Menu Zamknij
header

Hydroterapia, czyli wodolecznictwo, to jedna z najstarszych metod fizykoterapii, polegająca na poddawaniu ciała działaniu wody o niskiej lub wysokiej temperaturze, wykonywaniu różnego rodzaju kąpieli, natrysków, płukań itp. Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, również w leczeniu chorób i urazów w obrębie układu ruchu.

Hydroterapia jest dziedziną o bardzo długiej historii. Lecznicze zabiegi z zastosowaniem wody wykonywano już w okresie starożytnym, a ich entuzjastą był np. Hipokrates, który powszechnie zalecał gorące i zimne kąpiele do leczenia różnego rodzaju schorzeń. Hydroterapia bardzo dużą popularność zyskała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy lecznicze kąpiele, natryski i inne zabiegi były dostępne w popularnych miejscowościach uzdrowiskowych i sanatoriach.

Hydroterapia – jak woda wpływa na organizm?

Skuteczność zabiegów hydroterapii wynika z fizycznych właściwości wody oraz efektów fizjologicznych pojawiających w organizmie, gdy zostaje poddany jej działaniu. I tak woda ma zdolność przewodzenia i magazynowania ciepła, posiada również pewne właściwości mechaniczne, takie jak siła oporu, wyporu oraz nacisku. Z kolei do efektów fizjologicznych zachodzących w organizmie pod wpływem działania wody zalicza się schłodzenie lub ogrzanie tkanek (co z kolei ma wpływ na funkcjonowanie m.in. układu krwionośnego i limfatycznego), a także reakcja na zanurzenie ciała w wodzie (m.in. pozorna redukcja masy ciała oraz wpływ na równowagę wodno-elektrolitową).

Hydroterapia – rodzaje zabiegów

Do głównych zabiegów hydroterapii zalicza się:

 • kąpiele (częściowe, całkowite, perełkowe, tlenowe, aromatyczne),
 • masaże podwodne,
 • polewanie,
 • natryski stałe i ruchome,
 • zabiegi z użyciem wody i tkanin (zmywanie, nacieranie, oklepywanie, okłady, kompresy),
 • zabiegi bez ciśnienia wody (kąpiele parowe, sauna).

Hydroterapia w fizjoterapii – jakie ma zastosowanie?

Zabiegi hydroterapii mają działanie przeciwbólowe, zmniejszają stany zapalne, korygują zaburzenia napięcia mięśni, poprawiają sprawność układu ruchu i koordynację ruchową, mają działanie odprężające i relaksacyjne.

Hydroterapia znajduje szerokie zastosowanie jako element leczenia różnego rodzaju urazów, kontuzji i schorzeń układu ruchu, takich jak:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • przewlekłe zapalenie stawów,
 • bóle reumatyczne,
 • stany po ostrych urazach w obrębie stawów, więzadeł i ścięgien,
 • bóle i kontuzje mięśni.

Hydroterapia może być również elementem regeneracji powysiłkowej osób aktywnych fizycznie.

Co do zasady, zabiegi z wykorzystaniem wody są bardzo bezpieczne. Istnieją jedynie pewne przeciwwskazania do kąpieli gorących – zalicza się do nich m.in. niewydolność serca, choroba niedokrwienna oraz miażdżyca.

Zabiegi hydroterapii ukierunkowane na terapię różnych urazów i schorzeń wykonujemy w naszych centrach Kriosonik. Wszystkie osoby wymagające tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu!

Zabiegi dla Seniorów w Centrum Medyczne i Rehabilitacji Kriosonik! 

Seniorzy to grupa pacjentów o szczególnych potrzebach. Wraz z wiekiem zwiększa się zapadalność na różnego typu schorzenia. Ponadto układ ruchowy jest bardziej narażony na wszelkiego typu urazy. Aby zachować jak najlepszą sprawność i w pełni cieszyć się jesienią życia, warto zainteresować się zabiegami, które mogą w tym pomóc. Poniżej zamieszczamy kompendium wiedzy na temat najskuteczniejszych metod walki z dolegliwościami bólowymi i nie tylko. Poznajcie je wszystkie. 

Jakie zabiegi dla seniorów na dolegliwości bólowe? 

Jednym z zabiegów, z których seniorzy chętnie korzystają, jest fala uderzeniowa. Pomimo, że jest to dość innowacyjna metoda, szybko zyskała popularność nawet wśród najstarszych pacjentów. Powszechnie stosowana jest w leczeniu dolegliwości bólowych będących wynikiem urazów lub chorób układu ruchu. Fala uderzeniowa może pomóc na m.in. ostrogę piętową, zmiany zwyrodnieniowe stawów, stany zapalne tkanek maziowych, naderwane lub zerwane ścięgna, trudno gojące się złamania, a także bóle kręgosłupa. 

Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnej głowicy, która emituje falę uderzeniową. Takie rozwiązanie pozwala precyzyjnie nakierować urządzenie. Metoda ta skutecznie pobudza krążenie krwi i zwalcza stany zapalne, które są odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa wspomaga stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych. Rezultaty można odczuć już po pierwszym zabiegu, jednak z reguły rekomendowane jest wykonanie serii.

Inną terapią, na którą mogą zdecydować się seniorzy, jest laser wysokoenergetyczny. To nowoczesna metoda, która wykazuje naprawdę dużą skuteczność w leczeniu dolegliwości bólowych. Nie tylko przyspiesza gojenie się tkanek, ale również przywraca sprawność ruchową. Ciepło, które emituje laser wysokoenergetyczny, wnika głęboko w ciało, pobudzając tkanki do regeneracji na poziomie komórkowym. Metoda ta znalazła zastosowanie w walce z takimi schorzeniami jak m.in.: zwyrodnienie stawów, bóle kręgosłupa, ostroga piętowa, zerwane mięśni oraz zespół bolesnego barku. Już po pierwszym zabiegu pacjent może odczuć zmniejszenie bólu oraz ograniczenie widoczności obrzęków. Podobnie jak w przypadku fali uderzeniowej zaleca się wykonanie serii zabiegów. 

Masaż i rehabilitacja domowa dla seniorów – pomoc w walce o sprawność 

Masaż leczniczy to kolejna propozycja zabiegu dla najstarszych pacjentów. Jest to metoda fizjoterapii, która znana jest od dawna. Co ważne, wykazuje ona wysoką skuteczność. Pozytywnie wpływa na skórę, mięśnie, więzadła, ścięgna, stawy oraz układ krążenia i ogólnie narządy wewnętrzne. Masaż leczniczy znajduje zastosowanie w przypadku m.in. skręceń, stłuczeń, stanów pourazowych, zespołów bólowych, stanów zwyrodnieniowych stawów, stanów przeciążeniowych oraz niedowładów. Odpowiednie techniki pobudzają przepływ krwi i limfy, poprawiają sprężystość tkanki łącznej, a także łagodzą napięcie mięśniowe. Pierwsze pozytywne efekty mogą być odczuwalne już po pierwszym zabiegu. 

Nieco inną propozycją jest terapia manualna. Terapeuta za pomocą odpowiednich technik wykrywa i leczy zaburzenia dotyczące mięśni, stawów oraz więzadeł. Głównie metoda ta ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie mięśni oraz łagodzenie ich zakwaszenia. Wskazaniem do terapii manualnej są zespoły bólowe stawów, kręgosłupa, dyskopatie, bóle głowy, drętwienie kończyn oraz stany napięcia. Już po pierwszej sesji dolegliwości są zminimalizowane, jednak zaleca się serię kilku zabiegów.

Kolejną usługą, która z pewnością przypadnie do gustu seniorom, jest rehabilitacja domowa. Dedykowana jest ona osobom, które ze względu na wiek, a także stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą korzystać z rehabilitacji w placówce. Terapeuta odwiedza wówczas pacjentów w domu i tam udziela im stosownej pomocy. Rehabilitacja domowa najczęściej obejmuje kinezyterapię, zabiegi fizykoterapii, masaże lecznicze i relaksacyjne. Z tej formy pomocy korzystają m.in. osoby z chorobami przewlekłymi postępującymi, z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, ze zwyrodnieniem stawów biodrowych lub kolanowych, a także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu. Specjalista ustala indywidualny plan fizjoterapii na podstawie potrzeb pacjenta oraz dolegliwości, które mu towarzyszą. 

Krioterapia – kiedy warto z niej skorzystać? 

Niektórzy seniorzy wierzą również w moc zimna. W ich przypadku zastosowanie może zatem znaleźć krioterapia. To nic innego jak działanie bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°C). Krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej komorze. Przez 2-3 minuty temperatura skóry i tkanek podskórnych jest kontrolowanie obniżana. Niska temperatura pobudza naturalne procesy odnowy organizmu, działa przeciwbólowa oraz przeciwzapalnie. To natomiast pozytywnie wpływa na pracę mięśni, układu chłonnego oraz układu krążenia. 

Terapia ma korzystny wpływ na nastrój oraz obniżenie poziomu stresu. Krioterapia znalazła zastosowanie w leczeniu m.in. zmian przeciążeniowych i pourazowych mięśni oraz stawów, zaburzeń neurologicznych, chorobach immunologicznych, dyskopatiach, chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz zespołach depresyjnych. Kriokomora wykorzystywana jest również jako forma odnowy biologicznej. 

Rehabilitacja pocovidowa – powrót do zdrowia po przebytym zakażeniu wirusem SARS-COV-2

Nowością w Centrum Medycznym i Rehabilitacji KRIOSONIK jest rehabilitacja pocovidowa. Powstała ona z myślą o osobach, które przebyły zakażenie wirusem SARS-COV-2. Szczególnie rekomendowana jest seniorom, którzy zmagali się z ciężkim przebiegiem choroby. W głównej mierze jest to połączenie fizjoterapii oddechowej z ćwiczeniami ogólnousprawniającymi. Założeniem rehabilitacji pocovidowej jest poprawa wydolności oddechowej, wysiłkowej i krążeniowej, poprawa siły mięśniowej oraz profilaktyka zakrzepowa. Wskazaniem do rehabilitacji oddechowej jest nie tylko rekonwalescencja po chorobie COVID-19. To także m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozwarstwienie oskrzeli, astma, mukowiscydoza oraz niewydolność serca. 

Opisane powyżej zabiegi to przykłady metod leczenia, z których mogą bezpiecznie korzystać osoby starsze. Seniorzy często borykają się z wieloma schorzeniami, które wymagają kompleksowego podejścia. W Centrum Medycznym i Rehabilitacji KRIOSONIK jest to jak najbardziej możliwe.