Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Wady postawy u dzieci, a szkolne plecaki

Ciężkie tornistry obciążają kręgosłup dziecka i mogą prowadzić do bólu pleców, wad postawy, a w rezultacie – deformacji kręgosłupa. Oprócz nieprawidłowej krzywizny kręgosłupa, noszenie zbyt ciężkiego plecaka lub torby przez dziecko może spowodować bóle mięśni i nadmierne zmęczenie.

Zbyt ciężki plecak obciąża ciało dziecka

Ciężki tornister obciąża nie tylko plecy, ale także ramiona i szyję. Ciało dziecka będzie próbowało skompensować dodatkowy ciężar, pochylając się do przodu; prowadzi to do powstania i utrwalenia wady postawy. 

Im dłużej dziecko jest zmuszone nosić zbyt ciężki plecak, tym bardziej pogarsza się stan jego kręgosłupa i postawa ciała. Z biegiem czasu dziecko może odczuwać ból, problemy z elastycznością kręgosłupa, sztywność i ograniczony zakres ruchu.

Co więcej, wiele dzieci nosi torbę lub tornister na jednym ramieniu, co jest wyjątkowo groźne dla kręgosłupa. Takie zachowanie:

  • Powoduje jednostronne obciążenie, dzięki czemu im dłużej dziecko nosi ciężkie przedmioty na jednym ramieniu, tym bardziej strona ta staje się dominująca;
  • Nierównomierne rozłożenie ciężaru wpływa na zdolność do utrzymania wyprostowanej postawy;
  • Ciężkie przedmioty zaburzają naturalny chód;
  • Powoduje sztywność mięśni w okolicy szyi i ramion, utrudniając w ten sposób codzienne funkcjonowanie i zmniejszając zakres ruchu szyi.

Jak ciężki powinien być tornister szkolny?

Plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 do 15 procent masy ciała dziecka. Oczywiście, im lżejszy plecak, tym lepiej dla zdrowia dziecka. Rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę na postawę dziecka podczas noszenia plecaka lub torby. Jeśli pochyla się ono do przodu podczas chodzenia, plecak jest zbyt ciężki. Należy unikać toreb i worków do noszenia na jednym ramieniu

Bardzo ważna jest profilaktyka. Pomocne mogą być ćwiczenia rozciągające górnej części pleców i klatki piersiowej. Mogą pomóc zwiększyć elastyczność mięśni pleców i ramion, a także zapobiec deformacji postawy. Ważne jest również utrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, aby zmniejszyć obciążenie ciała.

Zbyt ciężki plecak i skolioza

Nie wykryto związku między noszeniem ciężkich przedmiotów a skoliozą.

Skolioza może rozwinąć się u każdego, niezależnie od ich wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku 11-13 lat. Dziewczęta są bardziej narażone na skrzywienie kręgosłupa, skolioza może być również genetyczna. 

Jednakże, osoby z łagodnymi przypadkami skoliozy często skłaniają się bardziej w lewo lub w prawo, co może powodować plecaka na jednym ramieniu, a to prowadzi do kolejnych problemów z kręgosłupem.

Jaki plecak będzie najlepszy dla utrzymania zdrowej postawy ciała?

Upewnij się, że szelki plecaka są szerokie; im są szersze, tym lepiej. Sztywny plecak zapewni lepsze wsparcie i komfort noszenia niż miękki. Upewnij się, że dziecko nosi tornister poprawnie – nie powinien on sięgać poza dolną część pleców i chybotać się podczas chodzenia. 

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.