w ciąży nie stosuje się wielu leków i nie wykonuje całego szeregu badań czy zabiegów medycznych, nie wyłączając rehabilitacji. W większości przypadków nie wiadomo, czy dana substancja, czynnik albo ingerencja w organizm matki nie zaszkodzi dziecku – a ze względów etycznych nie prowadzi się takich badań.

Z drugiej strony, kobieta w ciąży niejednokrotnie potrzebuje pomocy rehabilitanta. Ciąża jest dla organizmu okresem wielkiego wysiłku, który może skutkować np. bólami kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych. Kobiety ciężarne borykają się często z rwą kulszową, pojawiają się u nich kłopoty z wypróżnianiem, zaś zwiększone wydzielanie hormonów prowadzi m.in. do rozluźnienia więzadeł oraz zwiększenia ruchomości stawów. Nie można zapominać, że pewne zabiegi i ćwiczenia mogą być także świetnym elementem przygotowania do porodu. Wreszcie zdarza się i tak, że kobieta w ciąży ulegnie wypadkowi, przewróci się, skręci staw czy złamie rękę – a rehabilitacja jest wtedy kluczowym elementem powrotu do zdrowia.

Rehabilitacja w ciąży – co wolno, a czego nie?

Warto z całą stanowczością podkreślić, że rozwijająca się prawidłowo, zdrowa, niezagrożona ciąża nie jest przeciwwskazaniem do rehabilitacji, tyle że… u ciężarnych można wykonywać część zabiegów, zaś inne są niewskazane.

Jak to wygląda w praktyce? Otóż do bezpiecznych – i niejednokrotnie nawet zalecanych jako element przygotowania do porodu oraz łagodzenia dolegliwości typowych dla ciąży – zabiegów rehabilitacyjnych dla ciężarnych zalicza się:

  • masaże (ale tylko ich niektóre odmiany i nie na wszystkich obszarach ciała),
  • kinezyterapię (głównie różnego rodzaju ćwiczenia – oddechowe, wzmacniające, rozciągające, poprawiające krążenie),
  • niektóre techniki i metody terapii manualnej,
  • kinesiotaping.

Ze względu na nieznany wpływ na rozwój płodu, nie zaleca się natomiast wykonywania u kobiet w ciąży zabiegów fizykoterapii, czyli np. krioterapii, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków czy pola magnetycznego. Należy zachować szczególną ostrożność nawet w sytuacji podejrzenia ciąży, bo niektóre z tych zabiegów wykonywane w I trymestrze mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.

W naszych centrach KRIOSONIK kobiety w ciąży mogą uzyskać specjalistyczną, profesjonalną pomoc w zakresie rehabilitacji, przygotowania do porodu, a także powrotu do formy po urodzeniu dziecka. Zapraszamy na konsultacje!

Wady postawy u dzieci, a szkolne plecaki

Ciężkie tornistry obciążają kręgosłup dziecka i mogą prowadzić do bólu pleców, wad postawy, a w rezultacie – deformacji kręgosłupa. Oprócz nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa, noszenie zbyt ciężkiego plecaka lub torby przez dziecko może spowodować bóle mięśni i nadmierne zmęczenie.

Zbyt ciężki plecak obciąża ciało dziecka

Ciężki tornister obciąża nie tylko plecy, ale także ramiona i szyję. Ciało dziecka będzie próbowało skompensować dodatkowy ciężar, pochylając się do przodu; prowadzi to do powstania i utrwalenia wady postawy. 

Im dłużej dziecko jest zmuszone nosić zbyt ciężki plecak, tym bardziej pogarsza się stan jego kręgosłupa i postawa ciała. Z biegiem czasu dziecko może odczuwać ból, problemy z elastycznością kręgosłupa, sztywność i ograniczony zakres ruchu.

Co więcej, wiele dzieci nosi torbę lub tornister na jednym ramieniu, co jest wyjątkowo groźne dla kręgosłupa. Takie zachowanie:

  • Powoduje jednostronne obciążenie, dzięki czemu im dłużej dziecko nosi ciężkie przedmioty na jednym ramieniu, tym bardziej strona ta staje się dominująca;
  • Nierównomierne rozłożenie ciężaru wpływa na zdolność do utrzymania wyprostowanej postawy;
  • Ciężkie przedmioty zaburzają naturalny chód;
  • Powoduje sztywność mięśni w okolicy szyi i ramion, utrudniając w ten sposób codzienne funkcjonowanie i zmniejszając zakres ruchu szyi.

Jak ciężki powinien być tornister szkolny?

Plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 procent masy ciała dziecka. Oczywiście, im lżejszy plecak, tym lepiej dla zdrowia dziecka. Rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę na postawę dziecka podczas noszenia plecaka lub torby. Jeśli pochyla się ono do przodu podczas chodzenia, plecak jest zbyt ciężki. Należy unikać toreb i worków do noszenia na jednym ramieniu

Bardzo ważna jest profilaktyka. Pomocne mogą być ćwiczenia rozciągające górnej części pleców i klatki piersiowej. Mogą pomóc zwiększyć elastyczność mięśni pleców i ramion, a także zapobiec deformacji postawy. Ważne jest również utrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, aby zmniejszyć obciążenie ciała.

Zbyt ciężki plecak i skolioza

Nie wykryto związku między noszeniem ciężkich przedmiotów a skoliozą.

Skolioza może rozwinąć się u każdego, niezależnie od ich wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku 11-13 lat. Dziewczęta są bardziej narażone na skrzywienie kręgosłupa, skolioza może być również genetyczna. 

Jednakże, osoby z łagodnymi przypadkami skoliozy często skłaniają się bardziej w lewo lub w prawo, co może powodować plecaka na jednym ramieniu, a to prowadzi do kolejnych problemów z kręgosłupem.

Jaki plecak będzie najlepszy dla utrzymania zdrowej postawy ciała?

Upewnij się, że szelki plecaka są szerokie; im są szersze, tym lepiej. Sztywny plecak zapewni lepsze wsparcie i komfort noszenia niż miękki. Upewnij się, że dziecko nosi tornister poprawnie – nie powinien on sięgać poza dolną część pleców i chybotać się podczas chodzenia. 

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wróblewskiego 46, 45-759
Usługi płatne i NFZ  77 688 83 13
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.