Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

 • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
 • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
 • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
 • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
 • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Wpływ fizjoterapii na zdrowie psychiczne

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – ustanowiony w 1992 r. w celu zwiększania świadomości społecznej dotyczącej zdrowia psychicznego oraz poprawy poziomu opieki psychicznej. Warto pamiętać, że ważnym elementem leczenia wielu zaburzeń psychicznych bywa również fizjoterapia.

Według WHO zdrowie psychiczne to „stan dobrego samopoczucia, w którym jednostka realizuje swoje własne umiejętności, może poradzić sobie z problemami życia codziennego, może produktywnie i owocnie pracować oraz mieć swój wkład w rozwój społeczeństwa”. Niestety, we współczesnym świecie – pełnym stresu, pędu, ekstremalnych zagrożeń i rozwarstwienia społecznego – problemy ze zdrowiem psychicznym stają się coraz bardziej powszechne. Lęki, depresja, zespół stresu pourazowego – to tylko kilka przykładów zaburzeń psychicznych, które dotykają nie tylko osoby dorosłe, ale coraz częściej również młodzież i dzieci.

Objawy fizyczne zaburzeń i chorób psychicznych

Należy mieć świadomość, że u osób z różnego rodzaju zaburzeniami i chorobami psychicznymi występują również wielorakie objawy fizyczne – bóle szyi i kręgosłupa, przeciążenia układu ruchu spowodowane nieprawidłową pozycją podczas stania, siedzenia czy odpoczynku, uogólnione bóle mięśniowo-stawowe, przykurcze mięśni i inne. Dlatego w leczeniu zaburzeń psychicznych bardzo ważne jest holistyczne podejście do pacjenta oraz multidyscyplinarna współpraca specjalistów – nie tylko psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, ale także lekarzy internistów, lekarzy różnych specjalności oraz fizjoterapeutów.

Fizjoterapia w chorobach psychicznych – dlaczego jest ważna?

Nie wolno pomijać roli rehabilitantów i fizjoterapeutów w leczeniu chorób o podłożu psychicznym oraz zapobieganiu ich nawrotom. Są oni wyszkoleni zarówno w zakresie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego, posiadają wiedzę na temat dobierania rodzaju zabiegów do indywidualnych potrzeb pacjenta, potrafią opracowywać modele rehabilitacji oraz zasady rekonwalescencji, mają świadomość wpływu przyjmowanych przez pacjentów leków na zdolność do wykonywania niektórych ćwiczeń.

Prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów, dopasowana do potrzeb pacjenta z zaburzeniami psychicznymi fizjoterapia:

 • ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze,
 • zapobiega oraz niweluje fizyczne skutki zaburzeń psychicznych,
 • pobudza produkcję hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie psychiczne,
 • wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego,
 • korzystnie wpływa na nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości chorego,
 • pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała.

Fizjoterapia w zaburzeniach psychicznych – dla kogo i jaka?

Fizjoterapia jest istotną częścią multidyscyplinarnej opieki nad pacjentami z różnymi zaburzeniami natury psychicznej – m.in. stanami lękowymi, depresją, schizofrenią, chorobą Alzheimera, anoreksją oraz bulimią. W zależności od indywidualnych potrzeb obejmuje ona np. ćwiczenia rozciągające i siłowe, ćwiczenia oddechowe, masaże relaksacyjne, terapię manualną, terapię czaszkowo-krzyżową, a także zabiegi fizykoterapii, np. kriokomorę.