Menu Zamknij
header

Neurolog to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń nerwów obwodowych oraz ośrodkowego układu nerwowego. Wiele tego typu chorób objawia się w obrębie innych tkanek i narządów, np. kręgosłupa oraz kończyn. W jakich przypadkach należy zgłosić się do neurologa? Jakie objawy powinny zaniepokoić? Podpowiadamy!

Obwodowy oraz ośrodkowy układ nerwowy składa się m.in. z mózgu, rdzenia kręgowego i nerwów – różnego rodzaju nieprawidłowości w ich funkcjonowaniu, zaburzenia oraz schorzenia mogą wpływać zarówno na samopoczucie fizyczne, jak i psychiczne pacjenta. Specjalistą, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób mających tego typu podłoże, jest neurolog.

Neurolog – jakie objawy powinny skłonić do wizyty?

Lista objawów, które mogą sugerować problemy neurologiczne, jest bardzo długa. Zalicza się do nich między innymi:

  • przewlekłe bóle kręgosłupa,
  • mrowienie i drętwienie kończyn,
  • bóle i zawroty głowy,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • drżenie mięśni,
  • problemy z koordynacją ruchową oraz utrzymywaniem równowagi,
  • kłopoty z utrzymywaniem moczu i stolca,
  • nagłe omdlenia,
  • zaburzenia mowy, słuchu i wzroku,
  • zaburzenia czucia.

W trakcie wizyty neurolog pyta pacjenta o występujące objawy, ich nasilenie oraz okoliczności pojawiania się, zapoznaje się z dotychczasową dokumentacją medyczną, zbiera informacje o przebytych wcześniej chorobach, przyjmowanych lekach itp. Na miejscu przeprowadzane są często podstawowe badania neurologiczne: odruchów fizjologicznych, napięcia mięśni, testy czuciowe, testy chodu czy badania zdolności wykonywania ruchów celowych.

W większości przypadków do postawienia diagnozy potrzebne są jednak badania specjalistyczne – zarówno laboratoryjne, jak i obrazowe oraz czynnościowe (np. rezonans magnetyczny, elektromiografia czy elektroencefalografia).

Jakie choroby diagnozuje neurolog?

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych przez neurologa schorzeń zalicza się m.in. zwyrodnienia i dyskopatie kręgosłupa, zespoły korzeniowe (takie jak rwa kulszowa, ramienna albo udowa), różnego rodzaju miopatie, nerwice, padaczka i jej powikłania, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera oraz stwardnienie rozsiane.

Wdrażane metody leczenia zależą oczywiście od indywidualnego przypadku – najczęściej obejmują one farmakoterapię, dopasowaną do potrzeb rehabilitację oraz zabiegi chirurgiczne.

Z konsultacji ze specjalistą neurologiem korzystać można w placówkach KRIOSONIK w Siedlcach i Michałowicach – pacjentów przyjmuje tam lek. Naser Abdelbased, specjalista neurologii i rehabilitacji medycznej. Więcej informacji można uzyskać pod numerami telefonów 683 330 330 (KRIOSONIK Siedlce) oraz 22 753 04 61 (KRIOSONIK Michałowice). Zapraszamy!

Zabiegi dla Seniorów w Centrum Medyczne i Rehabilitacji Kriosonik! 

Seniorzy to grupa pacjentów o szczególnych potrzebach. Wraz z wiekiem zwiększa się zapadalność na różnego typu schorzenia. Ponadto układ ruchowy jest bardziej narażony na wszelkiego typu urazy. Aby zachować jak najlepszą sprawność i w pełni cieszyć się jesienią życia, warto zainteresować się zabiegami, które mogą w tym pomóc. Poniżej zamieszczamy kompendium wiedzy na temat najskuteczniejszych metod walki z dolegliwościami bólowymi i nie tylko. Poznajcie je wszystkie. 

Jakie zabiegi dla seniorów na dolegliwości bólowe? 

Jednym z zabiegów, z których seniorzy chętnie korzystają, jest fala uderzeniowa. Pomimo, że jest to dość innowacyjna metoda, szybko zyskała popularność nawet wśród najstarszych pacjentów. Powszechnie stosowana jest w leczeniu dolegliwości bólowych będących wynikiem urazów lub chorób układu ruchu. Fala uderzeniowa może pomóc na m.in. ostrogę piętową, zmiany zwyrodnieniowe stawów, stany zapalne tkanek maziowych, naderwane lub zerwane ścięgna, trudno gojące się złamania, a także bóle kręgosłupa. 

Zabieg wykonywany jest przy użyciu specjalnej głowicy, która emituje falę uderzeniową. Takie rozwiązanie pozwala precyzyjnie nakierować urządzenie. Metoda ta skutecznie pobudza krążenie krwi i zwalcza stany zapalne, które są odpowiedzialne za dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa wspomaga stymulowanie naturalnych procesów regeneracyjnych. Rezultaty można odczuć już po pierwszym zabiegu, jednak z reguły rekomendowane jest wykonanie serii.

Inną terapią, na którą mogą zdecydować się seniorzy, jest laser wysokoenergetyczny. To nowoczesna metoda, która wykazuje naprawdę dużą skuteczność w leczeniu dolegliwości bólowych. Nie tylko przyspiesza gojenie się tkanek, ale również przywraca sprawność ruchową. Ciepło, które emituje laser wysokoenergetyczny, wnika głęboko w ciało, pobudzając tkanki do regeneracji na poziomie komórkowym. Metoda ta znalazła zastosowanie w walce z takimi schorzeniami jak m.in.: zwyrodnienie stawów, bóle kręgosłupa, ostroga piętowa, zerwane mięśni oraz zespół bolesnego barku. Już po pierwszym zabiegu pacjent może odczuć zmniejszenie bólu oraz ograniczenie widoczności obrzęków. Podobnie jak w przypadku fali uderzeniowej zaleca się wykonanie serii zabiegów. 

Masaż i rehabilitacja domowa dla seniorów – pomoc w walce o sprawność 

Masaż leczniczy to kolejna propozycja zabiegu dla najstarszych pacjentów. Jest to metoda fizjoterapii, która znana jest od dawna. Co ważne, wykazuje ona wysoką skuteczność. Pozytywnie wpływa na skórę, mięśnie, więzadła, ścięgna, stawy oraz układ krążenia i ogólnie narządy wewnętrzne. Masaż leczniczy znajduje zastosowanie w przypadku m.in. skręceń, stłuczeń, stanów pourazowych, zespołów bólowych, stanów zwyrodnieniowych stawów, stanów przeciążeniowych oraz niedowładów. Odpowiednie techniki pobudzają przepływ krwi i limfy, poprawiają sprężystość tkanki łącznej, a także łagodzą napięcie mięśniowe. Pierwsze pozytywne efekty mogą być odczuwalne już po pierwszym zabiegu. 

Nieco inną propozycją jest terapia manualna. Terapeuta za pomocą odpowiednich technik wykrywa i leczy zaburzenia dotyczące mięśni, stawów oraz więzadeł. Głównie metoda ta ma na celu zmniejszenie dolegliwości bólowych, rozluźnienie mięśni oraz łagodzenie ich zakwaszenia. Wskazaniem do terapii manualnej są zespoły bólowe stawów, kręgosłupa, dyskopatie, bóle głowy, drętwienie kończyn oraz stany napięcia. Już po pierwszej sesji dolegliwości są zminimalizowane, jednak zaleca się serię kilku zabiegów.

Kolejną usługą, która z pewnością przypadnie do gustu seniorom, jest rehabilitacja domowa. Dedykowana jest ona osobom, które ze względu na wiek, a także stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą korzystać z rehabilitacji w placówce. Terapeuta odwiedza wówczas pacjentów w domu i tam udziela im stosownej pomocy. Rehabilitacja domowa najczęściej obejmuje kinezyterapię, zabiegi fizykoterapii, masaże lecznicze i relaksacyjne. Z tej formy pomocy korzystają m.in. osoby z chorobami przewlekłymi postępującymi, z uszkodzeniem rdzenia kręgowego, ze zwyrodnieniem stawów biodrowych lub kolanowych, a także po zabiegach endoprotezoplastyki stawu. Specjalista ustala indywidualny plan fizjoterapii na podstawie potrzeb pacjenta oraz dolegliwości, które mu towarzyszą. 

Krioterapia – kiedy warto z niej skorzystać? 

Niektórzy seniorzy wierzą również w moc zimna. W ich przypadku zastosowanie może zatem znaleźć krioterapia. To nic innego jak działanie bardzo niskiej temperatury (nawet do -160°C). Krioterapia ogólnoustrojowa przeprowadzana jest w specjalnej komorze. Przez 2-3 minuty temperatura skóry i tkanek podskórnych jest kontrolowanie obniżana. Niska temperatura pobudza naturalne procesy odnowy organizmu, działa przeciwbólowa oraz przeciwzapalnie. To natomiast pozytywnie wpływa na pracę mięśni, układu chłonnego oraz układu krążenia. 

Terapia ma korzystny wpływ na nastrój oraz obniżenie poziomu stresu. Krioterapia znalazła zastosowanie w leczeniu m.in. zmian przeciążeniowych i pourazowych mięśni oraz stawów, zaburzeń neurologicznych, chorobach immunologicznych, dyskopatiach, chorobach zwyrodnieniowych stawów oraz zespołach depresyjnych. Kriokomora wykorzystywana jest również jako forma odnowy biologicznej. 

Rehabilitacja pocovidowa – powrót do zdrowia po przebytym zakażeniu wirusem SARS-COV-2

Nowością w Centrum Medycznym i Rehabilitacji KRIOSONIK jest rehabilitacja pocovidowa. Powstała ona z myślą o osobach, które przebyły zakażenie wirusem SARS-COV-2. Szczególnie rekomendowana jest seniorom, którzy zmagali się z ciężkim przebiegiem choroby. W głównej mierze jest to połączenie fizjoterapii oddechowej z ćwiczeniami ogólnousprawniającymi. Założeniem rehabilitacji pocovidowej jest poprawa wydolności oddechowej, wysiłkowej i krążeniowej, poprawa siły mięśniowej oraz profilaktyka zakrzepowa. Wskazaniem do rehabilitacji oddechowej jest nie tylko rekonwalescencja po chorobie COVID-19. To także m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozwarstwienie oskrzeli, astma, mukowiscydoza oraz niewydolność serca. 

Opisane powyżej zabiegi to przykłady metod leczenia, z których mogą bezpiecznie korzystać osoby starsze. Seniorzy często borykają się z wieloma schorzeniami, które wymagają kompleksowego podejścia. W Centrum Medycznym i Rehabilitacji KRIOSONIK jest to jak najbardziej możliwe.

Centrum Medyczne i Rehabilitacji KRIOSONIK
ul. Wojskowa 6, 08-110
Usługi płatne i NFZ  683 330 330
Rehabilitacja domowa  663 144 443
Pon.-pt.: 8:00-18:00 (usługi odpłatne) sob.-niedz.: nieczynne.