Menu Zamknij
header

Masaż leczniczy to najstarsza metoda fizjoterapii. Polega on na takim oddziaływaniu na tkanki organizmu, aby uzyskać pożądane efekty lecznicze. Redukcję dolegliwości bólowych, zmniejszenie stanu zapalnego czy poprawę krążenia krwi.

Masaż leczniczy to czynności, przez które wykonujący go specjalista mechanicznie wpływa na tkanki organizmu. Na skórę, tkanki podskórne, powięź, mięśnie, ścięgna i więzadła, naczynia krwionośne i limfatyczne, na układ nerwowy, a w konsekwencji – na inne układy i narządy wewnętrzne. W masażu leczniczym stosuje się siedem podstawowych technik: rozcieranie, głaskanie, oklepywanie, ugniatanie, wyciskanie, wałkowanie i wibrację.

Warto mieć świadomość, że pierwsze wzmianki historyczne o masażach pochodzą już z egipskich papirusów. Wskazówki dotyczące ich wykonywania umieszczono w hinduskiej księdze Weda. Masaże były powszechnie stosowane u atletów biorących udział w starożytnych igrzyskach olimpijskich, ich ogromnym zwolennikiem był m.in. Hipokrates. Podwaliny pod współczesne masaże lecznicze położył z kolei francuski lekarz Clement Joseph Tissot, który na przełomie XVIII i XIX w. opisał ruchy wchodzące w skład masażu.

Masaż leczniczy – wskazania i efekty

Istnieje naprawdę wiele wskazań do wykonywania masażu leczniczego. Może mu być poddawane zarówno całe ciało, jak i wybrane części, w zależności od potrzeb stosuje się również inne techniki oraz siłę wykonywanych ruchów. I tak masaż leczniczy wykonuje się w przypadkach:

·       przeciążeń, kontuzji i chorób układu ruchu,

·       odmrożeń skóry, blizn pooperacyjnych i zrostów,

·       chorób układu krążenia (obniżone ciśnienie, choroba Raynauda, niewydolność krążenia),

·       niedowładów i porażeń mięśniowych, zaników mięśni,

·       przewlekłego zapalenia nerwów, nerwobóli, chorób opon mózgowych,

·       długotrwałego unieruchomienia pacjenta w celu zapobiegania odleżynom,

·       pacjentów z nadwagą i otyłością,

·       nerwicy typu psychogennego.

Masaż leczniczy może wykazywać działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, poprawiać krążenie krwi i limfy, stymulować pracę poszczególnych narządów wewnętrznych. Może także rozluźniać napięte mięśnie, poprawiać ich dotlenienie i odżywienie, przyspieszać metabolizm produktów przemiany materii, stymulować procesy regeneracyjne organizmu itp.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Masaż leczniczy nie wymaga szczególnych przygotowań. Należy jedynie założyć luźne, wygodne ubranie. Masaż jednej części ciała trwa z reguły od 15 do 20 minut, masaż całego ciała – od 45 do 60 minut.

Warto też pamiętać, że choć jest to zabieg bezpieczny, to jednak nie wykonuje się go u wszystkich. Wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. aktywna infekcja przebiegająca z gorączką, tendencje do krwotoków, owrzodzenie, poparzenie i świeża rana w miejscu planowanego masażu, żylaki ud i podudzi oraz aktywne zmiany dermatologiczne.

Masaże lecznicze wykonywane przez wykwalifikowanych, doświadczonych specjalistów znajdują się w ofercie naszych centrów KRIOSONIK. Pacjentów potrzebujących tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Zabiegi dla Seniorów w Centrum Medyczne i Rehabilitacji Kriosonik! 

Seniorzy to grupa pacjentów o szczególnych potrzebach. Wraz z wiekiem zwiększa się zapadalność na różnego typu schorzenia. Ponadto układ ruchowy jest bardziej narażony na wszelkiego typu urazy. Aby zachować jak najlepszą sprawność i w pełni cieszyć się jesienią życia, warto zainteresować się zabiegami, które mogą w tym pomóc. Poniżej zamieszczamy kompendium wiedzy na temat najskuteczniejszych metod walki z dolegliwościami bólowymi i nie tylko. Poznajcie je wszystkie. 

Jakie zabiegi dla seniorów na dolegliwości bólowe? 

Jednym z zabiegów, z których seniorzy chętnie korzystają, jest fala uderzeniowa. Pomimo, że jest to dość innowacyjna metoda, szybko zyskała popularność nawet wśród najstarszych pacjentów. Powszechnie stosowana jest w leczeniu dolegliwości bólowych będących wynikiem urazów lub chorób układu ruchu. Fala uderzeniowa może pomóc na m.in. ostrogę piętową, zmiany zwyrodnieniowe stawów, stany zapalne tkanek maziowych, naderwane lub zerwane ścięgna, trudno gojące się złamania, a także bóle kręgosłupa. 

Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnej głowicy, która emituje falę uderzeniową. Takie rozwiązanie pozwala precyzyjnie nakierować urządzenie. Metoda ta skutecznie pobudza krążenie krwi i zwalcza stany zapalne, które są odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa wspomaga stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych. Rezultaty można odczuć już po pierwszym zabiegu, jednak z reguły rekomendowane jest wykonanie serii.

Inną terapią, na którą mogą zdecydować się seniorzy, jest laser wysokoenergetyczny. To nowoczesna metoda, która wykazuje naprawdę dużą skuteczność w leczeniu dolegliwości bólowych. Nie tylko przyspiesza gojenie się tkanek, ale również przywraca sprawność ruchową. Ciepło, które emituje laser wysokoenergetyczny, wnika głęboko w ciało, pobudzając tkanki do regeneracji na poziomie komórkowym. Metoda ta znalazła zastosowanie w walce z takimi schorzeniami jak m.in.: zwyrodnienie stawów, bóle kręgosłupa, ostroga piętowa, zerwane mięśni oraz zespół bolesnego barku. Już po pierwszym zabiegu pacjent może odczuć zmniejszenie bólu oraz ograniczenie widoczności obrzęków. Podobnie jak w przypadku fali uderzeniowej zaleca się wykonanie serii zabiegów. 

Masaż i rehabilitacja domowa dla seniorów – pomoc w walce o sprawność 

Masaż leczniczy to kolejna propozycja zabiegu dla najstarszych pacjentów. Jest to metoda fizjoterapii, która znana jest od dawna. Co ważne, wykazuje ona wysoką skuteczność. Pozytywnie wpływa na skórę, mięśnie, więzadła, ścięgna, stawy oraz układ krążenia i ogólnie narządy wewnętrzne. Masaż leczniczy znajduje zastosowanie w przypadku m.in. skręceń, stłuczeń, stanów pourazowych, zespołów bólowych, stanów zwyrodnieniowych stawów, stanów przeciążeniowych oraz niedowładów. Odpowiednie techniki pobudzają przepływ krwi i limfy, poprawiają sprężystość tkanki łącznej, a także łagodzą napięcie mięśniowe. Pierwsze pozytywne efekty mogą być odczuwalne już po pierwszym zabiegu. 

Nieco inną propozycją jest terapia manualna. Terapeuta za pomocą odpowiednich technik wykrywa i leczy zaburzenia dotyczące mięśni, stawów oraz więzadeł. Głównie metoda ta ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie mięśni oraz łagodzenie ich zakwaszenia. Wskazaniem do terapii manualnej są zespoły bólowe stawów, kręgosłupa, dyskopatie, bóle głowy, drętwienie kończyn oraz stany napięcia. Już po pierwszej sesji dolegliwości są zminimalizowane, jednak zaleca się serię kilku zabiegów.

Kolejną usługą, która z pewnością przypadnie do gustu seniorom, jest rehabilitacja domowa. Dedykowana jest ona osobom, które ze względu na wiek, a także stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą korzystać z rehabilitacji w placówce. Terapeuta odwiedza wówczas pacjentów w domu i tam udziela im stosownej pomocy. Rehabilitacja domowa najczęściej obejmuje kinezyterapię, zabiegi fizykoterapii, masaże lecznicze i relaksacyjne. Z tej formy pomocy korzystają m.in. osoby z chorobami przewlekłymi postępującymi, z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, ze zwyrodnieniem stawów biodrowych lub kolanowych, a także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu. Specjalista ustala indywidualny plan fizjoterapii na podstawie potrzeb pacjenta oraz dolegliwości, które mu towarzyszą. 

Krioterapia – kiedy warto z niej skorzystać? 

Niektórzy seniorzy wierzą również w moc zimna. W ich przypadku zastosowanie może zatem znaleźć krioterapia. To nic innego jak działanie bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°C). Krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej komorze. Przez 2-3 minuty temperatura skóry i tkanek podskórnych jest kontrolowanie obniżana. Niska temperatura pobudza naturalne procesy odnowy organizmu, działa przeciwbólowa oraz przeciwzapalnie. To natomiast pozytywnie wpływa na pracę mięśni, układu chłonnego oraz układu krążenia. 

Terapia ma korzystny wpływ na nastrój oraz obniżenie poziomu stresu. Krioterapia znalazła zastosowanie w leczeniu m.in. zmian przeciążeniowych i pourazowych mięśni oraz stawów, zaburzeń neurologicznych, chorobach immunologicznych, dyskopatiach, chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz zespołach depresyjnych. Kriokomora wykorzystywana jest również jako forma odnowy biologicznej. 

Rehabilitacja pocovidowa – powrót do zdrowia po przebytym zakażeniu wirusem SARS-COV-2

Nowością w Centrum Medycznym i Rehabilitacji KRIOSONIK jest rehabilitacja pocovidowa. Powstała ona z myślą o osobach, które przebyły zakażenie wirusem SARS-COV-2. Szczególnie rekomendowana jest seniorom, którzy zmagali się z ciężkim przebiegiem choroby. W głównej mierze jest to połączenie fizjoterapii oddechowej z ćwiczeniami ogólnousprawniającymi. Założeniem rehabilitacji pocovidowej jest poprawa wydolności oddechowej, wysiłkowej i krążeniowej, poprawa siły mięśniowej oraz profilaktyka zakrzepowa. Wskazaniem do rehabilitacji oddechowej jest nie tylko rekonwalescencja po chorobie COVID-19. To także m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozwarstwienie oskrzeli, astma, mukowiscydoza oraz niewydolność serca. 

Opisane powyżej zabiegi to przykłady metod leczenia, z których mogą bezpiecznie korzystać osoby starsze. Seniorzy często borykają się z wieloma schorzeniami, które wymagają kompleksowego podejścia. W Centrum Medycznym i Rehabilitacji KRIOSONIK jest to jak najbardziej możliwe.