Menu Zamknij
header

Ból brzucha to dolegliwość, która może pojawić się u każdego, bez względu na płeć czy wiek. I choć może on mieć naprawdę różne przyczyny, to jednak w niektórych sytuacjach warto się zgłosić do fizjoterapeuty. W przypadku pewnych schorzeń dobre efekty terapeutyczne daje np. terapia manualna i dopasowane do potrzeb zabiegi.

Ból brzucha to dolegliwość, z którą co jakiś czas zmagają się pacjenci z różnych grup wiekowych, wykonujący rozmaite zawody, także ogólnie zdrowi. Może mieć on bardzo różne podłoże – czasami są to zaburzenia w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych, np. wątroby albo śledziony, niekiedy bóle brzucha są związane z problemami gastrycznymi, u kobiet bywają one uciążliwym objawem ubocznym menstruacji.

Badaniem obrazowym pierwszego wyboru w diagnostyce bólu brzucha jest zawsze USG, które pozwala precyzyjnie zobrazować tkanki i narządy wewnętrzne, ich budowę, funkcjonowanie, a także wykryć ewentualne nieprawidłowości. Zdarza się jednak, że ból brzucha jest objawem zaburzeń w obrębie… układu ruchu i w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty.

Nieoczywiste przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może być manifestacją:

  • stanów przeciążeniowych, stanów zapalnych i urazów mięśni, takich jak mięsień biodrowo-lędźwiowy, mięsień prosty brzucha, mięsień wielodzielny czy mięśnie skośne brzucha,
  • przeciążeń, zwyrodnień i urazów stawów, w tym stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych,
  • urazów dolnych żeber oraz destabilizacji spojenia łonowego,
  • nadmiernego napięcia oraz przeciążenia aparatu więzadłowego narządów wewnętrznych, np. macicy,
  • dysfunkcji więzadeł kręgosłupa, więzadeł miednicy oraz więzadła pachwinowego.

Ból brzucha – rehabilitacja dopasowana do potrzeb

Rehabilitacja w przypadku bólu brzucha o tego typu podłożu zawsze zaczyna się od wywiadu z pacjentem, zapoznania się z wynikami przeprowadzonych wcześniej badań oraz badania fizykalnego, które pozwala specjaliście rozpoznać sytuację, dobrać techniki terapeutyczne oraz rozpocząć rehabilitację.

Dobór metod rehabilitacji zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zastosowanie znajdują m.in. różnego rodzaju techniki terapii manualnej, masaże, okłady o różnej temperaturze, czasami pomocne bywa użytkowanie przez pacjenta pasa lub gorsetu ortopedycznego. Fizjoterapia u pacjentów z bólem brzucha o różnym podłożu obejmuje również niektóre zabiegi fizykoterapii, np. krioterapię miejscową albo ultradźwięki.

Jeśli borykasz się z bólami brzucha o podłożu mięśniowym, stawowym lub więzadłowym i potrzebujesz dopasowanej do potrzeb rehabilitacji, skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci pozbyć się dolegliwości i wrócić do pełni sprawności.

Medycyna sportowa Siedlce

Medycyna sportowa Siedlce obejmuje szereg zabiegów oraz działań ukierunkowanych na osoby uprawiające sport – zarówno zawodowo, amatorsko, jak i wyczynowo. Zajmuje się profilaktyką zdrowych i aktywnych osób, a także leczeniem wszelkiego rodzaju urazów i kontuzji, które przytrafiają się sportowcom. Decydując się na skorzystanie z naszych usług, możesz liczyć na kompleksową i specjalistyczną opiekę medyczną oraz profesjonalne wsparcie.

Medycyna sportowa Siedlce – czym się zajmuje?

Medycyna sportowa to bardzo złożona nauka, która skupia się na procesach zachodzących w ludzkim ciele pod wpływem uprawiania sportu. Zajmuje się między innymi kwalifikacją osób do uprawiania sportu  - co wymaga wykluczenia przeciwwskazań zdrowotnych. Do obowiązków lekarza medycyny sportowej należy też wykonywanie badań okresowych sportowców i monitowaniem zmian zachodzących w ich organizmie. Specjalista ten może zajmować się ustalaniem jadłospisu. Nierzadko współpracuje z trenerami podczas wyboru odpowiednich ćwiczeń lub w celu monitorowania osiąganych efektów. Medycyna sportowa to nie tylko profilaktyka, ale też zapobieganie kontuzjom i ich leczenie. Może obejmować rehabilitację, fizjoterapię czy odnowę biologiczną.

Medycyna sportowa Siedlce – z jakich zabiegów możesz skorzystać?

W zakres naszych usług związanych z medycyną sportową wchodzą liczne zabiegi i terapie dopasowane do potrzeb pacjentów w różnym wieku. Między innymi oferujemy możliwość indywidualnego treningu funkcjonalnego oraz przeprowadzamy zabiegi z zakresu fizykoterapii. W niektórych sytuacjach niezbędne jest wykonanie testów FMS, dzięki którym specjalista może określić stan funkcjonalny sportowca i zdecydować o powrocie do treningów lub zalecić dalszą terapię. Jeżeli szukasz doświadczonego i przystępnego lekarza medycyny sportowej, u nas znajdziesz prawdziwych specjalistów, którzy dołożą starań, aby zapewnić Ci profesjonalne wsparcie dostosowane do Twoich potrzeb. Aktywna współpraca z takimi lekarzami to gwarancja sukcesu i osiągania wymarzonych celów.